Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Evropská šlechta zahájí karlovarskou dostihovou sezonu

Dostihové závodiště v Karlových Varech | foto: Martin Stolař, MAFRA

25 2015
Sportovně-společenská událost, součást karlovarského setkání evropské šlechty, to je především u veřejnosti populární a hojně navštěvovaná. Na diváky v sobotu opět čeká na závodišti ve Dvorech kromě tradičního dostihu šlechticů na dřevěných koních také soutěž o nejkrásnější dámský klobouk. Originální cenu pro vítězku, skleněný klobouk, vyrobil Lukáš Jabůrek. Designer a umělecký ředitel ze sklárny Moser předá výhru společně s pořadateli osobně.

Hlavním dostihem sedmidílného programu bude Jarní cena (Frühjahrspreis) Fredericks & von der Horst (dostih II. kategorie na 2000 metrů), poprvé přístupná pouze tříletým koním. To znamená, že uvidíme plnokrevníky, kteří by měli během sezony prokazovat své kvality v nejvyšších sférách. Převážná většina z desítky startujících je hlášená do letošních klasických dostihů.

Favorité hlavního dostihu

Jedním z nejvážnějších adeptů na vítězství bude hnědák Aldzarb vedený žokejem Bauyrzhanem Murzabayevem. Nesporné kvality ukázal již jako dvouletý.

Svůj životní debut, shodou okolností na zdejší dráze, proměnil ve vítězství. V následných dvou startech, v dostihu II. kategorie a především v zářijovém Gerschově memoriálu, skončil druhý. Svěřenec trenéra Arslangireje Šavujeva je prozatím pasován mezi favority letošního Českého derby. Ani v sobotu by tedy v souboji o prvenství neměl chybět.

Do Derby i podzimního St. Legeru je hlášený domácí odchovanec Fabrisco vedený žokejem Janem Rájou. V minulém roce startoval čtyřikrát a pokaždé dosáhl na dotace. V testech III. kategorie získal třetí a čtvrté místo a dvakrát doběhl jako druhý. Letos má na svém kontě jeden zahřívací start ve čtyřkové společnosti, který proměnil v prvenství.

Stejný program pro letošní sezonu naordinoval polskému rodákovi Napastnikovi (žokej Petr Foret, trenér Michal Lisek). Zástupce známých a úspěšných barev DS Pegas se zatím představil dvakrát v mílových dostizích III. kategorie, kde jednou zvítězil a jednou doběhl na 2. místě.

Vítězně se začátkem dubna prezentoval při svém prvním životním startu Sanok (žokej Martina Havelková). V tom samém dostihu obsadil za Sanokem čtvrtou příčku debutující Fawatheeq (žokej Milan Zatloukal), osmou Glavalino (Kateřina Hlubučková) a třináctou Rabbit Zamindarman (Michal Demo).

Jedinou zástupkyní něžného pohlaví na startu je do Derby a Oaks hlášená Jessi (žokej Vendula Korečková), majitelka tabulového doběhu ve čtyřkovém testu dlouhém 1 800 metrů. Svěřence trenéra Josefa Váni Ringmastera (žokej Jan Verner) a Touch Of Geniuse (žokej Jaromír Šafář), adepty pro účast ve Velké jarní ceně, Derby i St. Legeru, v sobotu čeká dostihový křest.

Další dostihy

Zajímavá společnost se sešla také ve dvoukilometrové Ceně Stollbert - dostih Architektů. Spadá sice do III. kategorie, ale zúčastní se ho kvalitní koně, kteří patří mezi tuzemskou elitu. Stačí zmínit pětiletou ryzku Ley Percy (Murzabayev), někdejší premiantku slovenské Jarní ceny klisen, Ceny Arvy, Slovenského a Rakouského Oaks.

Její o rok mladší soupeřka Money For Danny (Šafář) absolvovala několik startů nejvyšší kategorie. V loňském Memoriálu Rudolfa Deyla skončila třetí, v Oaks šestá. V aktuální sezóně má na svém kontě prvenství v dostihu III. kategorie. Dotované místo by tedy nemělo být nad její síly. Nepřehlédnutelný hnědák Barateus (Rája) je loňským trojnásobným překážkovým vítězem, ale z výsledků je patrné, že nic ze své výkonnosti neztratil ani na rovinách.

Jediným překážkovým dostihem programu bude Frey Consulting, dobře obsazená steeplechase IV. kategorie na 3500 metrů. Naváže po roční odmlce na předchozí kvalitní výkony Skarabeus (žokej Thomas Boyer) a Torres Run (žokej Lukáš Matuský)? Potvrdí Bazalka (Radek Man) po triumfech na rovinách i na překážkách svoji třídu? Jak se bude dařit svěřencům Josefa Váni Letní Lásce (žák Vojtěch Crha) a Timberovi (žokej Dušan Andrés)? Přidá k předchozím triumfům Rabbit Librettist (Michal Kubík) nebo Makler (Jiří Henych) další? Dočká se vítězství Avec Charme (žák Jakub Spáčil), nejstarší kůň v poli Elegant Devil (Martin Liška) nebo na překážkách debutující Romane Conti (Ondřej Velek)?

Odpovědi budeme znát krátce po půl druhé odpolední.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze