Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kasparov se na síti utkal s třicítkou mladých šachistů

15 2000
- Šachovou simultánkou s třiceti mladými šachisty z celého světa otevřel ruský šachový velmistr Garry Kasparov vlastní internetovou stránku. Deset amerických šachistů se s ním utkalo osobně v newyorském televizním studiu a zahraniční dvacítka elektronicky na právě otevírané internetové adrese.

Tříhodinové simultánní hry nazvané Spojené národy šachu se zúčastnil podle internetového seznamu hráčů také šestnáctiletý Slovák Miloš Kascak z Bratislavy. Za Českou republiku byl podle pořadatelů připraven jen náhradník Milan Červinka, který se do hry nezapojil. Další mladí šachoví vyzyvatelé pocházeli mimo jiné z Brazílie, Kanady, Izraele, Ruska a Uruguaye.

Na internetové stránce, která existuje již od ledna, jsou partie k dohrávání, možnost stažení lekcí šachu všech úrovní, přímé rady Kasparovovy šachové školy a mnoho grafů, obrázků, rozborů a sdělení. Kasparov při simultánce prohlásil, že hlavním cílem stánky jsou děti a mládež jako věková skupina, která nejlépe reaguje na šachovou hru.

Kasparov se proslavil prvním šachovým soubojem s počítačem. V roce 1996 porazil ve Filadelfii v šesti hrách superpočítač Deep Blue společnosti IBM Corp. V odvetném zápase o rok později v New Yorku však počítač zaznamenal historické vítězství.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze