Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


211 centimetrů, 10 247 es. Jak vyzrát na krále tenisových servisů?

Ivo Karlovič na turnaji v Halle | foto: AP

10 2015
Na chorvatskou Poreč už dávno padla tma - a dva hráči tam tehdy přepisovali dějiny tenisu. Psalo se září 2009, když Ivo Karlovič spustil na Radka Štěpánka v daviscupovém zápasu svou palbu es. První, druhé, třetí... až jich nakonec bylo 78! Víc jich v tenisovém zápase do té doby nikdo nedal.

„Bylo to, jako když vás někdo postaví ke zdi a začne po vás střílet,“ líčil Štěpánek v chorvatské Poreči.

I proto tolik nepřekvapí, že jeho tehdejší soupeř se stal ve čtvrtek absolutním rekordmanem v počtu es. Celkem už jich dal 10 247, o 10 víc než další Chorvat Goran Ivaniševič.

„Je to skvělý pocit. Servis je má největší zbraň a jsem na ni hrdý,“ radoval se 36letý Karlovič po zápase 2.kola turnaje v Pekingu s Pablem Cuevasem, v němž přidal dalších 26 nechytatelných servisů.

Čím to, že zrovna on kraluje? Jeden důvod se nabízí: s 211 centimetry je nejvyšším hráčem, který kdy hrál na okruhu ATP. Jeho servisy létají mimořádnou rychlostí, s 251 kilometry za hodinu dokonce krátce přes rok držel světový rekord.

Karlovič a ti další

1. Ivo Karlovič 10 247 es
2. Goran Ivaniševič 10 237
3. Roger Federer 9 386
...
14. Tomáš Berdych 5 877

Servisy zahrává s přesností. Čte postavení soupeře a dokáže podání adekvátně zamířit. Využívá úhly. „Člověk vůbec neví, co od něj čekat,“ řekl Tomáš Berdych, který byl letos u jiného Karlovičova rekordu - v zápase v Halle mu Chorvat dal 45 es, tolik nikdo nikdy v zápase na dva vítězné sety nedal.

Zápasy s Karlovičem bývají vyčerpávající. Vyžadují trpělivost, čekání na šanci, odvahu riskovat. „Musíte být maximálně připraveni - a i tak okolo vás servis někdy jen tak proletí,“ tvrdí Srb Nenad Zimonjič.

Je však poněkud příznačné, že zápas, v němž Karlovič překonal absolutní rekord, nakonec nevyhrál.

Ačkoliv rozhodně nepatří k průměrným hráčům, na větší průlom zatím čeká marně. Vyhrál šest turnajů, všechny však patří do nejnižší kategorie ATP 250. Na grandslamu prošel pouze jednou do čtvrtfinále. Na žebříčku byl nejvýše na čtrnáctém místě (nyní je osmnáctý).

Fotogalerie

Dokonce i památný zápas se Štěpánkem v semifinále Davis Cupu po 6 hodinách a 33 minutách prohrál. A jeho český přemožitel poté prozradil, jaký má na nejlepší servismany recept.

„Pamatuji si první zápas po začátku mé spolupráce s Petrem Kordou. Hrál jsem s Ivaniševičem. A Petr mi říkal: Ať ti dá klidně 150 es. Ty jsi tam od toho, abys vyhrál poslední bod. Poradil mi, kterou stranu si mám nejvíc hlídat. A já vyhrál.“

Mimochodem, dle oficiálních čísel sice Karlovič kraluje, ve skutečnosti ale patrně rekordmanem není. Statistici ATP evidují počet es jen od roku 1991, přitom třeba Ivaniševič se na okruhu pohyboval už o tři roky dříve, tudíž reálně nad krajanem nejspíš stále vede.

O tom, kdo je nejobávanějším servismanem současnosti, ale není třeba diskutovat.Najdete na iDNES.czmobilní verze