Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kauza klánovického referenda půjde asi až k Ústavnímu soudu

Golf v Klánovicích - klubovna Forest Golf Resortu Praha. | foto: Martin Kabát

8 2009
Klánovické referendum, ve kterém místní obyvatelé před měsícem odmítli výstavbu golfového hřiště, je platné. Rozhodl o tom Městský soud v Praze. Své usnesení vyvěsil na internetových stránkách.

Příznivci golfu se chtějí obrátit na Ústavní soud.

V referendu, kterého se zúčastnilo přes 60 procent obyvatel Klánovic, se proti stavbě golfového hřiště postavilo 80 procent voličů. Zastánci vybudování hřiště z občanského sdružení Pro-Golf 2005 ale podali k soudu hromadný návrh na vyslovení neplatnosti referenda.

Svá tvrzení o pochybnosti referenda zastánci hřiště opírali o to, že se proti stavbě vyslovila jen polovina ze všech oprávněných klánovických voličů. Podle příznivců golfu bylo referendum jen průzkumem veřejného mínění, a nikoli závazným rozhodnutím.

Monika Bažantová z akciové společnosti Forest Golf Resort Klánovice, která chce v Klánovicích golfové hřiště postavit, označila rozhodnutí soudu za překvapivé. Právní názor společnosti zůstává podle ní stejný, a tak prý nezbývá nic jiného než se obrátit na Ústavní soud. "Pravděpodobně této možnosti využijeme," dodala.

Rozhodnutí soudu naopak přivítal Jiří Kartous z Občanského sdružení za Klánovický les. To podle něj nyní bude požadovat, aby se vůlí klánovického lidu řídily odpovědné instituce. A to především zastupitelstvo hlavního města při schvalování nového územního plánu.

Ve středu končí možnost zasílat k územnímu plánu připomínky. Ředitelka magistrátního odboru územního plánu Jitka Cvetlerová řekla, že jich přišly již stovky až tisíce. Podle Kartouse při vyjadřování k řízení k hodnocení záměru na vliv životního prostředí (EIA) lidé poslali asi 12 000 připomínek.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze