Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kauza Ohne Sorge: klisna diskvalifikována

3 2003
Bratislava - Kauza Ohne Sorge je u konce. Jen sedm týdnů byla tato klisna držitelkou neobvyklého double za vítězství v Českém i Slovenském derby. Jenže kvůli pozitivnímu dopingovému testu po bratislavském mítinku byla česká ryzka tamním Turf Direktoriem z dostihu dodatečně diskvalifikována. Její trenér Filip Neuberg přišel na rok o licenci s celosvětovou účinností od 8. září.

Majitel klisny, stáj Win manželů Koubkových, musí Turf Direktoriu zaplatit náklady na dopingové testy klisny v úhrnné výši 550 eur (asi 17.800 korun). Neuberg, který je šampionem českých trenérů pro rok 2002 a suverénně vede i letošní ročník, se proti rozhodnutí může do osmi dnů odvolat k Hlavní dostihové komisi Slovenské republiky.

"Trest přijímám bez komentáře. Pokud jde o odvolání, nejsem ještě rozhodnut pro ani proti," reagoval na výrok Neuberg.  V krvi nejlepší české klisny posledních let byl po dostihu z 20. července zjištěn analgetický isoxsuprin.

Neuberg tvrdí, že netuší, jak se zakázaná látka do těla jeho svěřenkyně dostala.
Vyjádřil domněnku, že před dostihem klisnu nedostatečně zabezpečil, a nevyloučil možnost, že látka se dostala do těla zvířete přímo na Slovensku; neměl pro to však důkazy.

"Šlo nám o to, abychom maximálně zohlednili všechny aspekty tohoto případu, a rozhodli jsme se na základě zvážení všech faktů s nejvyšší možnou odpovědností," řekl obecně k verdiktu ředitel bratislavského závodiště Marián Šurda.

Pokud Neuberg přijde o licenci, nesmějí koně, u kterých je registrován jako trenér, startovat v dostizích. Jejich majitelé je v případě zájmu o další starty musejí zaregistrovat k jiným trenérům a teprve poté budou připuštěni ke startům.

Vítězem Slovenského derby se stal dodatečně Tankred ze stáje Wrbna, jehož pro trenéra Čestmíra Olehlu v dostihu vedl irský rodák Paul Eddery. 

Vítězkou 83. Českého derby se 29. června na závodišti v pražské Chuchli stala klisna Ohne Sorge (uprostřed) s žokejem Jaroslavem Donovalem.

Autoři: ,


Témata: dostihy
Najdete na iDNES.czmobilní verze