Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ničíte Giro, spílají arbitrům v kauze Porte. Dobrý krok, hájí kolegy Čech

A JEĎ. Čin fair play se v očích arbitrů změnil na přečin a pomoc Australana Clarkea (vpravo) lídrovi týmu Sky Portemu ocenili na 200 švýcarských franků. | foto: Profimedia.cz

20 2015
V pátek zamíří do Íránu, kde se v úterý rozjede tamní šestietapová tour, v úterý však Miroslav Janout, mezinárodní rozhodčí UCI, stihl mrknout na dojezd desáté a tolik kontroverzní etapy italského Gira. Přestože se kolem kauzy Porte, kdy Australan dostal 2minutový trest za pomoc od soupeře, strhla lavina emocí, český arbitr své kolegy v pelotonu Gira hájí: "Bylo to naprosto správné rozhodnutí."

Správné? Když je odměnou za čin fair play pokuta 200 švýcarských franků a časová penalizace?
Všechna čest a vysoké ocenění kolegům rozhodčím, kteří takto rozhodli. V okamžiku, kdy měl Porte defekt, s ním zůstal rozhodčí na motocyklu, který taky jako první viděl, že s ním zůstal Clarke z Oriky a vyměnil mu přední kolo.

Připusťme, to bylo selhání týmu Sky.
Co tam domestici dělali? Co tam dělal mechanický vůz, který nepřijel včas? Nedovedu pochopit, že takový tým takto chybuje. Navíc následovalo to amatérské chování dalších Australanů - nejen že mu vyměnili kolo, ale ještě mu Matthews pomáhal dotahovat.

A na to se ptám. Proč trestat pomoc soupeři? Žádné nebezpečí nehrozilo, nikomu neublížili.
Vžijte se do situace, že se tři týmy domluví. Dva z nich nemají zájem vyhrát, ale dostanou gáži od týmu, co má lídra a šanci na vítězství. Pak je možné, že pojedou všichni na jednoho. A ze závodu se stane fraška. Toto pravidlo mluví jednoznačně a je potřeba je striktně dodržovat. Ano, závodníci si můžou v průběhu závodu vyměňovat třeba pití...

A jaký je v tom rozdíl? Pití nebo přední kolo? Stejně je to pomoc soupeři.
Ale co není povoleno, je kompletní výměna bicyklu, předního nebo zadního kola mezi závodníky různých týmů. A taky není povoleno, aby po defektu závodníka dotahovali závodníci jiného týmu, což byl případ Oriky.

Jak tohle dokážete? Prostě se spolu v etapě potkali a budou tvrdit, že bylo jejich společným zájmem sjíždět peloton.
Náhodou se nesetkali, ti hoši se tam zastavili. Rozhodčí stál u Porteho a přesně viděl, co se děje. Někdo z Oriky dá Portemu kolo, pak zastaví další a pomáhá mu sjíždět ztrátu. Přitom König se držel v balíku. Já vím, pokračoval, protože měl šanci. Ale musíme si říct, že jde o závod jednotlivců a nelze připustit, aby to byl závod pěti týmů proti zbývajícím.

Vy věříte, že se mezi týmy rodí spolupráce? Vždyť dnes každý kope jen a jen za sebe.
Ne, ne, ne, ani náhodou. Zvlášť, když tým v závěru etapáku ztratí lídra. Já to nechci tvrdit, ale vždycky se někdo domluví a pomáhá.

Protože jsou za tím finance?
Nic takového jsem neřekl. Může to být třeba i kamarádství.

Co až Contador vyhraje toto Giro o minutu a 59 sekund před Portem? To bude reklama závodu, co?
Já mám osobní názor, že letos nevyhraje ani Contador ani Porte. Že to bude úplně někdo jiný. Pokud se něco nezmění, protože náhoda je velká věc, tak se podívejte, jak dnes Astana ovládá peloton. S Portem jede akorát König a jeden domestik je málo, to stejné Contador s Kreuzigerem. Nedej bože, aby se těm dvěma něco stalo, pak bude mít Astana první čtyři v celkovém pořadí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze