Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vezeme se na vlně. A Petra je poklad, pravil úspěšný kapitán Pála

RADY NA LAVIČCE. Petra Kvitová a český kapitán Petr Pála v semifinále Fed Cupu v souboji proti Italkám. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

21 2014
Třikrát v posledních pěti letech Italky ovládly Fed Cup. Jejich šéf Barazzutti chválil veteránku Vinciovou za nedělní výkon proti české jedničce: "Hrála výborně. Ale Kvitová byla ještě silnější. Podlehli jsme tu nejlepšímu týmu na světě."

Nejen podle uctivých slov legendy, ale také podle nového fedcupového žebříčku jsou Češky jedničkami. "Holky zase odvedly skvělou práci," řekl kapitán Pála.

V rozhodujících dvouhrách v ostravském semifinále neztratily levoruké ranařky Kvitová se Šafářovou ani set a rázně svrhly Italky z trůnu. Vyhrály deváté z posledních deseti střetnutí. Potřetí během čtyř let jsou ve finále.

"Jak se vezeme na té vlně, je vážně skvělé," řekl Petr Pála, dirigent zlaté tenisové generace. Za poslední čtyři ročníky Češky podlehly pouze právě Italkám, loni na měkké antuce na Sicílii, která hlavním postavám Petře Kvitové a Lucii Šafářové extrémně nevyhovovala.

Posledních deset českých zápasů ve Fed Cupu

2011: Slovensko 3:2, Belgie 3:2, Rusko 3:2

2012: Německo 4:1, Itálie 4:1, Srbsko 3:1

2013: Austrálie 4:0, Itálie 1:3

2014: Španělsko 3:2, Itálie 4:0

Pokud mohou samy volit, pozvou si soupeřky na rychlý tvrdý povrch do haly, kde skoro nejsou k poražení. Nedávno ovšem zvládly i další antukovou prověrku v Seville, kde dokonce chyběla nemocná Kvitová a zpočátku i nachlazená Šafářová. Sokyně zlomily v deštěm i zimou ztrpčované bitvě až v pondělí. "Holky zase odvedly skvělou práci, makaly, připravily se," liboval si Pála.

Jako obvykle se mu povedlo sestavit ze skupiny kandidátek vhodnou čtveřici. A je vskutku pozoruhodné, s jakou úspěšností poté dlouhán "Pinďa" nasazuje dámy do jednotlivých utkání. Vzpomeňte, jak poslal Benešovou na Němky nebo Peschkeovou s Hradeckou na závěrečný debl ve finále v Rusku. "Máme široký kádr, vždycky je z čeho vybírat, což je klíč k úspěchu," tvrdí.

V družstvu mu většinou vládne pohoda. Tak semknutou partu v solitérní tenisové říši dovedou utvořit snad jen zrovna Italky. Hlavní postavou je pro něj při vší úctě k ostatním Kvitová.

NEHRAJÍCÍ KAPITÁN. Petr Pála před startem semifinále Fed Cupu Česko vs. Itálie
PORADA. Nehrající kapitán Petr Pála (vlevo) a Lucie Šafářová probírají...
RADOSTNÉ OBJETÍ. Petra Kvitová (čelem) a Petr Pála, nehrající kapitán...

"Ona je poklad. Mimo kurt, ale hlavně na něm, kde se počítají body," chválí Pála. "Je naše jasná jednička, přitom její chování tomu neodpovídá. Začleňuje se do družstva a tím mi hodně ulehčuje práci. Je skvělá v tom, jak se přizpůsobuje týmu, podpoří ho. Jde příkladem."

Na Kvitovou se může spolehnout takřka za všech okolností. Přesto se zdá, že zůstává ve střehu, i když vše klape. Nepropadá předčasné euforii, nehodlá podcenit ani maličkou hrozbu. Krátce po sobotním koncertu levorukých ranařek v ostravské ČEZ Areně prohlásil: "Musíme se připravit na zítřek, potřebujeme udělat poslední krok."

Fotogalerie

A v neděli měl obavy z úvodní partie Kvitové s Vinciovou: "Roberta neměla co ztratit. Mohla celé semifinále zvrátit. V minulých dvou utkáních Péťu porazila, tak si mohla věřit. Věděla, že na ni hru má. Navíc má ve Fed Cupu vynikající bilanci. Bylo to strašně nebezpečné. Spadl mi kámen ze srdce, když to Petra zvládla. Měla to těžké mentálně i fyzicky."

Rovněž tahle jeho obezřetnost pomohla Češkám znovu do finále tradiční soutěže. A samozřejmě jeho autorita, což sám potvrdil tímto výrokem: "Já si za ty kapitánské roky nejvíc cením toho, že pokud to hráčkám dovolilo zdraví, nastoupili jsme vždycky v nejsilnější sestavě."

Pála na vlastní oči sleduje grandslamy i některé velké turnaje WTA. Zná tak spoustu předností i slabin nejen "svých" dívek, nýbrž i těch cizích. Při zevrubné přípravě na zápasy pak využívá vědomosti spřízněných trenérů Kotyzy a Kunsta.

Další velká mise ho s Kvitovou a spol. čeká na podzim. V Ostravě, či v Praze. Proti Německu. Finále.

Podívejte se, jak také může vypadat trénink českých tenistek:Najdete na iDNES.czmobilní verze