Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Karolína Plíšková: Už nejsem vykulená. A nelámu tolik raket

SOUSTŘEDĚNÁ. Karolína Plíšková na tréninku českého fedcupového týmu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

5 2014
Letošní rok začínala na 67. místě žebříčku, nyní je číslem 24. Tenistka Karolína Plíšková má za sebou životní sezonu, kterou završila první pozvánka na fedcupové utkání. A rovnou to finálové.

Letos má za sebou úctyhodných 83 zápasů, přičemž 54 z nich vyhrála. I proto Karolína Plíšková zažila dosud nejlepší rok. Vyhrála dva tituly a posunula se do elitní třicítky. „Zatím to byla moje životní sezona. Ale doufám, že to není má nejlepší sezona v životě. Že budu mít ještě lepší,“ řekla 22letá tenistka, která je v nominaci na víkendové finále Fed Cupu s Německem.

Věřila byste si, kdybyste šla na kurt ve finále?
Doufám, že ano. Ale asi by to bylo trochu náročnější než na normálních turnajích. Nehrála bych jen za sebe, ale i za zemi, za náš tým. Snad bych to zvládla.

V čem jste za poslední dobu udělala největší posun?
Bylo to trošku ode všeho, ale největší zásluhu má hlava. Herně se už rok a půl necítím na kurtu špatně, hrála jsem dobré zápasy, ale to samotné na výhry nestačí.

Co jste změnila v hlavě?
Už se tolik nevztekám, nelámu tolik rakety. Trochu jsem se uklidnila, nestresuju se tolik, nemám takovou paniku za různých stavů.

LEHKÝ ÚSMĚV. Karolína Plíšková na tréninku českého fedcupového týmu.
Karolína Plíšková na tréninku fedcupového týmu.

Pomáhají hodně zkušenosti?
Už mám odehraných větších turnajů víc než před dvěma roky. To jsem byla vykulená. Teď už jsem pár dobrých hráček porazila, zápasy s nimi mi už připadají normální. Ne jako svátek.

Jednou z hlavních zbraní je také servis. Letos jste dala 435 es, víc má jen Serena Williamsová. Čím to, že je váš servis tak dobrý?
Ani nevím, je to od přírody (Plíšková měří 186 centimetrů - pozn. red.). Mám hodně zápasů, to taky pomáhá.

Jaké máte rychlostní maximum?
Tak 190 kilometrů za hodinu. Dvě stě nedám.

Pomáhá vám i schopnost dobře servis umisťovat?
Určitě. Nedělá mi problém, že bych měla dobrý servis jenom třeba na téčko. Dokážu to dát kamkoli, a když mi servis sedne, tak to může být eso. Všude na betonech je docela rychlý povrch, takže není zas tak těžké dát eso.

Fotogalerie

Jako dítě bývalo úspěšnější vaše dvojče Kristýna, nyní trochu tápe. Co jí chybí?
Ségra měla na začátku roku pár porážek, které sezonu dokážou změnit. Ve Wimbledonu prohrála z mečbolu. Takové zápasy pak způsobí, že se nedaří, i když nehrajete špatně. Psychika udělá hodně. Herně na to má. Musí si začít věřit.

Jak hodně pomáhá mít na okruhu nerozlučnou parťačku?
Já bych si to bez ní nedokázala představit. S ní řeším všechno. Když se nedaří, tak ona to chápe nejvíc, ve všem mi rozumí. Dokáže mi poradit, co dělat a co ne. Od ní beru rady asi nejvíc.

Dostala jste se na 24. místo žebříčku. Třicítka byla cílem, že?
Byla, no. Po pravdě jsem si myslela, že to nedám. Ani to tak nevypadalo, ještě před US Open jsem byla kolem 60. místa. Ale povedlo se. Na Australian Open budu nasazená a budu víc v klidu.

Jsou grandslamy jedna z met do dalšího roku?
Ano. Teď jsem na US Open poprvé vyhrála dvě kola a chci to ještě zlepšit. Nejde se posunout, aniž bych uhrála něco na grandslamech. Tam jsou jiné body.

Jaké máte cíle do další sezony?
Nechci si je moc dávat. Příští rok bude dost těžký v tom, že budu obhajovat hodně bodů. Ráda bych se třeba posunula do dvacítky, i když tam chybí pořád hodně bodů. A jednou i do desítky, ale na příští rok si to za cíl nedám.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze