Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Gejzir byl znovu úspěšný, lehce ovládl překážkový dostih ve Varech

Gejzir s žokejem Thomasem Boyerem vyhrál karlovarskou steeplechase o Pohár Josefa Váni. | foto: Martin Stolař, MAFRA

7 2014
Thomas Boyer vedl Gejzira do dalšího dostihu a doběhl pro devátý triumf. Přes proutěné překážky se zkušená dvojice přehnala nejrychleji a ovládla Pohár Josefa Váni. Tradiční rovinatou Letní cenu klisen vyhrála Iceni Girl se žokejem Petrem Foretem v sedle.

Letní cena klisen - Pohár MFF Karlovy Vary (II. kategorie, 2000 metrů) je specialitou karlovarského závodiště. Ze všech tamních dostihů má nejkratší historii, která se začala psát přesně před deseti lety.

Je vypisována jako srovnávací zkouška tříletých a starších klisen, které se nedostaly na startovní listiny nebo neuspěly u významných chovatelských testů, České derby nevyjímaje. Inaugurační ročník vyhrála Nana D’Anjou v sedle s Kristýnou Bezděkovou, zatím jedinou ženou, která se prosadila v jezdecké roli.

Letos ji mohla následovat hned dvojice žokejek. Martina Havelková včera vedla váhově zvýhodněnou Sinndarku, Pavlína Filipová Mambo Lady, která v předešlém ročníku skončila třetí a letos již jednou v kratším dostihu vyhrála.

Miss Kruk neuspěla

Loňská karlovarská zářijová zimní královna Miss Kruk (žokej Bauyrzhan Murzabayev) zatím marně čeká na další plný zásah. V aktuální sezóně startovala jak v Memoriálu Rudolfa Deyla, tak v Jarní ceně klisen, ale na dotovaná místa nedosáhla. Při včerejší Ceně obsadila čtvrté místo se ztrátou více jak dvou délek.

Žokejovi Radku Koplíkovi s hnědkou Mikamine se karlovarské prostředí líbí, vyhráli zde trojkový vytrvalecký test. Letos klisna absolvovala více startů v zahraničí a z posledního účinkování v rakouském Ebreichsdorfu si dovezla vítězství. Tentokrát získala osmé místo.

Sapsiree (žokej Jaromír Šafář) má největší zkušenosti z velkých dostihů. Loni se objevila i v Českém derby. Sice bez úspěchu, ale velmi se jí dařilo ve vrcholech určených tříletým klisnám. Druhá doběhla v mosteckém Oaks, třetí v rakouském Oaks a stejné místo jí patřilo za Ley Percy a již zmíněnou Mikamine také ve slovenském ekvivalentu.

Iceni Girl (žokej Petr Foret) v minulém roce ovládla jedničkový a dvojkový mílový test, letos má na svém kontě dvě třetí a jedno čtvrté místo na kratších distancích. A letos se jí podařilo hlavní závod dostihů ovládnout. Po tuhém boji o hlavu předstihla Lužnici Jana Vernera.

Velkým rivalem podle sázkařů měla být Aurora (žokej Jiří Chaloupka), jenže konečné sedmé místo se řadí mezi zklamání. Dubnové třetí místo z Varů obhájit nedokázala. Diana Rosensturm (Martin Laube) se karlovarskému publiku představila poprvé v kariéře. Přestože poslední start se jí ani trochu nevydařil, na rovinaté dráze doběhla pátá.

Pohár Josefa Váni

Atraktivní a kvalitní podívanou nabídl překážkový vrchol odpoledne, jehož iniciátorem je filmový producent Jaroslav Bouček, majitel populární Sixteen, dvojnásobné vítězky Velké pardubické. Druhý ročník dostihového Poháru Josefa Váni dlouhého 4500 metrů a spadajícího do nejvyšší kategorie přilákal devět účastníků. Na startu nechyběl loňský vítěz Khalshani (žokej Josef Bartoš), letos třetí příčka.

Největším favoritem na značnou část z dvousettisícové dotace byl Gejzir žokeje Thomase Boyera a svou úlohu dokonale splnil. Veterán Sherardo (Michal Kubík) se v obdivuhodné kondici vrací na dráhu po roční zdravotní přestávce. Desetiletý hnědák by mohl usilovat o účast ve Velké pardubické, včera obsadil 5. místo.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze