Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kaplice ukáže, kdo má na motokrosařský titul

Motokros - ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

12 2010
Motokrosaři se chystají v sobotu na jih Čech bojovat v prestižním mistrovství republiky. Přijede i řada cizinců. Bude to pátý závod seriálu ze šesti a hodně napoví o tom, kdo by si mohl připsat letošní triumf.

Tak zajímavý seriál mistrovství Česka motokrosařů tu dlouho nebyl. I když vedoucí jezdci všech tří kategorií už mají titul téměř jistý. Ale nenechte se mýlit. V sobotu se v Kaplici jede pátý závod ze šesti a až po něm budou moci možná někteří favorité slavit. Možná.

Jak vypadá pozice motokrosařů, to ukázal nejlepší současný jezdec v Česku Martin Michek. Jihočech jel čtvrtý závod seriálu ve Vranově u Brna a v první jízdě jasně vedl. Jenže na blátě při velkém skoku netrefil trať a padl na kraj dráhy. Přeletěl svoji motorku a ta se na něj převalila. Naražený levý bok Michek jako by nevnímal a druhou jízdu vyhrál.

Ukázal, jaký zájem mají letos jezdci o pocty. Minulý víkend se v Lokti na západě Čech jel jeden ze závodů mistrovství světa MX1 a MX2. Michek byl dvakrát třináctý a poslal pozvánku fanouškům, aby ho do Kaplice přijeli povzbudit. "Je to můj životní výsledek," prohlásil po závodě třídy MX2, ve kterém se utkala nejlepší současná světová motokrosová třída.

Nepochybně se pokusí znovu v Kaplici vyhrát obě jízdy. Má na to. Tím by přece jen ještě mohl celkově vedoucímu mazákovi Čepelákovi pozici ztížit. "Dvojnásobný výpadek v Pacově Michka zatím dál nepouští," uvádí tisková zpráva Agentury Forsage k šampionátu v Kaplici.

V úvodu sezony Michka na vedoucí pozici zradila motorka. Nedojel a body mu nyní scházejí. Vyhrál letos čtyři jízdy. To nedokázal v nejsilnější třídě MX3 nikdo jiný. Přesto mu titul uniká. Ale v Kaplici je jako doma. Bude to pro diváky velké lákadlo.

I další dvě třídy šampionátu mají své lídry a za nimi jsou ve frontě čekatelé na jejich nezdar. Mezi veterány se v průběhu sezony objevil uzdravený Jan Mrázek z jihočeských Nihošovic. Už je třetí. Je asi jediný, kdo může prohnat nezdolného lídra Kučírka.

Jak se šampionát ujal v zahraničí, to je nejvíce vidět na třídě MX2. Vede ji Francouz Richier. Ale startují tu i jezdci z dalších zemí.

Do Kaplice poslalo přihlášku 180 pilotů z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska, Rakouska, Itálie, Francie a Německa. "Samozřejmě nelze očekávat, že všichni přihlášení skutečně přijedou," sdělila Barbora Svobodová z Agentury Forsage. "Sezona vkročila do své druhé poloviny a mnozí jezdci mají zdravotní problémy."

Blanská kotlina v Kaplici je náročnou tratí. Je členitá a na povrchu je hodně písku. Měří 1 821 metrů. Diváci tu mají dobrý přehled, vidí většinu tratě. Budou se těšit i na holeshot o nejrychlejšího po startu každé jízdy.Najdete na iDNES.czmobilní verze