Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kapitán Novotný: V týmu vázla komunikace

22 2006
Opava - Podcenění, váznoucí komunikace mezi trenérem a hráči, slabší disciplína. To jsou podle univerzála Jakuba Novotného hlavní příčiny selhání volejbalových reprezentantů v kvalifikaci mistrovství Evropy. Na něm bude národní tým příští rok v Rusku chybět po dlouhých sedmnácti letech.

Jakub Novotný se vrátil do české extraligy z italské Peruggie. Posílil Opavu, ale propadák v evropské kvalifikaci ho stále mrzí.

"Snad jako jediný tým v Evropě jsme si dovolili jít do kvalifikace bez několika nejlepších hráčů," řekl Jakub Novotný, kapitán reprezentace. "A přitom na příštím evropském šampionátu půjde i o možnou účast na olympijských hrách."
 
Těmi hráči, kteří chyběli, myslíte Jiřího Nováka, Michala Raka či Martina Lébla, jenž neodehrál všechny zápasy?
Jmenovat nechci. Každý ví, o koho jde.

Jenže trenér o Jiřího Nováka stál. Ten však reprezentaci odmítl. Další dva měli problémy se zraněními.
To je chyba všech. Nebyli jsme schopni se domluvit.

I bez několika opor ale česká reprezentace určitě měla na to, aby v kvalifikaci přes Slováky postoupila.
Horší než oni určitě nejsme, ale ze začátku jsme soupeře silně podcenili, ať už ze strany trenéra, či z naší hráčů. To se nám nevyplatilo. Slováci měli obrovskou motivaci probojovat se na velký turnaj. Hráli jako tým. Věděli, kdy si mají vynadat, kdy se podržet. To jsme my neuměli.

V českém výběru vás bylo několik, kteří hráli ligu v Itálii, v nejlepší soutěži světa. Proč jste se neprosadili?
Jenže někteří z nás v klubech nehráli stabilně. To platí i o mě. Pak bylo těžké dát dohromady během deseti dnů mužstvo, které by v kvalifikaci šlapalo.

Trenér Prieložný později přiznal, že chybou bylo i to, že chtěl stavět na nahrávači Boulovi. Spoluhráči ho příliš nebrali.
To byla velká trenérova chyba. Pokaždé je problém, když nahrávač přijde do týmu, kde nic neodehrál, a má najednou mužstvo táhnout. Boula měl nastupovat postupně, ne hned jako jednička. Ale za vše nemůže trenér. Sami jsme to nezvládli. Mysleli jsme si, že to bude v kvalifikaci jednoduché, ale nešlo to.

Byl jste kapitán. Snažil jste se klima v mužstvu změnit?
Snažil, možná až moc, což se asi odrazilo i na mých výkonech na hřišti. Jenže komunikovat s trenérem byl velký problém.

Z čí strany? Z vaší či trenérovy?
Spíš z trenérovy, já jsme se jako kapitán snažil.

Co vám osobně vadilo?
To, že všude kolem bylo plno negativních projevů. Neustále byl někdo s něčím nespokojený. Ale je pravda, že mít jakéhokoliv trenéra, tak s takovým přístupem bychom stejně ničeho nedosáhli.

A bavili jste se o tom se spoluhráči?
Bavili, ale změnit to nebylo jednoduché zvlášť, když se nám nedařilo herně.

Není chyba i v tom, že se v reprezentaci mění trenéři až příliš často? Igor Prieložný byl devátý trenér za minulých 13 let.
No, za sedm let, co jsem v národním týmu, jsem zažil už opravdu moc trenérů. Jde to ale mimo mě. Pravdou je, že chybí koncepce, to nemá cenu zastírat. Hráči se střídají, trenéři se střídají. Dokud u reprezentace nebude fungovat nějaký řád, pak to zřejmě nepůjde.

Co máte na mysli tím řádem?
Lidé kolem národního týmu se musejí respektovat. To tentokrát moc nefungovalo. Hráči musí mít respekt k trenérovi, k vedení, trenér k hráčům... To nebylo dobré ze strany trenéra, ani z té naší.

Jenže už v listopadu vás čeká mistrovství světa v Japonsku. Stihne se mužstvo dát dohromady?
Hlavně si musíme uvědomit, že jsme jedním z evropských týmů, které na šampionát jedou. V kvalifikaci jsme porazili i Nizozemce. V Japonsku to už horší být nemůže. Přece jen můžeme ukázat, co v nás je.  Ale musíme hrát jako tým.

Budete ale mít čas dát se dohromady?
Pořád se ještě leccos dá udělat. Času je sice málo. Navíc nyní hrajeme zase každý jinde, ale především se všichni navzájem musíme respektovat a uvědomit si, že v reprezentaci nehrajeme pro prachy, pro žádné výhody.

Autor:


Nejčtenější

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.czmobilní verze