Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kasparov, šachový virtuos

6 2000
P r a h a - Nebyla to obyčejná porážka. Byl to výsledek, který přinutil lidi, kteří se o šachy nezajímají, zpozornět. Co se to stalo? Vždyť šachy mají svého suveréna, svého krále. Svého Kasparova. A ten ztratil titul mistra světa, neboť prohrál v Londýně s Vladimirem Kramnikem. Garry Kasparov, bez ohledu na porážku, patří mezi nejznámější sportovce světa, kteří přesáhli hranici pouze svého sportu. Je to všeobecně známá a vážená osobnost.

Před dvěma roky přijel do Prahy k exhibičnímu zápasu s Nizozemcem Timmanem. Dokázal vyprodat Divadlo Archa, před nímž celý týden postávaly hloučky nadšenců, kteří čekali, až Kasparova zahlédnou.

A lidé v nabitém sále se ujišťovali: Opravdu vidíme v akci Kasparova? Možná nejlepšího šachistu historie?

Je nejen slavný, také náladový. Při loňské návštěvě Prahy, kam přijel jako komentátor exhibičního střetnutí Širova s Polgárovou, se ubytoval v hotelu Hilton a ještě ani nestačil vybalit, když byl požádán o rozhovor. "Samozřejmě, rád," odpověděl. Posadil se na chodbě do křesla a půl hodiny s úsměvem odpovídal.

Šachista století?
A PROČ NE. VŽDYŤ KASPAROV...
...
se od počátku osmdesátých let drží v absolutní světové špičce a dnes úspěšně hraje se soupeři o generaci mladšími ... v roce 1985 sesadil suverénního Karpova a narazil až nyní s Kramnikem
... jeho krásná hra uchvacuje znalce a získává šachu nové příznivce
...
přinesl šachu spoustu teoretických novinek, v nichž ukázal skvělé chápání hry
...
získal od sponzorů peníze, jaké v šachu nikdy nebyly
...
vystupováním na exhibicích, zápasy s počítači, hrou na internetu proti celému světu a dalšími akcemi nevídaně zpopularizoval šach

Druhý den v Divadle Archa se k němu žádný novinář nemohl ani přiblížit. Včerejší přívětivost zmizela. Kasparov měl pro šachy talent odmalička. V pěti letech uměl hrát, v sedmi se pustil do vážných partií.

"Už jako desetiletý chlapec ve mně zanechal hluboký dojem," vzpomínal Michail Botvinnik, dlouholetý mistr světa. "Fascinovalo mě, jak bleskově nacházel ostré a nečekané varianty."

"Hrál jsem v Sovětském svazu," pobavil velmistr Jan Smejkal diváky při předloňském zápase Kasparov - Timman. "Analyzovali jsme pozici, když přišel nějaký mladík, naklonil se nad šachovnicí a začal kmitat s figurkami. Remíza, povídá a odchází. Kdo to, k čertu, je? A jak může tak rychle vidět, že pozice je remízová? Analyzovali jsme dál a vida, měl pravdu. Tak jsem poznal Kasparova."

Mladík nikde neklopýtl. A dočkal se: 9. listopadu 1985 se stal mistrem světa. V dvaadvaceti letech, nejmladší v historii.

Jeho nástup na trůn, z něhož sesadil Anatolije Karpova, byl vrcholně dramatický. Očekávaný zápas začal v Moskvě 10. září 1984. Hrálo se na šest vítězných partií, remízy se nepočítaly. Karpov vedl po 27. partii už 5:0. Rozhodnuto? Kdepak! Kasparov se vzchopil a po nekonečných remízách třikrát vyhrál.

Po 48. partii vedl Karpov už jen 5:3. Tehdy předseda federace FIDE Campomanes oznámil, že zápas je anulován, neboť všichni jsou unaveni, a bude se hrát znovu na pevný počet partií. I po letech je pohnuté sledovat filmový záznam tiskové konference, na níž rozlícený Kasparov protestoval. Zdálo se, že se chce na Campomanese vrhnout. Nikdy se s tímto rozhodnutím nesmířil.

ZÁPASY O MISTRA SVĚTA
1984-85 KARPOV 3:5
při 40 remízách nedohráno Karpov zůstal šampionem
1985 KARPOV 5:3 při 16 remízách Kasparov získal titul
1986 KARPOV 5:4
při 15 remízách Kasparov obhájil titul
1987 KARPOV 4:4 při 16 remízách Kasparov obhájil titul
1990 KARPOV 4:3 při 17 remízách Kasparov obhájil titul
1993 SHORT 6:1 při 13 remízách Kasparov obhájil titul
1995 ANAND 4:1 při 13 remízách Kasparov obhájil titul
2000 KRAMNIK 0:2 při 13 remízách Kasparov ztratil titul
Nepřátelství s FIDE propuklo. Když měl v roce 1993 Kasparov hrát s Angličanem Shortem, oba šachisté odmítli podmínky FIDE a střetli se o titul Profesionální šachové asociace, kterou Kasparov založil. "Pro propagaci šachu udělám cokoliv," prohlásil Kasparov - a dodržel to. V tom je jeho zásluha. Hrál simultánky proti celým týmům. Nastoupil proti počítačům. "Jsem hrdý, že jsem byl částí experimentu člověk versus stroj," komentoval to.

Na internetu vybojoval partii proti třem milionům šachistů z 75 zemí. Hraje s hvězdami showbyznysu. To vše přitahuje veřejnost. Kasparov vydělává miliony. Nejen ze šachů, jeho konto vylepšují aktivity s internetem, počítači, sleduje ekonomiku, obchoduje na burze. O jeho obchodních schopnostech vypovídají názvy společností The Kasparov Consultancy či Kasparov Aviation. V Moskvě a Tel Avivu založil šachové školy, do nichž vložil dva miliony dolarů a své jméno.

Zajímá se o politiku. Kdysi podporoval Borise Jelcina, ale už se zmínil i tom, že by se mohl sám stát ruským prezidentem. Takový je Garry Kasparov, jedinečný šachista, mimořádně inteligentní člověk, osobnost.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze