Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nezničitelný samuraj. Japonec Kasai prohání elitu i ve 43 letech

Noriaki Kasai jásá po povedeném skoku na můstku v Oberstdorfu. | foto: AP

22 2016
V závěru minulého týdne v Planici nestál na můstku slovinský skokan, přesto třicetitisícový dav bouřil. Vlajky, hlasivky nebo řehtačky zdravily miláčka publika. Pouze jeden muž se v popularitě mohl měřit s Peterem Prevcem a dalšími domácími "orly" - k letu se chystal Noriaki Kasai, 43letý Japonec, ojedinělá postava tohoto sportu.

Epilog Světového poháru v Planici pro něj byl důležitý z několika důvodů. Hned první den skákal se symbolickým číslem 500, oslavil oslavil totiž svůj pětistý start v závodech elitního seriálu. Nyní jich má 502, což je suverénní rekord.

Kdyby se přidaly i týmové závody, číslo naroste na neuvěřitelných 559. Nedělním závodem uzavřel svou 27. profesionální sezonu a konečnou osmou příčkou opět figuroval v první desítce, jako nejstarší skokan v historii.

Ve čtvrtečním závodě skončil šestý, v pátek sedmý a v neděli lépe než on letěli pouze Prevc, Kranjec a Forfang, v sobotu přispěl ke čtvrtému místu japonského týmu v závodě družstev. „Možná jsem v tak skvělé společnosti mohl skákat ještě líp, ale na druhou stranu si nemůžu stěžovat. I tak to bylo celkem vydařené, ne?“

Po každém skoku to vypadalo stejně. Jakmile si dal lyže na rameno a zamířil k východu z arény, potřeboval dobrých deset minut, než se probil zástupem fanoušků. Všichni mu chtěli podat ruku, vyfotit se s ním nebo jej jen pozdravit. „Ale mně to nevadí, my Japonci jsme trpěliví,“ usmíval se, když došel ke slovinským novinářům.

Znovu se chce zlepšovat

S posledními výkony v sezoně byl spokojený. „Vzhledem k tomu, že jsem na tuhle sezonu netrénoval jako v minulosti, to dopadlo neuvěřitelně dobře. Závody si užívám, bavím se a mám radost z každého dalšího skákání,“ pochvaloval si a na otázku, jestli se v jeho věku ještě může zlepšovat, pokýval hlavou.

„Doufám, že ano. Určitě se vrátím ke kvalitnímu tréninku a pokusím se o ještě lepší výsledky. V příští sezoně bych rád znovu vyhrál závod Světového poháru,“ pravil. Podobný kousek mu vyšel naposledy v listopadu 2014 v Kuusamu, čímž posunul věkový rekord v otázce nejstaršího vítěze elitního seriálu, v právě uzavřené sezoně skončil pětkrát třetí

Jeho sportovní dráha je obdivuhodná. V roce 1992, v devatenácti, kdy osm skokanů ze současné první desítky Světového poháru ještě nebylo na světě, vyhrál v Harrachově světové zlato v letech. Současný slovinský hrdina Peter Prevc se narodil až 182 dní poté. Ve Světovém poháru stál jedenašedesátkrát na pódiu, sedmnáct závodů vyhrál, k tomu tři závody družstev, dvakrát obsadil v konečném pořadí seriálu třetí příčku.

Až do olympiády v Pekingu

Kromě toho má dvě stříbrné a pět bronzových medailí z mistrovství světa. Už mnohokrát prohlásil, že svoje skákání hodlá protáhnout až do padesátky, jeho touhou je účast na olympijských hrách v roce 2022 v Pekingu.

„To by byla krásná tečka,“ zasnil se Kasai, který má doma olympijské stříbro za družstva z Lillehammeru 1994. Vlastní ovšem také týmový bronz ze Soči 2014, kde získal i druhé místo v individuální soutěži a mezi skokany se stal nejstarším olympijským medailistou.

Po Soči se oženil a před šesti týdny se jim narodila dcerka Rino. „To ona a manželka Reina mě teď motivují, abych dokázal, co jsem si předsevzal,“ řekl nezničitelný skokan ze země samurajů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze