Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pála bez opor: Těším se, naše šance v USA vidím čtyřicet na šedesát

Nehrající kapitán české fedcupové reprezentace Petr Pála před začátkem druhého dne finále ve Francii. | foto: AP

12 2017
Dřív musel kapitán Petr Pála zájemkyně o místo ve fedcupovém týmu odmítat. Před nadcházejícím semifinále v USA se mu najednou nakupily omluvenky od Karolíny Plíškové, Barbory Strýcové i Lucie Šafářové. „Holky mě požádaly, abych s nimi do nominace nepočítal. Dřív byly velice ukázněné. O to snáz jim pak člověk vyhoví,“ řekl.

Nepůsobil sklesle ani naštvaně. Při středeční tiskovce na Spartě z něj naopak sálala čerstvá energie. Nejúspěšnější kapitán v dějinách Fed Cupu se těší na spolupráci s novými hráčkami. A chápe, proč hvězdy tentokrát jeho pozvánku odmítly.

„Vzhledem k doléčení určitých bolístek i náročnému programu, mě požádaly, abych s nimi do nominace na Ameriku nepočítal. Vyhověl jsem jim, protože toho ve Fed Cupu odehrály hrozně moc. Těžko se dá reprezentovat úplně pokaždé,“ řekl.

Fotogalerie

Je to pro vás nezvyklá situace, že?
Je. Ale i tak se na zápas těším, protože na něj jedeme s mladším a perspektivním týmem. Ani jedna z holek zatím nehrála ve Fed Cupu ostrý zápas, bude to pro ně výzva. Teď si nemůžu vzpomenout, kdy naposledy jsme nebyli favority, tak si to zase vyzkoušíme. Ale ani americká sestava (bez sester Williamsových a Keysové) není extra zkušená. Uděláme vše pro to, aby se holky ve Fed Cupu předvedly. Uvidíme, třeba nám na konci zápasu bude ve výsledku svítit trojka.

Jedničkou týmu bude Kateřina Siniaková?
Ano. Na začátku roku vyhrála turnaj v Číně, udělala velký skok. V Bogotě postoupila do druhého kola, věřím, že nějaké utkání tam ještě vyhraje. Měla náročný přesun z Charlestonu, kde si v singlu hnula se zády, ale pak postoupila s Luckou Hradeckou finále čtyřhry. Doufám, že bude fit a že se před Fed Cupem dostane do laufu. Teď je nejvýš na žebříčku ve dvouhře i čtyřhře, takže se ji chystám plně vytížit. Na antuce umí hrát, naposledy v únoru v Ostravě se Španělskem si zkusila debla, takže aspoň trošku ví, do čeho půjde.

S Kristýnou Plíškovou počítáte jako s druhou singlistkou?
Vzhledem k žebříčku se to určitě nabízí... A když všechno půjde, jak má, asi by to tak mělo být. Velmi zlepšila svůj herní projev. Stabilizovala výsledky, vyhrává pravidelněji. Věřím tomu, že tohle (58. místo), není konec a půjde ještě výš. Má nebezpečnou hru. V Indian Wells měla mečbol na Dominiku Cibulkovou, teď se jí daří na turnaji v Bielu.

Kristýna Plíšková na turnaji v Dubaji

Kristýna Plíšková na turnaji v Dubaji

Kateřina Siniaková v utkání s Mónicou Puigovou na turnaji v Charlestonu.

Kateřina Siniaková na turnaji v Charlestonu

Denisa Allertová má letos trochu horší formu, že?
Sice jí teď nevyšla dvě utkání v Monterrey a Bogotě, ale mám zprávy, že předtím na turnajích v Číně hrála velmi dobře. Denisa je výborná holka do party, ze všech nominovaných byla ve Fed Cupu nejčastěji. Navíc si pamatuju, že na turnaji v Praze porazila před dvěma lety Vandewegheovou.

A co Markéta Vondroušová, která do sezony vtrhla jako tajfun? Může být vaším žolíkem?
Může. Hned po Federerovi má letos asi nejlepší bilanci ze všech. Jsem moc rád, že se jí teď povedlo kvalifikovat se na turnaj WTA v Bielu, kde vyhrála i první kolo. Jsem zvědavý, jak bude vypadat, protože jsem tolik jejích zápasů neviděl. Je to jeden z velkých talentů našeho tenisu, v juniorkách byla světovou jedničkou. Věřím, že se stane stálou členkou týmu. Když jsem jí nominaci oznamoval, měla opravdu velkou radost, což mě potěšilo. Domluvili jsme se minulý týden a od té doby vyhrála čtyři zápasy.

