Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Posíleni za obhajobou. Volejbalisté Karlovarska zahajují přípravu

Radost v karlovarské hale | foto: Václav Šlauf, MAFRA

16 2015
Extraligové mužstvo VK ČEZ Karlovarsko zahájí přípravu na svou druhou sezonu v pondělí. Obvyklým režimem bude dopoledne atletika na stadionu u KV arény, nebo posilovna v hale pro míčové sporty, v podvečer volejbalový trénink v hale pro míčové sporty u KV arény.

Další Slovinec

V loňském ročníku volejbalové extraligy pomohl nováčkovi soutěže VK ČEZ Karlovarsko k bronzové medaili Matej Mihajlovič. Elitní univerzál po sezoně z týmu odešel, ale stopa slovinské volejbalové školy v Karlovarsku zůstává, klub angažoval smečaře s reprezentačními zkušenostmi Jana Planince. „Matej mi říkal, že tady byl se vším spokojený,“ odkázal se pětadvacetiletý Planinc na působení svého předchůdce v karlovarském klubu.

Na angažování Jana Planince se shodli oba trenéři VK ČEZ Karlovarsko. „Vybrali jsme si ho s Petrem (Bromem) proto, že takového hráče jsme hledali, v porovnání s ostatními sledovanými smečaři je pro nás ideální v poměru cena a výkon,“ pravil trenér Jiří Novák. „Je na něm vidět, že zatím trochu pořád koketuje s beachem, ale my jsme hledali typ přihrávače, který jsme v něm našli.“

Jan Planinc

Profil

Narozen: 10. 2. 1990
Země: Slovinsko
Výška: 192 cm
Post: smečař
Kariéra: Maribor (SLO) 2013–2015; Kamnik (SLO) 2010–2013; Kranj (SLO) do 2010
Klubové úspěchy: 2x Pohár CEV (osmifinále 2012/13); 2. ve slovinské lize; 2. ve slovinském poháru
Reprezentační úspěchy: 9. ME (2011); 3. Evropská liga (2011); 3. Středomořské hry (2009); 9. MSJ (2008); 4. MEJ (2007); 11. MEJ v Brně (2008)
Zajímavost: Jan Planinc je bývalým spoluhráčem univerzála Mateje Mihajloviče, reprezentačního kolegy, který získal ve VK ČEZ Karlovarsko první zahraniční angažmá.

Kouč Karlovarska Petr Brom připojil: „Uvítal jsem možnost popovídat si s tímhle hráčem, vidět, jak reaguje, jak komunikuje, poznat ho osobně. Bude na něj asi hodně naloženo, možná bude muset převzít na hřišti odpovědnost za tým. Ale je to mladý hráč, který se chce v naší lize ukázat.“

Jan Planinc pomohl národnímu týmu Slovinska k bronzu v Evropské lize v roce 2011. Ve stejné sezoně reprezentoval svou zemi na evropském šampionátu. S českým volejbalem zažil osobní konfrontaci na mistrovství Evropy juniorů v roce 2008 v Brně, kdy domácí celek zvítězil ve třech setech. Jan vedl slovinský tým jako kapitán.

„Ano, pamatuju si to, bylo to zábavné a krásné, hrát tehdy zde v České republice,“ culil se Planinc. „Takže doufám, že následující sezona bude taky plná štěstí a zábavy.“

Smečař Jan Planinc by měl patřit mezi pilíře mužstva. „Česká liga je silná a náš tým má vysoké ambice, a proto sezona nebude jednoduchá,“ vzkázal. „Ale já věřím, že budeme podávat dobré výkony a dosáhneme výborného výsledku,“ dodává slovinský smečař.

Reprezentační stopa

Příprava bronzového celku extraligy začíná bez elitního nahrávače a libera. Volejbalisté VK ČEZ Karlovarsko jsou svým způsobem oslabeni, ale pyšní se dvojicí reprezentantů. „Je to pro nás určitá komplikace, ale musíme se s tím vypořádat, nakonec nejsme jediní,“ uvedl kouč Jiří Novák k absenci nahrávače Pavla Bartoše a libera Daniela Pfeffera, kteří zahájili soustředění národního mužstva před evropským šampionátem.

Hlavní trenér reprezentačního celku Zdeněk Šmejkal do přípravy nominoval šestnáct hráčů. Daniel Pfeffer se v sestavě objevuje už druhým rokem. „Těším se na fyzicky náročný režim a kvalitní tréninky, samozřejmě taky na kluky,“ svěřil se „Pepe“, kterého čeká druhá sezona nejenom v reprezentačním dresu, ale i za VK ČEZ Karlovarsko.

Zatímco v klubu je Pfeffer liberem číslo 1, v národním týmu musí o výsadní postavení bojovat. Prvním liberem je zatím logicky bundesligový mistr Martin Kryštof. „Kryšpín je jasná jednička a já to respektuju,“ poznamenal Daniel Pfeffer. „Budu se snažit pracovat co nejlépe, abych se zlepšoval a vytěžil tak z nominace co nejvíc pro svůj volejbalový rozvoj.“

Nahrávač Pavel Bartoš je v národním mužstvu po boku letošní reprezentační jedničky Filipa Habra a extraligového šampiona Jakuba Janoucha. Také on je před soustředěním plný optimismu a dobré nálady. „V repre se těším celkově na tu partu,“ má jasno. „Nominaci beru jako velmi pozitivní věc. A abych nastoupil na mistrovství Evropy, tak se musím hodně snažit a makat, zadarmo to nebude.“ Příprava mužské volejbalové reprezentace na evropský šampionát už odstartovala.

Nová hala

Volejbalové Karlovarsko posílilo a za obhajobou medaile se vydá v nové hale.

Hráči se budou od pondělí intenzivně věnovat především atletice, posilování, ale i volejbalovým činnostem v nové hale pro míčové sporty vedle KV arény. „Rozhodli jsme se pro začátek přípravy o něco později než loni, ale devět týdnů před extraligou je dostatečný čas,“ objasnil kouč VK ČEZ Karlovarsko Petr Brom.

První přípravný zápas je plánovaný na 10. září, kdy mužstvo Karlovarska otestuje svou halu proti extraligovému celku SKV Ústí nad Labem. Soupiska týmu není na zahájení přípravy zcela kompletní, libero Daniel Pfeffer a první nahrávač Pavel Bartoš jsou totiž na soustředění národního mužstva před mistrovstvím Evropy.

„Je to pro nás problém, ale jsme rádi, že kluci hrají v nároďáku, musíme se s tím vyrovnat,“ uvedl Petr Brom. „Budeme v přípravě v deseti, ale takhle oslabení nejsme sami,“ doplnil trenér Jiří Novák.

Zásadní změnou v přípravě VK ČEZ Karlovarsko je přesun do nové haly, tréninky i zápasy extraligového mužstva se budou konat v nové karlovarské aréně na míčové sporty. „Důležité pro nás je, že naše tréninkové hodiny jsou pevně dané, do konce srpna, kdy není hala ještě plně vytížená, navíc můžeme se svými termíny podle potřeby hýbat,“ kvitoval kouč Brom.

Omezení cizinců

V zápasech loňské sezony se v dresu Karlovarska objevovali obvykle čtyři zahraniční hráči, letos figurují na soupisce VK ČEZ jen tři. Klub prodloužil spolupráci s polským olympionikem Robertem Szczerbaniukem a získal švédského reprezentačního nahrávače Andrease Erikssona a slovinského smečaře Jana Planince.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze