Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Karavana Tour de France vyráží, startuje úchvatná cyklistická podívaná

Trénink před startem slavné Tour de France. Lance Armstrong | foto: AP

3 2010
Rotterdam (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Oranjes, oranjes, nizozemští fotbaloví bozi budiž velebeni. Také Rotterdam jásá a slaví, přesto má oranžový účes města i výrazný žlutý přeliv. "Startuje Tour, začíná největší show na světě," píše časopis Procycling. V ulicích města u toho dnes má být až milion diváků.

Vyrostlo tu 150 pyramid ze žlutých pelargonií se sochami cyklistů, hru smyslů spouští 400 záhonů žlutých tulipánů a centrum zdobí vlajky s portréty favoritů. Všichni jsou na nich oblečeni ve žlutém dresu lídra. Na konci 3 641 kilometrů zůstane v Paříži jedinému z nich.

Alberto Contador vítá reportéry v hotelu týmu Astana a prohlašuje: "Mám velkou víru v sebe a mám podporu Alexandra Vinokurova.

Před startem slavné Tour de France. Alberto Contador pózuje s fanynkou.Trénink před startem slavné Tour de France. Alberto Contador

Nehrozí rozkol ve stáji jako loni s Lancem Armstrongem." Tento Američan, nyní už cyklista stáje RadioShack, žádné setkání s médii nepořádá, jen v rozhovoru pro Gazzettu dello Sport tvrdí: "Že jsem pod tlakem? Naopak. Jsem nadšený a připravený. Bylo by skvělé vyhrát poosmé."

Zatímco v jejich stájích panuje navenek pohoda, v Saxo Banku je dusno, způsobené ohlášeným odchodem bratří Schlecků po sezoně. Přesto zhrzený manažer Bjärne Riis vyhlašuje: "Máme nejsilnější tým ze všech."

Stáj Columbia pořádá pro Marka Cavendishe tiskovou konferenci v hollywoodském stylu, italský Liquigas je sice mnohem skromnější, ale Ivan Basso se za stolem usmívá.

Roman Kreuziger vedle něj nasazuje neutrální výraz, občas se nakloní ke kolegovi či k tiskovému mluvčímu Barbierimu, cosi si špitají.

"Cítím se úplně v pohodě, odpočatý a natěšený. Každý rok jsem dával Tour víc, letos jsem stoprocentně připravený," říká český cyklista, jehož tým uvádí coby spolukapitána s Bassem. "Jsme s Ivanem na jedné rovině. Po týdnu se uvidí, co dál," tvrdí.

"Vždy je lepší mít v týmu dva silné jezdce," přitaká Basso, deník L’Equipe nicméně soudí: "Kreuziger bude mít letos méně volnosti." Před rokem po úvodní časovce v Monte Carlu oblékal bílý dres pro nejlepšího mladíka do 25 let, může na něj zaútočit i dnes. Kratší trasa by se mu však zamlouvala víc.

"Tohle je na prolog trochu dlouhé. Není ani moc technický, spíš zákeřný, jedna půlka po větru, druhá proti," líčil po tréninku. "Očekávám, že chytnu ztrátu na časovkářské specialisty. Ale jde o to, abych se umístil v okolí těch, co jedou na celkovou klasifikaci."

Favoritem číslo 1 je v prologu Švýcar Cancellara. Přestože byl podezřelý, že používá miniaturní motor. A přestože komisaři UCI oskenují před startem vnitřnosti každého kola.

Hrozba jménem pavé. Tady hrozí masakr


Tomu slovu nemůžete na startu Tour de France uniknout. Čtyři písmena hypnotizuje celý peloton. Pavé. Znamenají kostky, kočičí hlavy. Nikoliv tuctové. Prastaré, obří, nepravidelné a hrbolaté, na úzkých cestách. Takové, co z cyklistů vytřásají kosti i duši.


Čas kočičích hlav nadejde ve 3. etapě, ale favority straší už měsíce.


Aby jim přivykli, prchali po celý týden z Rotterdamu na belgickofrancouzské pomezí. "Bude to masakr," věštil Lance Armstrong.

Trénink před startem slavné Tour de France. Lance Armstrong
"Připravte se na bláznivou a chaotickou etapu," říká Australan Robbie McEwen.


V úterý, až si mnozí z vás budou užívat poslední z volných dnů, čeká na jezdce peklo, ochutnávka Pekla Severu, jak přezdívají slavnému jarnímu závodu Paříž – Roubaix.


Sedm úseků na pavé, vypůjčených z jeho itineráře, o celkové délce 13 kilometrů je naskládáno na posledních 65 kilometrech 3. etapy, ve stínu arenberského lesa.


Jedinkrát za posledních 20 let trasa Tour přes pavé vedla. Před 6 lety způsobily kostky paniku a ničily hvězdy. "A letos jsou mnohem drsnější," varuje Armstrong. "Je jich víc, tvrdší, blíž k cíli." Hrozí karamboly, defekty, katastrofické scénáře.


Alberto Contador na pavé nikdy nezávodil. Proto si najal a zaplatil Petera van Petegema, šampiona z Paříž – Roubaix 2003. Spolu pitvali kritické úseky. "Uber z kadence, ta ti tu nepomůže," tvrdil poradce.


Contador ví, co bude v sázce: "Tady nemůžete Tour vyhrát, zato ji můžete ztratit." Cyklisté i sportovní ředitelé tento týden zkoušeli na kostkách různé typy kol, plášťů, posedu, odlišný tlak v duších.


Cadel Evans si projel 6 posledních úseků čtyřikrát. Roman Kreuziger na nich trénoval v dubnu a teď opět, v doprovodu Ivana Bassa. Vítěz Gira se chytal za hlavu už po snazší pasáži Sars-et-Rosieres.


"Byl to šok. Přitom jsme jeli jen dva. Co potom v pelotonu?" Ani Kreuziger si nevýskal. "Ale cítím se na pavé líp než v dubnu. Máme speciály se širšími galuskami, jsou měkčí, líp pruží."


Znalci radí: Držte se v popředí ve středu silnice, kde jsou kostky nejvyšší. Jenže dopředu se budou tlačit favorité, jejich ochranka i specialisté na klasiky.


Ještě jedno slovo je proto v pelotonu populární: sardinky. Tak se budou v úterý, daleko od moře, aktéři Tour cítit. Bude to nebezpečná etapa. A nezapomenutelná.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze