Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak na Dány? Rozkouskovat hru a rvát se jeden za druhého, říká Jícha

Filip Jícha střílí přes branícího Makedonce Jonoskiho (duel skončil 24:24). | foto: ehf-euro.com

16 2014
Těžší to být nemohlo: čeští házenkáři se o postup ze základní skupiny mistrovství Evropy utkají s domácím Dánskem. Ve čtvrtečním souboji (od 20.30) jim při shodě okolností může stačit i těsná porážka. "Hlavně je nesmíme nechat dostat se do laufu, to by byl konec," říká o síle evropských šampionů kapitán Filip Jícha.

Cesty ze skupiny mohou mít pro české házenkáře různou podobu, viz článek o postupové matematice. Ale kapitán Jícha je realistou: "Postupový klíč je jasný. Musíme počítat s tím, že si Rakousko udrží výkonnost a porazí Makedonii o něco více, než my prohrajeme s Dánskem."

Předposlední souboj skupiny začne v Herningu v 18.15 a Češi doufají, že jej zvládnou jejich sousedé, nikoli tým z Balkánu. Pak budou potřebovat, aby Dánsku podlehli nejhůře o dvě branky nižším rozdílem, než by byla makedonská porážka.

Budete duel Rakouska sledovat, fandit mu? Výsledek bude klíčový.
To ne, pojedeme podle našeho standardního předzápasového plánu. Plýtvat energií na to, co nelze ovlivnit, je absolutně zbytečné. Soustředíme se na nás.

Ideální scénář je, že vám může s Dány stačit porážka, samozřejmě pokud možno co nejtěsnější. Jak vy vidíte sílu úřadujících mistrů kontinentu?
V momentálním rozpoložení obou týmů a s přihlédnutím k tomu, že jsou Dánové doma, vidím naši šanci tak na jednu výhru z padesáti zápasů. Generaci, kterou mají momentálně k dispozici, házenkářsky nemůžeme konkurovat, ale...

... vzdávat se dopředu nemá cenu, že?
Z toho pohledu bych si hrozně moc přál, abychom odehráli zápas s takovou energií jako proti Makedonií. Abychom byli zapálení a stáli za sebou jako jeden muž - když někdo padl, druhý ho zvednul. S tímhle cílem jsme chtěli odjet na mistrovství. To, že nám první zápas nevyšel a dostali jsme proti Rakousku obrovskou lekci (prohra 20:30), už musíme přijmout a nechat to být.

V Kielu s vámi hrají dva dánští reprezentanti Rene Toft Hansen a Rasmus Lauge. Potkáváte se na turnaji, prohodíte pár slov?
S oběma jsem byl několikrát v kontaktu - přes mobilní aplikace, potkali jsme se na hotelu a v úterý jsem dokonce druhý poločas zápasu Dánů s Rakouskem sledoval na tribuně hned za Rasmusem, který zrovna nehraje.

Zkusíte s nimi zavtipkovat: Pusťte nám to?
Samozřejmě, že jim tuhle informaci řeknu (usmívá se). Źe jim stačí dva body a skóre honit nepotřebují, zatímco pro nás je životně důležité... Ale to jsou jen řečnické otázky. V profesionálním sportu samozřejmě nic takového nefunguje. 

Takže vážně: jak na Dány? Aby byla ve hře aspoň ona těsná porážka?
Nesmíme je pustit do laufu. Pokud budeme muset v postupném útoku odevzdávat střely, jak se nám to hodně často stává, budou se na nás valit trháky přes křídla a bude to zabijácké. Rádi bychom s nimi hráli špičkovou házenou, ale klíčem bude spíš to, že jim hru trošku otrávíme. My se nadřeme na každou branku, tak to bude chtít zápas kouskovat, aby se Dánové nemohli dostat do pohody, do tempa.Najdete na iDNES.czmobilní verze