Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čtyřkajak zas hrozí. Myslíme na zlato, zní z něj ve vyhrocené řeži o Rio

Český čtyřkajak ve složení (na snímku zprava) Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba na Evropských hrách v Baku. | foto: ČTK

21 2015
Milán (Od našeho zpravodaje) - Na prvních 250 metrech se ještě ztráceli mezi soupeři, pak ale zabrali - a znovu připomněli, jakým nebezpečím mohou pro všechny soupeře být. Český čtyřkajak vyhrál na mistrovství světa rychlostních kanoistů svou rozjížďku a zajistil si přímý postup do nedělního finále. "Vrátili jsme se k tomu, co umíme," řekl Lukáš Trefil.

Vlajková loď české kanoistiky znovu straší soupeře. Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba vymazali z paměti čtvrté místo z Evropských her. A chtějí navázat na vítěznou dominanci, kterou drželi od mistrovství světa v roce 2013 právě do letošního „bramborového“ závodu v Ázerbajdžánu.

„Baku je zapomenuté. Jezdíme jako dříve,“ řekl Trefil.

Jaký máte pocit z první jízdy v Miláně?
Štěrba: Jsme spokojeni, že jsme postoupili. Máme dobrý pocit, byla to jedna z vydařenějších jízd. Jeli jsme to, co jsme očekávali a v co jsme doufali. Vrátili jsme se k záběru, co jsme jezdili dřív. Rozhodli jsme to ve druhé půlce a ušetřili si semifinálovou jízdu, takže máme splněno na sto procent.

Svazovaly vás nervy? Mistrovství světa je pro vás jedinou možností, jak se kvalifikovat na olympiádu do Ria.
Štěrba: Mě tolik ne. Těšil jsem se a doufal, že to bude vypadat nějak takhle. Nervózní bývám až před finále. U rozjížďky, i když se nepovede, je ještě možnost nápravy v semifinále, takže to není tak hrozné. Nám to navíc vyšlo i bez nutnosti opravy.

A v sobotu máte volno...
Štěrba: Jo, chtěli jsme se podívat, jak Pepa pojede (Dostála čeká finále na singlkajaku), a nestresovat se v semifinále.
Trefil: Semifinále by nás bolelo, hlavně Pepu. Vítězství bylo jasným cílem.
Dostál: Taky jsem rád, že ušetřím síly. Kluky bych v semifinále potlačil, neměl bych takovou páru v rukách.

Jak těžká je změna ze singlu na čtyřkajak a zpátky?
Dostál:
Na singlu a čtyřáku jsou to dva úplně jiné závody, na každý se musím soustředit trochu jinak. Na čtyřáku se musím vydat spíš ze začátku, je to o půl minuty kratší. Na singlu trochu šetřit síly. V tom je to trochu ošemetné, musím si srovnat hlavu. Na singlu mi občas chybí, že si tam nemůžu posadit další tři, to bychom se potopili. Ale čtyřkajak zatím k singlu docela pomáhá. Na čtyřáku jedeme krásný, dlouhý, táhlý záběr. Většinou jezdíme nižší frekvence než ostatní. Na singlu pak jedu podobně, dokážu si vodu pěkně čapnout a jede se mi i lépe.

Je to pro vás těžší mentálně, nebo fyzicky?
Dostál:
Asi fyzicky. Ale když se jdu vyjet na singla na čtyři pět kilometrů, tak je to pak dobré.

Vzpomínky na nepovedené Evropské hry jsou tedy kompletně pryč?
Trefil:
Baku je zapomenuté. Jezdíme jako předtím. I dnes jsme jeli to, co umíme, zase jsme se k tomu vrátili. Máme trochu rezervu na prvních 250 metrech, to nám úplně nesedlo, ale trochu to dělají vlny, rozjíždějí se lodě a jede se hodně závodů. Na finále snad bude větší klid.

Myslíte na titul?
Štěrba: Samozřejmě na titul myslíme. Ale startovní pole je hodně vyrovnané. A před olympijskými hrami je konkurence úplně extrémní. Dokonce bych řekl, že konkurence je větší než na samotné olympiádě. Samozřejmě, že tam se sejdou jen nejlepší posádky. Ale bitva o účast v Riu je hodně vyhrocená. Každý jde na hranici možností, aby v Brazílii nechyběl.Najdete na iDNES.czmobilní verze