Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kapitán zbláznil pro tým obě esa

3 2000
- Ke smůle českých soupeřů, ale ke štěstí tenisu jako takového by se měli tento týden sejít po pěti letech v jednom družstvu pro Davisův pohár dva nejlepší hráči devadesátých let: Andre Agassi a Pete Sampras. Čtvrtfinále Světové skupiny mezi Spojenými státy a Českem, začínající v pátek v Los Angeles, bude navíc domácím debutem dalšího giganta Johna McEnroea ve funkci kapitána.
Zřejmě nehrajícího, protože jedenačtyřicetiletý McEnroe nominoval nejlepší deblový pár světa Alex O´Brien a Jared Palmer, takže nejspíš nenastoupí do čtyřhry, jak původně uvažoval.

"Doufám, že toto utkání zahájí novou éru Američanů v Davis Cupu. Éru reprezentační hrdosti," prohlásil McEnroe, který v minulosti soustavně kritizoval hráče za odmítání  reprezentovat. Jakmile se loni stal 37. americkým kapitánem, silou své osobnosti si zavázal obě esa Agassiho se Samprasem k účasti na celý rok 2000. A oni najednou mluvili jinak.

"Davis Cup pulsuje atmosférou, jakou nezažijete ani při grandslamovém turnaji. Pokud nejste schopni vzchopit se kvůli Davis Cupu, přesvědčte se, jestli ještě vůbec dýcháte," pravil Agassi.

"Bývalo pro mě nemožné skloubit grandslamy, útok na první místo světového žebříčku a ještě Davis Cup. Tenisu bylo moc, a když se ještě přidala zranění... Dostal jsem ale  novou motivaci, když jsem loni v televizi viděl, jak tým beze mě vítězí v Británii. Davis  Cup zase patří k mým prioritám", říká Sampras.

Agassi po loňské pauze nastoupil poprvé v únoru v Zimbabwe, kde USA prvně od roku 1981 zvrátily stav zápasů 1:2 k vítězství. Sampras se nechal loni přemluvit pouze na debl ve čtvrtfinále proti Austrálii, ale singl nehrál tři roky.

Naposledy v jednom týmu byli Agassi se Samprasem při semifinále 1995 v Las Vegas se Švédskem. Následující vítězné finále v Rusku hrál už jen Sampras, protože Agassi se zranil. "Rusko, to je má největší vzpomínka na Davis Cup. Jen si nejsem jistý, jestli jsem tam hrál dvouhru nebo čtyřhru," přiznal Sampras. Hrál obojí.

"A druhou velkou vzpomínkou je čtyřhra s Johnem McEnroem Dallasu," připomněl Sampras své druhé vítězné finále z roku 1992 se Švýcarskem. V obou vítězných týmech byl Agassi, který vyhrál Davisův pohár také v roce 1990.

"Je to fajn pocit, jít na kurt s tím, že tlak na mě není až takový,  protože v šatně ještě sedí Andre, připravený vyhrát," pochvaluje týmovou sílu Sampras. "Jsme dva z nejlepších tenistů na všech površích a můžeme porazit každého."

Lednová kontroverze mezi Samprasem a kapitánem je prý zapomenuta. Sampras poslední chvíli cuknul od cesty do Zimbabwe s tím, že je zraněný, což mu McEnroe vyčítal jako výmluvu. Oba se urazili a teprve únorový telefonát hroty otupil.

"Pročistil se vzduch, bylo to potřeba," tvrdí Sampras. "Bude to zajímavé, mít Johna na kapitánské židli. S minulými kapitány jsem toho při střídání stran moc nenamluvil. Každý jsme jiný. Já jsem kliďas, John je temperamentní."Na otázku, jestli ho bude McEnroe muset uklidňovat, Sampras prohodil: "Spíš naopak. Abych nemusel já tišit jeho!"

USA získaly Davisův pohár rekordně jedenatřicetkrát, soupeř jednou, v roce 1980. Česko naposledy vyhrálo vzájemný duel 3:2, ale to bylo čtvrtfinále roku 1996 v Praze, kde nastoupili Korda Vackem, zatímco Američané přivezli druhou garnituru, Martina s Washingtonem. Nikdo z nich už v současných týmech není
Autor:


Témata: čtvrtfinále
Najdete na iDNES.czmobilní verze