Česká tenistka Markéta Vondroušová v semifinále wimbledonské juniorky

Markéta Vondroušová v semifinále wimbledonské juniorky

Jakou roli bude hrát povrch - zelená americká antuka?
My umíme hrát na všem. Nemyslím, že by některé z našich holek měla antuka vadit. Katka Siniaková na ní hraje výborně, Kristýně vyhovuje, když má na úder víc času, což tady mít bude. Z Američanek bude sedět povrch Rogersové, ale myslím, že ho zvolili hlavně proto, že hned po tomhle víkendu začíná antuková sezona.

Co všechno se podle vás podepsalo pod sérii omluvenek?
Všechno dohromady. Nabitý program, teď pojede jeden turnaj za druhým. Musíme letět do Ameriky a zpátky. ITF hledá vhodné termíny. Dostal jsem mail, ať se holek zeptám, jestli by jim víc sedělo semifinále třeba po Wimbledonu. Variant je víc. Teď je semifinále v kalendáři před třemi grandslamy a finále následuje až po sedmi měsících, což je zvláštní.

Tenistky byly docela ukázněné, málokdy vás odmítaly. Někdy dokonce byly zklamané, že jste je nevybral. Jak jste tentokrát osobně snášel jejich omluvenky?
Tím spíš, že byly disciplinované a o nominaci stály, jsem jim vyhověl. Pro Fed Cup toho udělaly strašně moc. Pořád k němu mají skvělý vztah. Kdyby to tak nebylo, nemohli bychom tolikrát vyhrát.

Někdo si může myslet, že Strýcová, Šafářová nebo Karolína Plíšková ztratily motivaci, když pohár tolikrát získaly. Obáváte se toho?
Nemyslím si, že by už nechtěly hrát. Věřím, že se ještě v týmu uvidíme. Skoro vždycky, když jsem potřeboval, tak se mančaft dal dohromady.

Cítil jste, že vás odmítají nerady?
Určitě. Spíš opatrně říkaly, že se jim to nehodí. A jestli by to šlo... I proto se nebojím, že by se z omluvenek měl stát trend.

Nemrzí vás, že je v ohrožení vaše suverénní nadvláda? Že by mohla skončit série deseti vyhraných utkání a tří celkových triumfů?
Jednou to takhle vyšlo, je zbytečné se v tom babrat. Naštěstí máme další holky, které se můžou předvést a zápas v Americe úplně klidně zvládnout. Vždyť jedna je za světovou třicítkou, druhá útočí na padesátku, třetí je kolem stovky a čtvrtá je obrovská naděje. Co by za to jiné země daly?

Která ze jmenované čtveřice na sebe vezme roli přirozené vůdkyně, kterou dřív zvládala Petra Kvitová nebo Karolína Plíšková?
Uvidíme, jak se to vyvine. Katka už do týmu nakoukla, Denisa už fedcupový režim docela zná. Kristýna se těšila a Markéta měla velkou radost, když jsem jí oznamoval nominaci. Určitě to dáme dohromady.

Vidíte mezi nimi nějakou mazačku?
Já si to rozmyslím. A na jednu to hodím.

SOUDRŽNOST. Karolína Plíšková, Lucie Šafářová, Petr Pála, Barbora Strýcová a...

SOUDRŽNOST. Karolína Plíšková, Lucie Šafářová, Petr Pála, Barbora Strýcová a Kateřina Siniaková.

Budete s nimi muset pracovat jinak než se zkušenými rutinérkami?
Je to nový začátek. Zkušenější holky automaticky znaly fedcupový řád, samy dobře věděly, kdy a co mají dělat. Teď snad budeme jen víc upozorňovat, aby se na něco nezapomnělo.

Jaké šance vašemu družstvu v semifinále přisuzujete?
Čtyřicet na šedesát. Nebo pětatřicet na pětašedesát. Soupeřkám nahrávají větší zkušenosti i žebříčkové umístění, ale my se o postup porveme. Jen na papíře se nehraje. Jsem zvědav, jak se Američanky popasují s tlakem. Mluvil jsem s německou kapitánkou Rittnerovou, která tvrdila, že Vandewegheová v prvním kole nepředvedla nějakou hitparádu. Třeba je to bude svazovat. Jsou hodně sebevědomé, ale uvidíme, jak budou vypadat na kurtu.

Autor:


Nejčtenější

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.czmobilní verze