Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejsem Jágr, ale lidi mi napíšou, říká kanoistický šampion Fuksa

Martin Fuksa má být jednou z hlavních českých nadějí na olympiádě v Riu. | foto: Ivana Roháčková

8 2015
Loni získal dvě světové medaile, letos se mu povedlo to samé; navíc jedna z nich byla ta nejcennější, zlatá. Z rychlostního kanoisty Martina Fuksy se stává sportovní hvězda - a zároveň jedna z velkých nadějí pro olympijské hry v Riu de Janeiro. „Ale vůbec se s tím nestresuju. Snažím se si to nepřipouštět,“ řekl.

Dvaadvacetiletý Fuksa už letos Rio navštívil při předolympijské regatě. Vydal se i na některé turistické atrakce, viděl pláž Copacabana i sochu Krista Spasitele, zasurfoval si na Ipanema Beach.

„Navíc se mi tam podařilo zvítězit na kilometru a přidat třetí místo na dvoustovce, což bylo fajn,“ vykládal Fuksa. „Strašně se mi tam líbilo. Užil jsem si cestování i ten kanál, kde se bude závodit.“

A jaký je ten kanál?
Určitě jste slyšeli o problémech s plovoucí trávou a řasami, to není úplně ideální. Ale doufám, že za rok to tam bude lepší. Vítr tam taky není ideální, ale bude to pro všechny stejné, takže kdo se s tím líp popere, ten tu nejcennější medaili získá.

Máte v plánu s větrem nějak pracovat, abyste si na to zvykl a nerozhodilo vás to?
Trenéři říkali, že určitě si zkusím víc tréninků ve větru a i možná s nějakou brzdou, abych to měl těžší, když bude foukat proti. Takže něco takového se určitě chystá. Ale teď to neřeším.

Co se vám v Riu líbilo nejvíc?
Mně asi naprosto všechno. Jak na to někteří nadávají... Vysoká kriminalita tam asi je, my jsme se s tím nesetkali, ale samozřejmě jsem četl různé věci, že třeba teď nedávno na Copacabanu vběhl nějaký gang a turisty tam pomlátili tyčemi. To si vůbec nedokážu představit, ale i tohle se tam děje.

Olympijský závod ještě v hlavě nemáte?
Ne, vůbec! Asi před třemi týdny jsem skončil sezonu, takže teď mám myšlenky na odpočívání. I když... Nedělat nic tři týdny, to už je pro mě docela dost. Teď se chystám na dovolenou, takže na Rio fakt ještě nemyslím. Zatím si užívám volno a na konci října se do toho budu snažit co nejvíc položit, abych byl do Ria co nejlépe připravený.

Dokážete opravdu nic nedělat?
To ne. Není to tak, že se válím na gauči. Jezdíme hodně do hor na výlety, tam se mi celkem líbí, je tam dobrý vzduch a je to pro mě celkem fajn. Teď se chystám na týdenní dovolenou k moři, abych se jen tak rozvalil na pláž, zkusil si surfovat, takže na to se těším. Pak ještě nějaké lázně, ještě bych měl jet na Dachstein si zalyžovat a pak už pomalu začne příprava.

Kam vyrazíte za teplem?
Jedeme na Kapverdské ostrovy.

Na co se na olympiádě nejvíc těšíte?
Těším se na to, že si poprvé vyzkouším závodit pod pěti kruhy, což byl vždycky můj sen. Jsem hrozně rád za tu možnost. Samozřejmě to ještě není stoprocentní, že do Ria pojedu, ještě musím obhájit svojí neporazitelnost v Česku. Ale doufám, že to vyjde a pod pěti kruhy si zazávodím.

Zdá se vám už teď o tom, jak to v Riu bude vypadat?
Určitě sním, jak bych tam chtěl dojet, představuju si různé věci, asi jako každý. Ale že bych se s tím stresoval dopředu, to by mi rozhodně nepomohlo.

A jaká ta představa je?
Představoval jsem si, jak jedu do cíle na olympiádě a takovéhle věci. Kdo by si to nepředstavoval... Ale vůbec jsem tuto situaci ještě nezažil, takže nevím, co od toho můžu čekat. A nevím, co se mi bude zdát v červenci.

Byly ty představy vítězné?
Nevím, jestli vítězné. Spíš takové, že jedu na olympiádě a jsem reprezentant České republiky. Takže zatím takové skromnější.

Ale úspěchy se od vás budou očekávat. Jak se perete s tlakem?
Vůbec se s tím neperu. Snažím se si to nepřipouštět. Prostě fakt si užívám to, že můžu dělat to, co mě baví a výsledky jsou samozřejmě krásný, ale snažím se nad nima moc nepozastavovat a pořád pokračovat. Takže tak...

Pociťujete s blížící se olympiádou větší zájem o svoji osobu?
Ze strany médií rozhodně. Každý rok je větší, ale to k tomu patří. No a jestli mě někdo poznává? Nejsem samozřejmě Jaromír Jágr, ale lidi mi píšou na Facebooku dopisy a už to je hrozně fajn, já si rád s každým pokecám a jsem rád, že to tak je.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze