Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kánoe na hradě: to se ženil Doktor

21 2000
K u n ě t i c k á h o r a - S chomoutem na krku, úporně a s ohnutými zády jako burlák na Volze, táhne na laně těžký náklad, starou dřevěnou kánoi, byť na kolečkách. Na ní trůní žena jeho srdce, dáma havraních vlasů, poprsí v bílé krajce, v tuto chvíli s úsměvem císařovny. S manželským chomoutem na krku, k pobavení dvou set svatebních hostů, sehrál úlohu novomanžela na hradním nádvoří Kunětické hory dvojnásobný olympijský vítěz z Atlanty a velký poražený ze Sydney Martin Doktor. Své ano si vzájemně řekli s absolventkou tělovýchovné fakulty Kateřinou Svobodovou pod sklípkovou gotickou klenbou hradní síně.

Z podmračeného obočí jako odvěcí svědci sledovali obřad z obrazů vojevůdci třicetileté války. Hrály se obvyklé hity, Mendelssohnův Svatební pochod a Schubertovo Ave Maria. Nevěstu, jak káže mrav, vedl k obřadu otec. Co si myslel, když se dozvěděl, že vyvoleným dcery je Doktor? "Že si namluvila nějakého chirurga," odvětí ve skvělé náladě úspěšný podnikatel.

Už před čtyřmi roky si mladí padli do oka, na lyžařském výcviku pražské tělovýchovné fakulty v Krkonoších. Snad při tanci? "To ne, my netančíme," prohlásí novomanželka. "Bylo to na sněhu, když jsme šli z chaty na chatu, ale jak, to je naše tajemství," zakryje osudný okamžik mladý Doktor.

Svatební cesta má být velkorysá, na ostrov Ischia s proslulými léčivými prameny nedaleko Neapole. "No, je a není to svatební cesta, " soudí otec a trenér Josef Doktor. "Musí si tam dát hlavně do kupy své zdraví." Doktorovi už mají naplánovánu přípravu na další závodní sezonu, začínající 13. dubna Světovým pohárem v Atlantě. "A tam to rozsvítíme," umiňuje si Doktor senior.

Vymanil se už ženich ze zklamání ze dvou těžkých porážek na olympiádě v Sydney? "Pomalinku si to vydejchává," říká matka. "Cítím, že pořád není ve své kůži," říká otec. "Je to odehráno, teď se jede dál," je rozhodnut syn.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze