Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Deblkanoistům pomáhali při kalifornské dřině i delfíni a lachtani

Čeští deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák. | foto: Libor Dvořák

2 2014
Každodenní lopota a litry potu, k tomu něco zážitků. Pětitýdenní soustředění deblkanoistů Jaroslava Radoně a Filipa Dvořáka v kalifornském Newport Beach už skončilo, ale na nezměrnou dřinu dvojnásobní bronzoví medailisté z loňského mistrovství světa hned tak nezapomenou.

"Už jen vstát ráno z postele tak někdy vyžadovalo značné přemlouvání," líčí Dvořák.

V loděnici Newport Aquatic Center (NAC) najížděli zejména kilometry ve vytrvalosti. "K tomu jsme hodně posilovali a běhali. Každoročně tam jezdíme měřené úseky a časy si trenér píše do svého tajného sešitu. Máme tak porovnání s minulými roky a zhruba víme, jak na tom jsme," přibližuje Dvořák a zmiňuje přitom kouče medailové posádky, svého otce Libora Dvořáka, bývalého reprezentanta.

A s jakou se tedy vrátili? "Letos to na vodě nevypadá vůbec zle, oba jsme se zlepšili i v silových testech. Uvidíme, jak se to projeví při závodech."

Při přípravě ve vodách kalifornského přístavu kanoisté potkávali nejen různá plavidla od veslic přes dračí lodě, paddleboardy až po luxusní jachty, ale také zvířata – pelikány, lachtany nebo delfíny.

"Když už při tréninku melete z posledního, ani nevíte, jak vám takový lachtan nebo delfín zvedne náladu," popisuje Dvořák.

Fotogalerie

S delfíny se kanoisté setkávali spíše zřídka. "V přístavu jsou relativně vzácní a většinou na ně narazíme před nějakým zemětřesením nebo těsně po něm. Asi jsou z toho trochu zmatení nebo nás chtějí varovat či co," přemítá kanoista.

Když lachtani okupují jachty

Zato lachtani berou tamní vody spíš jako svůj domov. "Potkávali jsme je často, většinou když lovili ryby. A navíc občas vylezou na jachty, které pak okupují. Majitel s tím nemůže nic udělat, protože jsou chránění. Jak delfíni, tak lachtani jsou občas zvědaví, kdo se to tam nad nimi na té vodě plácá."

Pátá posádka z olympijských her v Londýně si díky abnormálně teplé zimě mohla v Kalifornii vychutnat veskrze letní teploty. "Ale Newport Beach je naším oblíbeným a tradičním místem pro jarní soustředění taky pro celkovou atmosféru a množství kamarádů a známých, které tady za tu dobu už máme," dodává Dvořák.

Vedle tréninku kanoisté stihli i zápas hokejové NHL a sehráli fotbalové utkání s německými reprezentanty, s níž se v centru NAC potkali v prvních dvou týdnech soustředění. "Skončilo to remízou a bez zranění, takže ke spokojenosti obou stran."

Termíny jarní přípravy museli úspěšní kanoisté trochu upravit a zkrátit vzhledem k tomu, že první nominační závody je čekají v Račicích už 20. a 21. dubna. "Jedná se však vždy pouze o minimální změny, takže by to nemělo mít na sezonu moc vliv," míní Dvořák s vírou, že zápisky z otcova tajného sešitu i letos napovědí, že drsná dřina, kterou podstoupili, znovu povede k patřičným výsledkům.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze