Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Žokej Kašný: Spadlo mi to do klína, z takového vítězství radost nemám

V cíli Velké pardubické 2015 se nejvíc radoval Marek Stromský (vlevo), jako vítěz však bude do výsledkových listin zapsán v cíli druhý Pavel Kašný. | foto: Profimedia.cz

20 2016
O triumfu ve Velké pardubické snil celou kariéru, při dvanáctém startu se konečně dočkal. Jenže až dodatečně - původně skončil v loňském ročníku slavného dostihu druhý, ale po potvrzení zakázaných látek v organismu vítězného Nikase ozdobí vavříny Ribelina a žokeje Pavla Kašného. "Za svůj nejlepší výsledek ve Velké ale považuju loňské druhé místo," opakuje tvrdošíjně 47letý jezdec.

Můžete mít z takového vítězství radost?
Ne, rozhodně ne. Kolem koní se motám 35 let a snem každého překážkového jezdce je nejenom jet, ale hlavně vyhrát Velkou pardubickou. V říjnu jsem byl samozřejmě šťastný, protože Ribelino jel Velkou poprvé, i krapet smutný, protože jsme nevyhráli. Jenže vyhrát od zeleného stolu, to není ono. Já vím, že na to se historie neptá a v análech bude zapsaný Ribelino s žokejem Kašným, ale takovéhle vítězství mě naplňovat nemůže.

Jak tedy celou situaci vnímáte?
Musím to brát tak, jak to je. Podobné kauzy se dějí i v jiných sportech, ale každý přece touží po normálním vítězství. Já taky chtěl projet cílem jako první, chtěl jsem si užít tu euforii, kterou vítěz prožívá, to zadostiučinění. O to jsem ochuzený, projel jsem cílem jako druhý.

Cítíte se tedy vítězem, anebo ne?
Ne. Morálně určitě ne. Vítězství mi vlastně spadlo do klína.

Kdy jste se vlastně poprvé dozvěděl, že byste se mohl stát vítězem Velké? V listopadu, když se objevily zprávy, že Nikas zřejmě neprošel dopingovou kontrolou?
Přesně tak, volal mi trenér Stanislav Kovář, zrovna jsem obědval a málem jsem se zalknul. Nevěděl jsem, co mu na to mám říct, není to nějaká fáma? Jenže pak se to začalo objevovat na internetu a všude možně, tak jsem tomu začal věřit. Ale jak říkám - mám hodně smíšené pocity. Není to ono.

Pavel Kašný (druhý zprava) s koněm Ribelino se v průběhu velké pardubické stále...

Pavel Kašný (v růžovém) s koněm Ribelino se v průběhu Velké pardubické stále držel v popředí.

Uspořádáte možná oslavu dodatečného vítězství?
Ani náhodou. Slavili jsme druhé místo, to byl skvělý výsledek, můj nejlepší ve Velké, úžasný úspěch. Tak to cítím pořád, nějaká oslava už nepřichází v úvahu.

Určitě se umíte vžít do role žokeje Marka Stromského, který se po rozuzlení celé události rozhodl ukončit kariéru. Jak se na to díváte?
Ani se mu nedivím, známe se dobře, jsme bratranci z druhého kolena. Asi bych udělal to samé. Protože to, co se mu stalo při Velké v roce 2008, když projel špatně kolem otočného bodu a přišel o vítězství, tak to taky naštve, ale je to něco jiného. To se člověk zlobí sám na sebe, hecne se a řekne si kurňa, ještě vám ukážu, že nejsem tak blbej.

Kdežto teď přišel o vítězství ne svojí vinou...
Je to vlastně takový podraz, a přitom se neví, odkud přišel. To vám vezme vítr z plachet a dál už vás to nebaví. Život v sedle není žádná sranda, přitom Marek to neovlivnil.Najdete na iDNES.czmobilní verze