Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Katamaran přečkal peklo a pluje dál

17 2000
P r a h a - Divoký tanec na sedmimetrových vlnách, které urazily jejich katamaranu kormidlo, museli přečkat osamělí mořeplavci Martin Ducháč a David Křížek na své pouti přes Atlantický oceán. "Od té doby se musejí střídat u náhradního, daleko menšího kromidla po hodině, zatímco před bouří vydrželi na tomhle postu každý vždy tři hodiny," vysvětluje Jaroslav Červený z agentury, která odvážným jachtařům zajišťuje komunikaci s médii.

"Nyní je pěkné počasí, fouká jim do zad a podle všeho doplují na Martinik ve středu večer," vysvětluje Červený, ale o tom, že plavba rozhodně není akcí pro slabé povahy svědčí i další informace. "Teď jim však ještě ke všemu prasklo jedno ze čtyř lanek, držících stěžeň a vzhledem k tomu, že už jedno měnili, musí dál plout jen se třemi."

Jak velké riziko podstoupili Ducháč s Křížkem při bouři, která je přepadla ve čtvrtek v noci přibližuje Červený. "Měli na mále. Hovořil jsem s nimi kolem deváté večer, slyšel jsem jen silný vítr, ale ještě to šlo. To nejhorší přišlo kolem půlnoci. Bez kormidla byla loď špatně ovladatelná, nezbývalo jim než doufat, že katamaran vydrží že se na vlnách nerozlomí. Už to vypadalo, že budou muset plavbu ukončit a vyslat signál s voláním o pomoc."

Naštěstí všechny ostatní potřebná zařízení fungují, včetně pumpičky na filtraci slané vody na vodu pitnou. "Ale už je to moc nebaví, je to práce každý den na hodinu a půl. Oba už se těší jak si na Martiniku dají pivo a rum."

Takhle vypadal katamaran Sector s Martinem Ducháčem a Davidem Křížkem na plavbě když vyplouval ze Španělska na svou plavbu přes Atlantický oceán

Autor:


Témata: David Křížek, Pivo
Najdete na iDNES.czmobilní verze