Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jsem rád, že jsem to přežil takovým způsobem, řekl čtrnáctý Abraham

Karel Abraham na startovním roštu na Velké ceně Brna. | foto:  David Neff, MAFRA

17 2014
Hlavně to mít za sebou, říkával si Karel Abraham o brněnské Velké ceně. Letos mu proti minulým rokům přinesla víc radosti než utrpení, v závodě elitní třídy MotoGP dojel čtrnáctý.

„Hodnotím to výborně, protože Brno nikdy nebylo mým nejšťastnějším závodištěm. Dojel jsem do cíle, závod nebyl úplně špatný, časy nebyly špatné, dva body jsme přivezli. Z tohoto pohledu musím říct, že se mi to povedlo a jsem rád, že jsme to přežili takovým způsobem,“ poznamenal čtyřiadvacetiletý jezdec z Brna.

Jedna věc ho však opět hlodala - znovu skončil za svým hlavním rivalem Aojamou. „Je to škoda, protože jsme jezdili hlavně ke konci stejné časy. Dva body jsou dobré, ale Aojama je před námi bohužel už o deset,“ prohodil Abraham.

Fotogalerie

Cíl předstihnout japonského soka do konce sezony nicméně trvá. „Samozřejmě tento plán mám zachovaný i do dalších závodů. Chtěl jsem to uskutečnit tady, i když jsem vždycky rád, že tuhle Grand Prix nějak přeskáču. V dalších závodech se do toho musím vrhnout po hlavě a doufám, že máme na to, abychom byli pravidelně před ním. Už párkrát jsem si potvrdil, že s ním jde jezdit. I teď sice byl přede mnou, ale ty časy nebyly až tak rozdílné.“

Tentokrát nejzkušenějšího z českých účastníků mistrovství světa zbrdil na trati boj s Britem Camierem. „Když mě předjel, měl jsem v jízdě trošku binec a časy jsem si zhoršil. Jel relativně rychle, což mě překvapilo, ale aniž bych se chtěl vytahovat, tak jsem věděl, kde si na něj mám počíhat a předjet ho,“ popisoval Abraham. A jeho plán vyšel. „Přišlo mi, že se motorka ke konci závodu chovala líp než na začáku, což je hodně neobvyklé, protože pneumatiky bývají horší..“

Čtrnáctou pozicí syn spolumajitele brněnského Automotodromu vyrovnal Jakuba Kornfeila z třídy Moto3 a podělil se s ním o nejlepší český výsledek domácího podniku. „Jestli berete výsledek jako číslo, tak je to pravda, ale každá třída má svoje a já bych to úplně neporovnával. U nich je mnohem víc jezdců a kluci (Kornfeil a Karel Hanika) se rvali tak, že byli dvě vteřiny od prvního, což je super. Ale Moto3 zase není tak náročná, v MotoGP jsem vždycky rád, že závod dojedu. A když je dobré počasí, tak dojedu vždycky s vyplazeným jazykem,“ podotkl Abraham.

Ten nakonec na vítězného Španěla Pedrosu ztratil víc než minutu. „Chtěl být blíž, ale v Brně je to hodně složité. Jak je to tady rovinkaté a do kopce, tak si ti nejrychlejší dokážou udělat náskok v uvozovkách zadarmo. Ale je to pořád minuta, takže musíme pořádně makat, abychom byli schopní být víc vepředu s lepšími časy,“ uvedl 17. muž celkového pořadí, kterého zaskočil konec vítězné šňůry suveréna Márqueze.

Ten se v Brně nevešel ani na stupně vítězů. „Říkal, že dřív nebo později to přijít musí, což je pravda. Ale nečekal jsem, že to přijde takovým způsobem,“ sdělil Abraham.

Kromě vlastního výsledku měl radost i z návštěvy - v neděli se na Masarykově okruhu sešlo 138 tisíc diváků a za celý víkend 240 tisíc. „Je to naprosto úžasné, jsem rád, že jich přišlo tolik. A doufám, že se to bude opakovat i v příští sezoně a snad i těch dalších. Je tu jedna z nejlepších atmosfér ze všech závodů.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze