Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Perné dny Kateřiny Sedlákové: státnice, Japonsko, boj o mistrovství světa

Kateřinu Sedlákovou (vlevo) z Valosunu Brno atakuje Ivana Jalčová z IMOS. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

14 2014
Antičtí myslitelé by se zřejmě zaradovali, kdyby se dozvěděli o basketbalistce Kateřině Sedlákové. Kapitánka brněnského Valosunu jejich ideu o kalokagathii - tedy harmonickému souladu fyzična a inteligence - zcela naplňuje. Kromě toho, že bojuje o nominaci na zářijový světový šampionát v Turecku, zvládá zároveň i státnice na brněnské Veterinární a farmaceutické univerzitě.

„Je to trochu stresující, ale dá se to zvládnout,“ usmívá se studentka oboru bezpečnost a kvalita potravin.

Kvůli školním povinnostem reprezentační novicka promeškala před měsícem úvodní regenerační kemp svěřenkyň Lubora Blažka. Místo na atletickém oválu se totiž potila u dvou státnicových předmětů. „Běhy při těch venkovních třicítkách asi nebyly příjemné, ale štvalo mě, že jsem s týmem nebyla od začátku,“ mrzelo Sedlákovou.

Do přípravy před mistrovstvím světa, kde budou Češky obhajovat stříbro, se připojila o pár dní později. „Ještě si ale reprezentantka neříkám. To možná až budu v závěrečné nominaci,“ líčí skromně rozehrávačka, která pomohla letos Valosunu ke čtvrtému místu v ženské lize.

„Měla jsem spoustu minut. Cítila jsem, že mám větší zodpovědnost. Už jsem nebyla ta mladá hráčka, co dělá chyby a mávne se nad tím rukou. Ale teda stejně jsem se jich nevyvarovala,“ směje se.

Svými výkony však blonďatá hráčka kouče nároďáku zaujala, a tak se i s klubovou parťačkou Beátou Adamcovou podívala do Japonska, kde na začátku července v šesti dnech Češky hned pětkrát poměřily síly s tamním výběrem.

„Bylo to zvláštní. Japonky byly strašně urputné a nedaly vám na hřišti ani centimetr,“ líčí Sedláková, která dokázala s kolegyněmi na japonskou poctivost vyzrát v pěti duelech jen jednou.

Paradoxem je, že Češky se se stejnými soupeřkami utkají i v základní skupině v Turecku. „Aspoň jsme si vyzkoušely, co budou hrát,“ hledá Sedláková na asijské misi pozitiva.

Kromě toho si minulý týden přivezla suvenýry do kuchyně či zážitek z prohlídky šestisetmetrového tokijského mrakodrapu Sky Tree. „Mám strach z výšek, trpěla jsem, ale zvládla jsem to,“ říká hráčka, která ještě loni pravidelně pomáhala rezervě Valosunu v první lize. Nyní by si mohla zahrát na mistrovství světa. „Ohromný skok,“ uznává.

Hned po návratu, kdy týmu naordinoval trenér Blažek třítýdenní individuální trénink, přepnula Sedláková opět na studijní režim. „Učení jsem měla i v Japonsku, protože den po příletu jsem měla další část státnic,“ vypráví studentka, kterou poslední díl zkoušek čeká v úterý.

Kromě studijních ambicí a titulu bakaláře má ještě jedno přání. Být jednou ze dvanáctky vyvolených, které se podívají do Turecka. Který sen se Sedlákové vyplní?

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze