Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kariéra Pabla Martína je varováním pro všechny amatérské hvězdy

Mladý a dravý Pablo Martín prodělal po každém úspěchu pád. Bude to teď jiné? | foto: AP

13 2010
Stabilita výkonů? S tím na mladého Španěla Pabla Martína moc nechoďte. Jeho profesionální kariéra zatím připomíná spíš horskou dráhu. Ale rozhodně prokazuje úžasný cit pro vyhrávání turnajů. Od neděle je už trojnásobným vítězem na European Tour. Ve čtyřiadvaceti letech.

Rodák z Málagy prožil vynikající amatérskou kariéru. Už v roce 2001 dokázal patnáctiletý mladík Pablo Martín-Benavides vyhrát British Boys Championship (nejmladší vítěz historie), o dva roky později se na Canarias Open de Espaňa stal prvním amatérem, který vedl po třech kolech turnaj evropského okruhu.

Pak zářil i na univerzitě v Oklahoma State, odkud si díky sponzorské pozvánce odskočil zpět do golfové Evropy a okamžitě ji naprosto ohromil. V dubnu 2007 (ještě před 21. narozeninami) dokázal na Estoril Open de Portugal jako první amatér historie vyhrát turnaj na European Tour.

Pablo Martin, 4. kolo Portugal Masters

Pablo Martin, 4. kolo Portugal Masters

První cenu (přes 200 tisíc eur) sice jako amatér převzít nesměl, ale vítězství mu zaručovalo hráčskou kartu na dva roky. A tak není divu, že se pár měsíců na to stal profesionálem. Jenže se mu stalo to, co při změně statusu straší všechny golfisty, jimž někdo předpovídá velkou budoucnost.

Nováčkovský rok 2008 přinesl Martínovi velké rozčarování. Prošel cutem jen v sedmi z 24 turnajů a ani jednou se nevešel do první patnáctky. V celkovém pořadí Order of Merit skončil až na 182. pozici.

Doma přes zimu tvrdě trénoval, ale nová sezona začala znovu katastrofálně. V sedmi turnajích po sobě neprošel cutem a až do konce roku si nebyl jistý, jestli jeho kariéra na evropské sérii vůbec bude pokračovat.

Jeho první umístění v top 10 za dva roky (dělené 6. místo na rakouském Open v závěru sezony) nakonec jen tak tak stačilo, aby nemusel do kvalifikační školy.

Pablo Martin, Alfred Dunhill Championship

Alfred Dunhill Championship letošní...

"Jeho propad byl docela záhadný," říká Jim Nugent z Global Golf Post. "Je to technický solidní hráč, ranař, ale zároveň s famózní krátkou hru. Možná mu skok z amatérského golfu rovnou na túru uškodil. A možná od sebe až moc očekával, protože lidé mluvili o ´novém Sevem…´"

Pablo Martin, Alfred Dunhill Championship

...a loňský.

Jen pár dnů poté, co sotva zachránil kartu, ještě v roce s devítkou na konci, odcestoval Martín na první turnaj sezony 2010 do Jižní Afriky. A senzačně vyhrál. Takže znovu získal dvouleté právo startovat na European PGA Tour.

Po pár týdnech jej však zasáhla smrt otce. "Byly to hodně těžké chvíle," vzpomíná na začátek kalendářního roku 2010 Martín. "Vzal jsem si pár týdnů volno a snažil se dát dohromady. Ale trvalo dlouho, než jsem si začal znovu užívat každý den."

Loňskou sezonu nakonec dohrál se ctí. Zůstal šest míst za postupem na závěrečný Dubai World Championship. Nedělní úspěšnou obhajobu titulu na jihoafrickém hřišti Leopard Creek je možné brát tak trochu jako třetí pokus, zbavit se herního trápení, jaké následovalo po dvou předešlých titulech.

Autor: pro iDNES.cz


Najdete na iDNES.czmobilní verze