Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Plíšková prožívá báječný start do sezony a vzhlíží k Wimbledonu

Karolína Plíšková bojuje ve finále turnaje v Dauhá. | foto: Reuters

20 2017
Větrno. Deštivo. Chlad. V katarském hlavním městě v Perském zálivu minulý týden nevládlo zrovna tradiční pouštní klima. Tenistce Karolíně Plíškové však nevlídné počasí v Dauhá nevadilo. Žádná trampota pro ni nebyla dost nepříjemná.

I proto získala osmý titul v kariéře. Ještě víc si vyzdobila skvělý úvod sezony, v níž s novým trenérem Davidem Kotyzou vyhrála 15 ze 16 utkání.
Upevnila si třetí místo na žebříčku a opět naznačila, že by nemusely být úplně mimózní věštby, jež ji pasují na budoucí jedničku a grandslamovou šampionku.

Právě na toto téma mluvila velkou část tiskové konference v Dauhá, k níž usedla poté, co ve finále přemohla Dánku Wozniackou 6:3, 6:4.

Přemýšlíte o čísle 1?

„Ne.“

Ještě ne?

„Teď ne. Mám jiné cíle.“

Jaké?

„Vyhrát grandslam. Loni v New Yorku jsem byla ve finále. Dalším krokem je zisk trofeje.“

V Kataru potvrdila, že stále zraje. Na slušně obsazeném podniku WTA, kam přicestovala z Fed Cupu v Ostravě, nejprve při čekání v přepychovém areálu lamentovala, protože se kvůli slotě panující venku několikrát odkládal zápasový program.

Fotogalerie

Načež vyhrála čtyři mače v posledních třech dnech. V semifinále zdolala Slovenku Cibulkovou (s osobním rekordem 21 es) a ve finále Wozniackou, čili sokyně, s nimiž předtím měla dosti neblahou bilanci shodně 0–3.

„Snad jsem zase o něco lepší hráčka a hlavně mám dobrou taktiku od kouče, který všechny tyhle holky zná výborně. Docela mi pomohl.“

Kotyza posílal Plíškové rady z domova přes internet, setkal se s ní až v neděli, na další štaci v Dubaji.

„Třeba o Wozniacké ví každý detail. Napsal mi o její hře stohy postřehů a všechno do písmena sedělo,“ chválila jej tenistka.

Ti dva si znamenitě porozuměli. Za měsíc a půl se mohou chlubit působivým výkazem: pohár z Brisbane, čtvrtfinále Australian Open, dva body ve Fed Cupu proti Španělsku a další trofej z Dauhá.

„Nepamatuju si, že bych někdy měla takovou šňůru. Hlavně ne na začátku sezony,“ tvrdí čtyřiadvacetiletá ranařka.

V letošním pořadí WTA je před ní pouze Serena Williamsová, královna Australian Open. Plíšková nastřádala 1371 bodů. Loni se na tuto metu vydrápala až v půlce června.

V počtu turnajových titulů se mezi krajankami zařadila už na šestou pozici za Navrátilovou (167), Mandlíkovou (27), Novotnou (24), Kvitovou (19) a Sukovou (10).

Přesto doufá, že ty nejparádnější chvíle ji teprve čekají. Že zazáří na jedné ze čtyř nejslavnějších akcí.

„Můžete vyhrát grandslam ještě vroce 2017? Kde cítíte největší šanci?“ zaznělo na tiskovce v Dauhá.

„Letos zbývají tři příležitosti. V Paříži na antuce to vzhledem k mému stylu bude nejtěžší. Každé uhrané kolo budu brát jako prémii.“
„Pak se budu snažit co nejpečlivěji připravit na Wimbledon. Můj současný kouč na něm (s Kvitovou) vyhrál už dvakrát a snad mi v Londýně pomůže. Tráva mé hře sedí víc.“

„Nakonec přijde US Open. Beton mi vyhovuje, jenže budu na něm obhajovat postup do finále, což není psychicky snadné.“

„Ráda bych na ten titul dosáhla v téhle sezoně. Ale kdyby to neklaplo, myslím si, že mám slušnou naději i v těch dalších.“

Patrně ano. Vždyť se na jejím stále pružnějším pohybu projevuje vytrvalá dřina s kondičními trenéry Noskem a Trebatickým. Prospívají jí duševní cvičení s mentálním koučem Jelínkem a samozřejmě Kotyzovy tenisové zlepšováky.

Plane v ní touha po úspěchu. Je v laufu, což nyní hodlá potvrdit v prosluněné Dubaji. A potom především v Paříži, Londýně, New Yorku či Melbourne.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze