Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na hradecké skluzavce vyhrál Kaňkovský. A teď se bojí kopců

Cyklista Alois Kaňkovský vyhrál Velkou cenu města Hradec Králové. | foto: Jan Brychta/svetcyklistiky.cz

11 2015
Padesátý ročník cyklistické Velké ceny města Hradec Králové vyhrál Alois Kaňkovský. Závodník týmu Whirlpool Author ovládl nejstarší městské kritérium na českém území suverénním závěrečným spurtem před Andim Bajcem (Amplatz BMC) a Hermanem Dahlem (Sparebanken Sör).

„Minulý rok mi to tady nevyšlo, ale teď jsem vyhrál, navíc v hradeckých barvách, což je pro mě super. Kluci z týmu mi pomohli, sjížděli úniky, nastupovali do nástupů a já vsadil všechno na jednu kartu, na závěrečný spurt a vyšlo to,“ řekl v cíli 32letý cyklista.

Čtvrteční odpoledne patřilo v Hradci Králové cyklistům - okruh s délkou 1,2 km si postupně otestovali závodníci v kategorii žáků, kadetů i juniorů, představili se také cyklisté na handbikách i amatérští závodníci. Nejhorší podmínky měli handicapovaní cyklisté - pětici závodníků zkropil hustý déšť.

Na hlavní závod kategorie Elite se počasí umoudřilo, přesto vyjel peloton 123 závodníků na mokrou trať. „Stát se tady mohlo cokoliv, protože ze začátku bylo mokro a v jedné části tratě to na silnici strašně klouzalo. Taky jsem si říkal: Aby to dobře dopadlo,“ netajil mírné obavy také Kaňkovský.

K žádnému výraznému úniku v průběhu závodu nedošlo, mezi hodně aktivní patřili jezdci domácího týmu Whirlpool Author - trojice Jiří Polnický, Tomáš Bucháček a Martin Hunal kontrolovala dění v čele závodu. Kaňkovský si průjezd cílovou rovinkou v čele pelotonu vyzkoušel poprvé v polovině závodu. A pak v jeho závěru, kdy cílem projel s rukama nad hlavou.

Fotogalerie

„V závěru trať naštěstí trochu oschla, tak už nad tím člověk nepřemýšlel. Jen to tam musel narvat,“ řekl. Ačkoliv se v posledním období necítí v ideálním závodním rozpoložení, závod v domácím prostředí jej ideálně motivoval. „Zdejší trať je poměrně hodně těžká, část je po kostkách, jsou tady dva nástupy. Kus cesty je navíc rozbombený, a když si člověk pořádně nenajede na zpomalovací kostkový úsek a nemá ideální stopu, nemá šanci. Tak jsem nic neponechal náhodě a spurtoval jsem už do zatáčky. To jsem věděl, že to bude dobré,“ přiznal Kaňkovský.

Vítězství v 50. ročníku Velké ceny města Hradec Králové zajistilo bývalému mistru světa v omniu žlutý dres pro navazující tříetapový závod East Bohemia Tour. „Kritérium bylo dělané na mě, tak jsem rád, že jsem vyhrál, protože ten zbytek... V pátek se to ještě dá, ale pak už se jede do kopců, tam budu hodně bojovat.“

Závod East Bohemia Tour, zařazený do 2. kategorie UCI Europe Tour, se uskuteční od pátku do neděle a povede napříč Královéhradeckým krajem. Start první etapy je naplánován na pátek 11. září v Třebechovicích pod Orebem, druhá etapa se v sobotu 12. září pojede v Hořicích a East Bohemia Tour vyvrcholí v neděli 13. září v Opočně nejdelší porcí 178 kilometrů.

VÝSLEDKY

Velká cena města Hradec Králové: Muži - Elite: 1. Kaňkovský (Whirlpool Author), 2. Bajc (Amplatz BMC), 3. Dahl (Sparebanken Sör), 4. Baška (AWT Greenway), 5. Hačecký (Dukla Praha), 7. Sokolov (Lokosphinx), 8. Roeinaas (Sparebanken), 9. Boubal (CK Příbram Fany Gastro), 10. Šipoš (SKC TUFO Prostějov), ... 34. Polnický, 35. Bucháček, 36. Hunal (všichni Whirlpool Author).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze