Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kanoisté poznají závodní trať

2 2006
Praha - Baví se Američan, Španěl a Francouz, kdo z nich... Podobně začíná hodně vtipů, ale tihle tři spolu místo trumfování vedou vážnou debatu. O tom, jak vytyčit na umělém kanálu v Praze-Troji trať pro mistrovství světa ve vodním slalomu. Právě Američan, Francouz a Španěl trať v sousedství pražské ZOO staví.

V pondělí a úterý ještě tréninkové jízdy, od čtvrtka už ostrý závodní program. Mistrovství světa ve vodním slalomu na umělém kanálu v Praze-Troji odstartuje kvalifikačními jízdami kajakářů ve čtvrtek v 9 hodin a další budou následovat. Vše na trati, kterou ve středu staví tříčlenná mezinárodní komise.

"Složená ze zástupců Francie, Spojených států amerických a Španělska," vysvětluje šéftrenér českých vodních slalomářů Jiří Pultera.

Přestože patří mezi jednoho z nejzkušenějších trenérů, ani on sám nedokáže dopředu odhadnout, na jaké trati se nakonec v Troji bude závodit.

"Za normálních okolností bych snad byl schopen odhadnout, jak trať bude vypadat, ale vzhledem k tomu, že v komisi jsou zástupci Francie a USA, což jsou takové dva naprosto protipólné vodácké světy, tak absolutně nevím, co z toho vzejde," usmívá se.

Přesto Pultera tvrdí, že znalost Trojského kanálu by mohla být pro české závodníky výhodou.

"Oni ten kanál přece jenom znají nejlíp. Vědí, jak voda teče, co si mohou dovolit. Jinými slovy řečeno, mají mnohem větší jistotu než ostatní závodníci, kteří se s kanálem zatím pouze seznamují."

Podle Jiřího Pultery vypadá forma českých vodních slalomářů těsně před startem světového šampionátu dobře, ovšem jak sám hned dodává, ve vodáckém sportu je to velmi ošidné hodnocení.

"Tenhle sport je absolutně nevyzpytatelný. Jeden den můžete jezdit jako Bůh a druhý den pak zvrtáte všechno, na co sáhnete. Proto je strašně ošidné cokoliv předpovídat. Dneska můžu říct, že budeme útočit na medaile, ale nakonec to může dopadnout úplně jinak," říká Pultera.

Mezi 350 závodníky z 65 zemí budou mít z českého týmu největší šanci na medaile vedoucí lodě letošního ročníku Světového poháru kajakářka Štěpánka Hilgertová a v pohodě jezdící deblisté Marek Jiras a Tomáš Máder.

Manko v tréninku dohnali už i Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem, bronzoví medailisté z olympiády v Aténách.

"Doma chceme individuální medaile, ale předvídat nic nelze, počítat budeme až v neděli," řekl kouč reprezentace Pultera.

Poslední ladění formy reprezentantů v úterý v podvečer trochu narušily splašky, které po prudké dešťové přeháňce protekly kanálem. Na vodu se posádkám ani moc nechtělo. Přívalový déšť způsobil, že se ve vodě objevily nečistoty, splašky a dokonce i výkaly.

"Stálo to za h...," vtipkoval po tréninku Ondřej Štěpánek.

Z bílých vodních válců se během tréninku totiž staly hnědé. "Dobrý trénink, tedy až na ty nečistoty," přitakala Hilgertová.

Nedaleko nad kanálem je totiž odpadní stoka, která při prudkých deštích přeteče. Stanislav Ježek to však z legrace považoval za výhodu. "Alespoň to ty méně odolné 'týpky' mezi soupeři vyřadí ze hry," povídal zkušený kanoista s úsměvem.

Program šampionátu:
Čtvrtek 3. srpna:
9:00 - kvalifikace K1 muži, 11:20 - kvalifikace C2 muži, 13:30 - kvalifikace K1 muži, 15:50 - kvalifikace C2 muži.
Pátek 4. srpna:
9:00 - kvalifikace C1 muži, 10:20 - kvalifikace K1 ženy, 11:40 - kvalifikace C1 muži, 13:00 - kvalifikace K1 ženy, 15:15 - hlídky K1 muži 1. jízda, finále, 16:00 - hlídky C2 muži 1. jízda, finále, 16:45 - hlídky K1 muži 2. jízda, finále, 17:33 - hlídky C2 muži 2. jízda, finále.
Sobota 5. srpna:
10:00 - hlídky C1 muži 1. jízda, finále, 10:30 - hlídky K1 ženy 1. jízda, finále, 11:30 -  hlídky C1 muži 2. jízda, finále, 12:00 - hlídky K1 ženy 2. jízda, finále, 15:00 - semifinále K1 muži, 16:10 - semifinále C2 muži, 17:30 - finále K1 muži, 18:00 - finále C2 muži.
Neděle 6. srpna:
10:00 - semifinále C1 muži, 11:10 - semifinále K1 ženy, 13:30 - finále C1 muži, 14:00 - finále K1 ženy.

Nominace ČR:
Muži:
K1:
Ondřej Raab, Lukáš Kubričan, Tomáš Kobes.
C1: Stanislav Ježek, Tomáš Indruch, Jan Mašek.
C2: Marek Jiras - Tomáš Máder, Jaroslav Volf - Ondřej Štěpánek, Jaroslav Pospíšil - Jaroslav Pollert.
Ženy:
K1:
Štěpánka Hilgertová, Irena Pavelková, Marie Řihošková.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze