Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kanoista Fuksa zkoušel novou loď. Na vlny v Riu trénoval na Jadranu

Martin Fuksa, archivní fotografie | foto: Ivana Roháčková

24 2016
Jen co se vrátil z měsíčního soustředění v Portugalsku, už zase balil tašky a vyrazil do Chorvatska. Pak se zastavil doma, ale jen na otočku a znovu se vydal směr Portugalsko. Kanoista Martin Fuksa absolvuje třetí soustředění v krátkém sledu po sobě. Pak už ho čeká příprava v Česku a první ostrý test na konci dubna při nominačních závodech.

Startovat na nich nemusí, ale chce. „Určitě nějaký závod pojedu,“ říká dvaadvacetiletý zlatý a stříbrný medailista z loňského mistrovství světa a jedno z českých želízek pro olympijské hry.

Jaká byla dvě soustředění, která už máte za sebou?
Klasicky tréninková, všechno vyšlo, jak mělo. V Portugalsku jsem testoval novou loď, to mě docela bavilo. A Chorvatsko je trochu zpestření, protože tam jsme sice bydleli u moře, ale bylo to dost daleko k vodě, kde trénujeme, takže jsme byli skoro celý den v pohybu.

Na moře jste vyrazil i na kanoi, že?
Bylo to vyjetí po tréninku. Vlny tam docela houpou, což na vratké kanoi není úplně legrace, ale nějaký ten kilometr jsem na moři najel. Bylo to dobré zpestření, jezdíme tam s oddílem z Nymburka.

Fotogalerie

Martin Fuksa

Co nová loď? Budete riskovat změnu před olympijskými hrami?
Těžko říct. Týden jsem na ní v Portugalsku trénoval a byla fakt docela dobrá. Budu na ní muset zkusit nějaký závod, třeba první nominační nebo Světový pohár v Račicích v květnu, a pak se rozhodnu. Musím na ní zkusit rychlé závodní tempo.

Před olympijskými hrami máte v plánu jen dva velké mezinárodní závody, kromě Světového poháru v Račicích 27.–29. května ještě červnové mistrovství Evropy v Rusku. Máte i vzhledem k tomu trénink na olympijskou sezonu postavený jinak?
Všechno mám posunuté. Touhle dobou jsem dřív začínal jezdit rychlost, ale teď to necháváme a pořád děláme vytrvalost.

Závodiště v Riu je specifické vzhledem k vlnám a větru. Připravujete se na to nějak?
Děda říká, že bych si to měl zkoušet, ale myslím, že se to moc natrénovat nedá. Spíš může člověku psychicky pomoct, když jede trénink v horších podmínkách.

Proto jste v Chorvatsku vyrážel i na moře?
No vidíte. Ale doufám, že v Brazílii to tak hrozné nebude.

Nacházíte na soustředěních i čas na odpočinek?
Nijak zvlášť. Ale je dobré, že s námi jezdí masér František Noll. To jsem si užil, skoro každý den jsem chodil na masáže. Trénink je díky tomu kvalitnější a necítím tolik únavu.

Kajakáři si v americké Chula Vistě zpestřují program rybařením. Máte nějakou podobnou možnost v době volna?
V Portugalsku to byla taková fabrika - trénink, trénink, trénink. A v Chorvatsku... Rybařit nemusím a na nějaké výlety jsem hrozně líný. Když mám volno, jsem rád, že jsem rád. Nejvýš se jdu projít k moři nebo se podívám do krámu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze