Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Český svaz a Sáblíková vyhlížejí dopis. Jenže ten nemusí vůbec dostat

Martina Sáblíková | foto: Reuters

20 2016
Ani v pondělí se Martina Sáblíková nedozvěděla, zda dostane příležitost startovat na olympijských hrách v Riu. Na Českém svazu cyklistiky nyní vyhlížejí dopis (nebo mail?) se stěžejní informací. Ale ten nemusí vůbec obdržet.

Od 15. června je jisté, které země (pokud takové vůbec jsou) vrátily některé z míst, jež jim pro olympijské závody žen-silničářek byla přidělena.

Pokud taková navrácená místa existují, při jejich přerozdělování by nyní mohlo dojít také na Česko a Sáblíkovou - tedy v případě, že funkcionáři UCI zohlední její umístění na loňském mistrovství světa v časovce.

Funkcionáři českého svazu v pondělí telefonovali do sídla UCI a snažili se zjistit, zda už proces přerozdělování proběhl a jak z něj Česko vyšlo.

Příliš mnoho se toho však nedozvěděli.

„Oznámili nám, že zemím, jimž přerozdělené kvóty připadnou, to bude sděleno dopisem od UCI. Ostatním zemím už naopak žádný dopis nepošlou,“ informoval iDNES.cz Marián Štetina, předseda českého svazu. „Ani nám neřekli, kdy bude komise pro přerozdělení olympijských míst zasedat nebo jestli už zasedala a kdy budou tyto dopisy rozesílat.“

V předešlých dnech se Štetina snažil intervenovat za Sáblíkovou také u prezidenta UCI Briana Cooksona.

„Ten se distancoval od toho, aby nám cokoliv sděloval. Jen nás ujistil, že UCI se bude striktně držet svých regulí. Možná i proto, že Italové proti UCI a výkladu kvalifikačních kritérií (v dráhovém keirinu mužů - pozn. red.) podali žalobu k arbitráži v Lausanne, jsou nyní v tomto směru na UCI opatrní.“

Podle kvalifikačních regulí by pro pozici „náhradníků“ přicházely ještě před Českem na řadu země, jimž byla krácena kvóta pro hromadný závod v Riu, získaná na základě žebříčku zemí. Některé z nich totiž musely uvolnit místo závodnicím, umístěným do 100. místa na individuálním žebříčku UCI.

V úterý dopoledne se sejde český „krizový štáb“ včetně právníka Jana Šťovíčka na olympijském výboru v Praze a vyhodnotí další potenciální možnosti, včetně podání žaloby u Sportovní arbitráže.

Sáblíková je mezitím už v Hodoníně, kde ve čtvrtek absolvuje časovku v rámci společného mistrovství ČR a SR. Z té se může kvalifikovat na říjnové mistrovství světa do Kataru.

Cesta do Ria je naopak mnohem zašmodrchanější.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze