Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Plíšková na prahu Top 10. Je to jako osmitisícovka pro horolezce

Karolína Plíšková | foto: AP

1 2015
Jen šest Češek se zatím vmáčklo mezi deset nejlepších tenistek na žebříčku. Sedmou by se mohla zakrátko stát Karolína Plíšková.

Je to jako známka nejvyšší kvality. Nebo osmitisícovka pro horolezce. Případně kouzelné zaklínadlo, které zajišťuje slávu, otevírá dveře a vydělává jmění.

Top 10. Od zrození žebříčku WTA v listopadu 1975 proniklo do jeho elitní desítky podle dostupných pramenů šest krajanek.

Martina Navrátilová to dotáhla na první místo. Jana Novotná a Petra Kvitová na druhé. Hana Mandlíková na třetí. Helena Suková na čtvrté a Nicole Vaidišová na sedmé.

Na betonových kurtech v Indian Wells a v Miami si teď povýšení mezi šlechtičny s raketou mohla zasloužit Lucie Šafářová. Jenže vyhrála pouze jeden zápas ze tří a splnění vroucího snu se jí vzdálilo.

Fotogalerie

To Plíšková postoupila v Miami do čtvrtfinále a za jistých okolností jí k průlomu mohlo stačit vítězství nad Petkovicovou.

Proti rozjeté Němce postrádala obvyklou jiskru, podlehla jí 4:6, 2:6 a taky její pasování na superstar se odkládá. Přesto by se zanedlouho do Top 10 měla přihlásit. Vždyť v roce 2015 nasbíraly víc bodů leda Rumunka Halepová, Serena Williamsová z USA a Ruska Šarapovová.

Diktátorka na dvorci

Plíškové rázný marš mezi hvězdy je působivý. Nezakolísala ani před zlatou bránou. Ještě loni toužila po čísle 32, které by jí zaručovalo nasazení na grandslamech. Teď je čtrnáctá. Po víkendu pravděpodobně bude dvanáctá. Čím to?

„Má ty nejúčinnější zbraně,“ říká David Kotyza, trenér wimbledonské šampionky Kvitové. „Její servis je druhý nebo třetí nejlepší na okruhu. Nepřehání to s liftem, takže její údery jsou spíš ploché. Diktuje dění na dvorci. Riskuje, přitom docela málo kazí. Výrazně zlepšila i pohyb. Ten býval její slabinou.“

Vysoké děvče z Loun ve 4. kole v Miami snadno zkrotilo ruskou naději Gavrilovovou, jež předtím vyřadila Šarapovovou. „Podání mi fungovalo skvěle, soupeřka neměla moc šancí,“ konstatovala Plíšková.

„Díky jistému servisu si může víc troufnout na returnu,“ pokračuje Kotyza. „Nebojí se. Umí pracovat se stresem. V klíčovém okamžiku se nezabývá zbytečnostmi. Zjednodušeně řečeno: zavře oči, práskne do míče a trefí ho do rohu.“

Namyšlená? Zdání klame

I v těch nejnapjatějších chvílích vypadá, jako by ji zápas příliš nevzrušoval. Přitom přiznává, že to v ní vře. Jen nervozitu před rivalkou skrývá. A klame i v soukromí.

„Působí nedostupně, ale na společenských akcích a setkáních se sponzory se chová bezprostředně a mile,“ tvrdí její manažer Miroslav Černošek. „Je to sportovkyně nové doby. Žádná barbie. Dravá, sebevědomá, ale ne namyšlená. To se obchodním partnerům líbí.“

Sličná slečna Karolína se proto může prosadit i v reklamě. Její příběh činí ještě přitažlivějším vztah se-sestrou Kristýnou. Ta též patří do širší tenisové špičky. Dvojčatům věnoval větší článek i deník New York Times. A pokud „Kája“ dobude uznávanou Top 10, stane se opravdu žádanou figurou.

„Ta desítka je zásadní. V řadě smluv jsou zakotveny prémie za její dosažení,“ říká Černošek.

Nejbližší týdny napovědí, zda (a případně kdy) Plíšková napodobí šest věhlasných krajanek. Výškou, stylem hry i rychlostí vzestupu připomíná Kvitovou.

„Dělá si věci podle sebe, nezmatkuje, nenechá se vykolejit,“ oceňuje kouč Kotyza. „Zjistila, co jí vyhovuje, sedla si s trenérem Jirkou Vaňkem. Čím dál víc maká.“

Zřejmě není možné, aby její tažení pokračovalo bez zadrhnutí. Letos absolvovala už osmý turnaj, navíc reprezentovala ve Fed Cupu. Stíhá ji únava, bez řádného odpočinku nelze na WTA Tour přežít.

„Jedna věc je dostat se do špičky a druhá věc je udržet se v ní. Nároky porostou,“ podotýká Kotyza, který s Kvitovou poznal záludná úskalí. „Bude se muset víc soustředit na velké akce. Záleží na tom, jak si Kája všechno srovná v hlavě. Ale má předpoklady, aby to mentálně zvládla.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze