Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kapitán by bral Kordu pro Davis Cup

31 2000
P r a h a - Sotva Petr Korda oznámil plán vrátit se k tenisu, už se o něm uvažuje pro reprezentaci v Davisově poháru. "Když bude fit a bude se na to cítit, je v týmu vítán," pravil nehrající kapitán Jan Kukal s perspektivou těžkého únorového zápasu prvního kola Světové skupiny proti favorizovanému Švédsku v Helsingborgu. Dvaatřicetiletý Korda chce po sedmnácti měsících pauzy hrát v prosinci challenger v Praze. Vítěz Australian Open 1998 a bývalá světová dvojka prý další plány nemá a zařídí se podle toho, jaké dojmy z turnaje bude mít.

Kordův oznámený návrat vzbudil velký ohlas, ale také otázky. "Pokud by chtěl hrát něco víc, jeho cesta zpátky bude těžká. Asi nebude špatný, ale dnešní mladí hráči jsou nadupaní a konkurence obrovská," uvažoval Kordův bývalý trenér Vladimír Zedník, překvapený pokusem o návrat. "Vídám ho hrát v hale, kam chodím trénovat, ale myslel jsem si, že to dělá jen tak pro zábavu, ale ne vážně," divil se Zedník.

V létě se Korda hecoval se svým někdejším deblovým partnerem Tomášem Šmídem. "Říkal jsem mu, že kdyby se někdy vrátil, tak ho budu trénovat zadarmo," vzpomněl včera Šmíd. "Možná to Petr vzal vážně. Teď letím do Ameriky a vrátím se v prosinci na operaci kýly. Termín mám sedmého, takže Kordův návrat pátého prosince bych si ujít nenechal. Tím to ale pro mě také asi skončí."

Kapitán Kukal záměry Kordy uvítal. "Okamžitě ho beru," řekl na adresu tenisty, který dostal tým do semifinále Světové skupiny v roce 1996, ale o rok později nastoupil v Davisově poháru naposledy s tím, že ho utkání psychicky vyčerpávají. V soutěži má zápasovou bilanci 18:9 z dvouher a 11:4 ze čtyřher, což si Kukal uvědomuje. "Kromě Nováka nemáme do haly žádného hráče," připomněl kapitán  perspektivu Švédska, kde se bude hrát právě v hale, na umělém povrchu Taraflex.

"Korda po takové přestávce může mít problémy s kondicí, ale ve formě by určitě znamenal přínos pro tým. Nebudu na něj ale tlačit. Čas na nominaci je až do konce ledna," dodal Kukal. Kapitána zaujalo, že na rozdíl od jiných sportovců v "důchodu" Korda nepřibral kila navíc. "Je vidět, že má dobrý metabolismus, což zase nasvědčuje velké vnitřní síle," přemítal Kukal. "Věk u něho nerozhoduje. Já jsem hrál turnaje do devětatřiceti let a nejlepší tenis jsem předváděl v sedmatřiceti."

Korda nyní podle svých slov vyřizuje zřejmě poslední překážku k návratu. Kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu ve Wimbledonu 1998 měl Mezinárodní tenisové federaci vrátit peníze, které na turnajích po kontrole vydělal. "Pracuje se na tom," řekl Korda a popřel, že jde o částku 670 000 dolarů. "Tolik to není," uvedl.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze