Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kasim s Novákem se blýskli při své jarní pardubické premiéře

Marcel Novák (se žlutou čapkou) v sedle Kasima při překonání jedné z překážek úvodní kvalifikace na Velkou pardubickou. | foto: Lukáš Urban

23 2016
Vítězem první kvalifikace na 126. Velkou pardubickou se stal jedenáctiletý valach Kasim s Marcelem Novákem. Šampioni loňské Velké nestačili.

Zklamání? Kdepak. Tohle slovo se k výrazu žokeje Marka Stromského nehodilo, a to i přesto, že s Nikasem docválal při sobotní úvodní kvalifikaci hluboko za vítězným Kasimem až jako předposlední.

„Jsem rád, že jsme kvalifikaci zvládli. Vím, že Nikas není kůň na ja ro, ale skákal perfektně,“ chválil Stromský jedenáctiletého hnědáka, který kvůli dopingu dodatečně přišel o triumf v poslední Velké.

„Pitomec si vždycky řekne, že když neměl doping, nejel. Tak to ale není, on to prostě umí až na podzim. Suprově si prošel kurzem. Bylo vidět že chce, cválal, ale ještě neměl z čeho. Hlavní však je, že kvalifikaci splnil. Věřím, že se v říjnu popere o vítězství a ukáže, že to nebylo dopingem. Vím, že na to má, a uděláme vše pro to, abychom prvenství obhájili,“ dodal Stromský.

Dodatečně dekorovaný a úřadující král Velké Ribelino cílovou metu ani neproťal. Žokej Pavel Kašný poznal, že má osmiletý valach dost, a raději ho nedlouho před finální částí 5 800 metrů dlouhého hlavního dostihu zadržel.

Naopak vítězný Kasim měl viditelně sil dostatek. Na čele se dlouho střídal s klisnou jménem Lingarry, kterou sedlal Lukáš Matuský. Té ovšem postupně došel dech a skončila jen o místo před Nikasem na dvanácté příčce.

Vpřed ze zadních pozic se ovšem prodíral jeden z favoritů Rabitt Well, který do finiše spurtoval po boku Kasima a Hegnuse. Poslední kroky vyšly nejlépe Kasimovi, pro něhož to byl první start od Velké. Navíc si poprvé vyzkoušel už úvodní kvalifikaci.

„Výborně skákal a ukázal svou třídu,“ zářil štěstím vítězný žokej Marcel Novák, který v sobotu ovládl ještě další dva rámcové dostihy.

Polska, Polska! Klisna spustila euforii i potřetí

Takhle se běhá, pánové! Tři letošní starty, tři prvenství. Parádní formu potvrdila při pátém dostihu sobotního mítinku pětiletá tmavá hnědka Inferna, pro kterou byla klasická steeplechase na 3 900 metrů vůbec prvním životním startem na pardubické půdě.

V cílové rovině měla polská „slečna“ ze stáje Konary luxusní náskok na zbytek pole. Ze zelených sedaček se tak mohla zvednou čtveřice mužů složená z majitelů i trenéra a zběsile jásala. „Polska, Polska!“ křepčila z plných plic spokojená delegace.

Žokej Ondřej Velek, který jel Infernu poprvé, jí totiž vydělal největší balík z druhé nejštědřejší dotace dne činící 150 tisíc korun. „Je to moc dobrá klisna, která potřebovala čas. Fyzicky je na tom lépe, než bývala,“ prohlásil trenér Robert Swiatek.

Ovšem už loni jeho svěřenkyně naznačila, že by letos mohla být na dráze jako stíhačka. Však také z pěti dostihů v polské Wroclawi, kde Inferna běhala pravidelně, skončila nejhůře čtvrtá, jinak vždy v nejlepší trojici. Po úvodním březnovém triumfu v německém Krefeldu a dubnovém prvenství na domácím klání se hnědka premiérově předvedla v Čechách. Zatím se ovšem zdá, že to byla zároveň i zdejší derniéra talentované klisny.

„Od začátku jsme plánovali, že přijedeme do Pardubic, ale poté budeme startovat v italském Meranu,“ naznačil trenér další program úspěšné cestovatelky.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze