Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jsme připravení a máme na dvě výhry ve skupině, říká Jícha před Eurem

Filip Jícha bude opět hlavní postavou české reprezentace. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

11 2014
I on, který už v házené zažil takřka vše, se pořád může dočkat premiéry: v neděli Filip Jícha vyběhne na hřiště poprvé jako kapitán české reprezentace na mistrovství Evropy. "Těším se moc. Cítím, že sklízíme ovoce za hodiny teoretické přípravy," říká největší hvězda házenkářů o trénincích před šampionátem.

Množství práce, jež Češi absolvovali před sobotním odletem do Dánska, kapitána Jíchu těší. "Na poradách jsme sedávali snad častěji než kdykoli předtím," popisuje. "Říkal jsem, že mým hlavním cílem je, aby mnou vedený tým odlétal na Euro připravený. A za to teď můžu dát ruku do ohně."

Pro 31letou spojku německého Kielu je velký turnaj pořád svátkem. Do Herningu, kde budou Češi hrát, to má jeho rodina pár hodin autem, od začátku tak Jícha bude mít na tribunách své nejbližší. A všem vzkazuje: "Máme na postup."

Skupinu začínáte proti Rakousku, pak přijde Makedonie a na závěr domácí Dánsko. Jak tyto tři soupeře vidíte?
Můj osobní názor je, že Dánové jsou budoucí mistři Evropy. Ale v prvních dvou duelech jsme konkurenceschopní. Věřím, že oba můžeme vyhrát, i když to taky může dopadnout opačně a tahle slova mi po pěti dnech připomenete... My, Rakušani a Makedonci tvoříme vyrovnaný házenkářský trojúhelník.

O úvodním duelu:

"Rakousko už házenkářsky bohužel není stejná země jako před osmi lety. Evropu dohání obrovsky rychle."

Cítíte jako kapitán víc odpovědnosti než dříve?
V podstatě půjde jen o to, že tým přivedu na hřiště, poslechnu si hymny a vedle mě při nich nebude stát spoluhráč, ale rozhodčí. Vždycky jsem měl ve své hlavě plán, že se nebudu nikde schovávat. Míra odpovědnosti se pro mě nemění.

Ale trochu jiný hráč než v minulosti jste, ne?
Chci řídit tým tak, aby byl úspěšný. Pokud dám pětkrát za sebou tyčku, rozhodně se nepoženu do střelby. To je vývoj. Někdy je lepší dohrávat na spoluhráče, i když před pěti lety bych to tam možná pořád mlátil. Člověk může být platný i jinak.

Na Euru 2012 jste jeli s podobnými ambicemi jako teď, ale po úvodním triumfu nad Němci jste skončili už ve skupině. Jaké si vzít ponaučení?
Největším je, že první zápas neznamená vůbec nic. Trpělivost je důležitá. I když porazíme Rakousko, ještě to nezaručuje postup. Třeba na mistrovství v roce 2010 jsme sice prohráli první dva zápasy, ale přesto jsme odehráli evropský šampionát takových kvalit, jak jsme si vždycky přáli (Češi tehdy skončili osmí).

Kde může hrát:

"Pokud bude potřeba, hlásím se klidně na post pivota. Ale s tím, jak nemládnu, mi hodně vyhovuje, když můžu hru řídit ze střední spojky."

Jasně říkáte, že Česko má v Dánsku na postup ze skupiny. Z čeho vaše víra vychází?
Kdybych nevěřil a nebyl přesvědčený, nemohl bych tým vést. Byť bývám sportovním realistou, pár dní před šampionátem se ze mě stává optimista. Věřím, že náš omlazený tým má takovou auru a nadšení, že se na mistrovství budeme chtít podívat do hlavní fáze.

Kádr se opravdu pozměnil, má to vliv i na atmosféru, chod mužstva?
V kabině zůstává pořád stejný duch: spolu nás to tady baví. Ať se třeba vymění hráči a přijdou za ně noví. Marek Vančo z Karviné naskočil a na něm i na Jakubovi Šindelářovi jde vidět, že mají obrovskou chuť ochutnat světovou házenou. Pokud to chytí za správný konec, mají šanci se někam probojovat.

A ona atmosféra? Je před startem Eura napjatá, či spíš uvolněná?
Byla uvolněná a pak trošku víc pracovní - víc jsme si toho vyříkali. Poslední tréninky měly velkou kvalitu, v mých očích snad největší za dobu, co mám v paměti. To mi dává nádech optimismu. Klukům, co jedou úplně poprvé na velký turnaj, přeju, aby při premiéře nebyli jako kdysi já. Aby byli drzí a k tomu dodržovali plán, který máme a na němž pracujeme. Pak budou platní.

Je vám 31 let, v klubu hrajete velké množství zápasů. Může výsledek na Euru nějak ovlivnit vaši budoucnost v národním týmu?
Pokud bychom měli vypadnout a dostanu takovou otázku hned po utkání s Dány, asi nebudu mít pozitivní myšlenky. Ale s chladnou a střízlivou hlavou bude platit to, co vždy - rozhodne léto. Na dovolené si sedneme s rodinou a s manželkou si řekneme, jestli do toho půjdeme. Jestli bude tatínek další dva měsíce z roku pryč.

V Dánsku můžete být pár dní i dva týdny. Na jak dlouho máte sbaleno?
Já vždycky na nejdelší možnou dobu! Když mají ostatní jednu tašku, já táhnu čtyři kufry. Takže mám sbaleno klidně až do konce mistrovství Evropy.Najdete na iDNES.czmobilní verze