Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Stříbrný „muž z Ria“ zaútočí ve Varech na triatlonový rekord

Zlatý Alistair Brownlee (vlevo) a jeho stříbrný bratr Jonathan Brownlee z Velké Británie ovládli olympijský závod triatlonistů. | foto: Reuters

26 2016
Vyšší kvalita startovního pole, větší prize money pro závodníky, vyšší nároky na perfektní organizaci, upřená pozornost Evropské triatlonové federace i médií. To vše se skrývá pod dodatkem „prémiový“. Karlovy Vary se chystají na triatlonový víkend, jehož vrcholem bude nedělní ETU Triathlon Premium European Cup. Jeho hlavní hvězdou by měl být Angličan Jonathan Brownlee, čerstvě stříbrný medailista z olympijského Ria de Janeiro.

„Jsme o stupínek blíž ke Světovému poháru, pro který je Premium Cup testovací a přípravnou akcí,“ hlásí ředitel závodu Vladimír Malý. ETU Triathlon Premium European Cup pořádají Karlovy Vary jako jedno ze dvou měst v Evropě. „Dostali jsme od ETU důvěru,“ pochvaluje si Malý pro server České triatlonové asociace.

Dodatek „prémiový“ znamená vyšší kvalitu startovního pole, větší prize money pro závodníky, vyšší nároky na perfektní organizaci a také mnohem intenzivnější pozornost Evropské triatlonové federace i médií. „Prostě triatlonové oči budou na konci srpna upřeny do Karlových Varů,“ shrnuje Malý.

Domácí diváci budou zvědaví především na start českých borců, podle aktuální startovní listiny se mohou těšit na Jana Čelůstku či Přemysla Švarce, mezi ženami pak na Petru Kuříkovou, Jitku Rudolfovou či věkem teprve juniorku Janu Machačovou.

Největším tahákem letošního ročníku Karlovarského CIS City Triathlonu by ovšem měl být Angličan Jonathan Brownlee. „Je to podobně jako jeho bratr Alistair triatlonista světové extratřídy a pro nás vizitka kvalitního závodu v Karlových Varech,“ říká o mladším z fenomenálních bratrů Brownleeů ředitel závodu Vladimír Malý. Však má také Jonathan Brownlee na startovní listině více než výmluvné číslo 1.

Jen pro pořádek, jeho starší bratr Alistair Brownlee je olympijským vítězem z Ria de Janeiro 2016 a Londýna 2012, kde jej před čtyřmi lety na stupních vítězů bronzem doprovodil právě jeho bratr Jonathan. Ten si teď domů veze z brazilského Ria sotva týden čerstvé stříbro.

„Byl jsem přesvědčený, že budeme první a druhý, ale nevěděl jsem, v jakém pořadí to bude. Nebyl jsem si jistý, že vyhraju. Věděl jsem, že si budu muset projít peklem, a to se mi povedlo,“ usmíval se v cíli šťastný Alistair Brownlee.

Cílovou rovinku olympijského závodu si prý už vychutnával. „Věděl jsem, že odstup je velký a mám šanci si to užít. Pravděpodobně už takovou šanci nedostanu,“ uvědomuje si.

Jednu věc mu ovšem už nikdo neodpáře, v osmadvaceti letech se stal vůbec prvním triatlonistou historie, který obhájil olympijské zlato. A to se na vrchol složitě propracoval znovu po složité operaci kotníku, kterou musel loni podstoupit.

„Každý den byl hrozně těžký. Denně jsem se budil s bolestí,“ popisoval, jak se vracel do vrcholné formy. Pomohlo mu, že se při tréninku s bratrem Jonathanem vzájemně motivují k maximálnímu úsilí.

Zjevně se vyplatí, také mladší z dvojice bratří Brownleeů má za sebou hromadu dalších úspěchů, je mistrem světa z roku 2012 a stříbrným medailistou z let 2011 a 2013, v roce 2010 získal stejný titul v kategorii do třiadvaceti let a je také dvojnásobným světovým šampionem ve sprint triatlonu.

„Od závodníka typu Brownlee můžeme čekat i pokoření rekordu náročné trati v lázeňské metropoli,“ slibuje Vladimír Malý.

Částečnou překážkou mohou být podle něj snad jedině vysoké teploty, ty ovšem může na druhou stranu přebít vysoce kvalitní startovní pole, v čele s opravdovými triatlonovými matadory Stefanem Zachaeusem či Yegorem Martyněnkem, jak totiž říká Vladimír Malý: „Mnoho závodníků to z Ria vezme „zkratkou“ domů přes Karlovy Vary.“

Kdo všechno přijel do Karlových Varů na prémiový Evropský pohár, to ovšem definitivně potvrdí až v pátek předzávodní porada, která je pro všechny elitní muže a ženy povinná. „Do pátečních 18.00 hodin to prostě bude taková triatlonová detektivka,“ usmívá se ředitel karlovarského závodu.

Závod evropské elity nebude ovšem zdaleka jedinou podívanou triatlonového víkendu v Karlových Varech. Žhavou novinkou je tady letos především zbrusu nový závod pro širokou veřejnost, který z prostoru před hlavní poštou odstartuje v pátek ve 21 hodin pod názvem City Night Run celý triatlonový víkend.

„Night Run si zaběhnu spolu se svými dětmi,“ naplánoval si už dopředu karlovarský primátor Petr Kulhánek, sám nadšený amatérský vytrvalec. Vznik nových veřejných závodů podle svých slov podporuje. „Mohou přivést k pohybu účastníky nejenom středních a starších ročníků, ale zejména mladé generace,“ vysvětluje.

Podle pořadatelů by trať měly zvládnout také starší ročníky, děti i maminky s kočárky. Startovné je dobrovolné, téměř tříkilometrová trať kopíruje trasu rodinného běhu, který se tu pořádal v rámci půlmaratonu. Na rozdíl od něj chce ale běžcům ukázat také atmosféru nočních Karlových Varů.

Triatlon pro všechny

Sobotní program otevře dětský duatlon a štafety rodičů s dětmi, start triatlonového závodu pro veřejnost je naplánovaný na osmnáctou hodinu a Karlovy Vary se v něm pro letošní rok vrací k osvědčenému konceptu stíhačky žen a mužů.

Ženy vyběhnou již v 17.50 a bude tedy na mužích, aby desetiminutový náskok žen během disciplín srovnali. Handicapovaní závodníci se na úseky plavání, cyklistiky a běhu vydají v 18.10 hodin společně se štafetami.

Nedělní dopoledne i odpoledne pak už bude patřit profesionálům.

„Triatlon přiváží do Karlových Varů každoročně skvělou atmosféru pulzujícího města především díky úžasné divácké kulise,“ uvědomuje si ředitel závodu Vladimír Malý. Také proto se organizátoři snaží neustále vylepšovat divácké zázemí.

K dispozici budou pendl busy mezi startem na Rolavě a cílem v centru. „Před Thermalem bude obrazovka s přímými přenosy závodů,“ připomíná Malý místo, kde bude pro diváky připravený i kulturní program.Najdete na iDNES.czmobilní verze