Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dodatečný boj o Rio: největší šanci mají deblkanoisté Radoň s Dvořákem

Jaroslav Radoň a Filip Dvořák při Světovém poháru v Račicích | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

17 2016
Poslední šance, jeden jediný závod. Možnost, jak se v rychlostní kanoistice ještě dostat do olympijského Rio de Janeira, nabízí evropská dodatečná kvalifikace, která se pojede ve středu a ve čtvrtek v Duisburgu. Z českých posádek se největší šance přisuzují deblkanoi Jaroslav Radoň, Filip Dvořák.

Pátá loď z her v Londýně, třetí z loňského evropského šampionátu a osmá z následujícího mistrovství světa odstartuje do rozhodující jízdy ve čtvrtek ve 13.37 hodin.

„Kluci jeli ještě o víkendu rychlé úseky v Račicích a jsou připraveni dobře. Deblkanoe je rozhodně naší největší naději na dokvalifikaci,“ uvedl v tiskové zprávě reprezentační šéftrenér Pavel Hottmar.

Zkušené dvojici stačí v závodě, do něhož nastoupí devět lodí, vyjet druhé místo. Nastoupí ve čtvrté dráze, z jedné strany budou mít italskou, lotyšskou a španělskou loď, z druhé Němce, Rumuny, Moldavce, Turky a Brity.

Radoň s Dvořákem zvolili pro dokvalifikaci starší plavidlo, s nímž vyjeli zmíněné páté místo v Londýně a o rok později na něm byli dvakrát třetí na mistrovství světa. „Aura celkem solidní, takže se do boje o olympiádu vrhneme právě na téhle lodi,“ napsali deblkanoisté na facebooku.

Ještě tvrdší bitva čeká posádku deblkajaku Jakub Zavřel, Jakub Špicar, neboť v této disciplíně povede cesta do Ria pouze z první příčky. „Je to extrémně kruté, protože v závodě startují i borci, kteří mohou mít na olympiádě medaili,“ pokýval hlavou Hottmar.

Dále se o dokvalifikaci pokusí Dan Drahokoupil (C1 200 m), Martin Seidl, Ondřej Bišický (K2 200 m), Michaela Fasnerová (K1 200 m), Lucie Matoušková (K1 500 m) a Michaela Mlezivová s Annou Kožíškovou (K2 500 m).

Dosud má česká rychlostní kanoistika šest míst pro Rio. Ta vybojovali kanoista Martin Fuksa, kajakář Filip Šváb na dvoustovce a čtyřkajak ve složení Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba.

Na dodatečnou olympijskou kvalifikaci hned naváže Světový pohár (od pátku do neděle), jehož se zúčastní 19 českých závodníků. Bude se testovat také pozměněná posádka slavného čtyřkajaku s Jakubem Špicarem, který v Duisburgu usedne za háčka Daniela Havla, za ním budou Josef Dostál a na pozici zadáka Lukáš Trefil.

Hned v dalším týdnu se světová špička představí při Světovém poháru v Račicích.

Česká nominace na závody v Duisburgu

Posádky pro olympijskou dokvalifikaci: Jaroslav Radoň, Filip Dvořák (C2 1 000 m), Jakub Zavřel, Jakub Špicar (K2 1 000 m), Dan Drahokoupil (C1 200 m), Martin Seidl, Ondřej Bišický (K2 200 m), Michaela Fasnerová (K1 200 m), Lucie Matoušková (K1 500 m) a Michaela Mlezivová s Anna Kožíškovou (K2 500 m).

Posádky pro SP v Duisburgu: Josef Dostál, Jakub Zavřel (K1 1 000 m), Filip Šváb, Lukáš Kusovský (K1 200 m), Jan Štěrba, Radek Šlouf (K1 500 m), Tomáš Veselý a Radek Šlouf (K2 1 000 m), Martin Seidl, Ondřej Bišický (K2 200 m), Daniel Havel, Jakub Špicar, Josef Dostál, Lukáš Trefil (K4 1 000 m), Martin Seidl, Filip Šváb, Lukáš Kusovský, Ondřej Bišický (K4 200 m), Dan Drahokoupil (C1 200 m), Jaroslav Radoň a Filip Dvořák (C2 1 000 m a C2 200 m), Filip Dvořák (C1 5 000 m), Michaela Fasnerová (K1 200 m), Lucie Matoušková (K1 200 m a 500 m), Anna Kožíšková (K1 500 a 5 000 m), Michaela Mlezivová a Anna Kožíšková (K2 500 m).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze