Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Úvod East Bohemia Tour ovládl Kaňkovský. I díky týmu a štěstí, řekl

Cyklista Alois Kaňkovský | foto: Jan Brychta/svetcyklistiky.cz

11 2015
Dva dny po sobě zopakoval tu samou větu: "Nejelo se mi moc dobře." Výsledek? Stejně jako v 50. ročníku čtvrtečního kritéria Velká cena města Hradec Králové tak i v páteční první etapě závodu East Bohemia Tour dlouhé 158,6 km zvedl Alois Kaňkovský na cílové pásce ruce nad hlavu jako vítěz.

Bývalý mistr světa v omniu vyrazí v Hořicích do druhé etapy závodu 2. kategorie UCI Europe Tour ve žlutém dresu.

Jak náročné bylo etapové vítězství?
Čekali jsme, že to bude daleko těžší závod, protože zdejší okruh je docela otevřený, a kdyby foukalo nebo pršelo, tak by to bylo mnohem náročnější. V úvodu jeli v úniku Hačecký s Norem Roeinaasem, my jsme je nechali odjet a pak jeli tempo, ale asi jsme začali hodně brzo tahat a všichni nás v tom nechali.

Který moment v závodě byl nejzásadnější?
V závěru už jsme jeli jenom ve čtyřech a v tom nám odjel mistr Evropy Jan Tratnik, což je strašně dobrý závodník a už to trochu hořelo. Trošičku jsem čekal, že nám někdo pomůže, třeba kluci z AWT Greenway, ale nechali to celé na nás. V závěru jsem si ale poradil, navíc jsem měl k sobě ještě dva kluky. Poslední kilometr byl docela vabank, všichni se tam naháněli, ale naštěstí mi to vyšlo tak, že jsem v posledních zatáčkách jel sám. To byla bomba.

Váš tým Whirlpool Author takticky zcela ovládl závěr závodu.
Čekali jsme, že to zkusíme někde rozhodnout, balík se roztrhá a uděláme nějaké skupiny, což se moc nedařilo, protože dost foukalo. Ale měli jsme to docela pod kontrolou. Nejelo se mi až tak dobře - to už jsem říkal ve čtvrtek - ale zase jsem vyhrál, což je dobrý. I díky tomu, že tu máme hodně dobrý tým, bez kluků bych to nedal. Předvedli výbornou práci, za kterou jim děkuju.

Kdy jste byl přesvědčený o vítězství? Kdy došlo v závěru ke zlomu?
Asi kilometr před cílem zezadu nastoupil Maksim Averin, ale naštěstí jsem si ho dojel a 300 metrů před cílem už jsem do poslední zatáčky vyjel první, což jsem chtěl udělat, protože na poslední chvíli v cílové rovině nebylo do spurtu tolik času. Jel jsem docela hodně zepředu, což pro mě bylo dobré, protože na posledních tři sta metrech se to může hodně zamotat, někdo vás překryje, necháte to na chodníku a převalí vás celá lajna. Nebylo to tolik o nohách, ale i o štěstí.

Nohy ale budete potřebovat ve zbylých dvou etapách East Bohemia Tour, v sobotu v Hořicích a v neděli v Opočně vás čekají etapy s kopcovitým profilem.
Jsem rád, že jsem vyhrál ve čtvrtek i nyní, protože teď už budu z obliga, teď je to na klucích. V sobotu nás čeká hned po startu jeden velký kopec, a to mi moc nejde. Jsem rád, že jsem vyhrál tuhle zvlněnou klasiku.

East Bohemia Tour 2015

1. etapa: 1. Kaňkovský (Whirpool Author) 3:38:51, 2. Sisr (Dukla Praha) -1, 3. Bajc (Amplatz BMC) -1, 4. Baška (AWT Greenway) -1, 5. Kulimbetov (Seven Rivers Cycling Team) -1, 6. Averin (Synergy Baku Cycling Project) -1, 7. Hoog (Swedish National Team) -1, 8. Tamouridis (Synergy Baku Cycling Project) -1, 9. Kessler (LKT Team Brandenburg) -1, 10. Vdovin (Lokosphinx) -1.

Průběžné pořadí: 1: Kaňkovský (Whirlpool Author) 3:38:41, 2. Sisr (Dukla Praha) -5, 3. Roeinaas (Sparbanken Sör) -5, 4. Bajc (Amplatz BMC) -7, 5. Turek (Cycling Team Academy) - 9, 6. Hačecký (Dukla Praha) -9, 7. Nevstrojev (Lokosphinx) -10, 8. Baška (AWT Greenway) -11, 9. Kulimbetov (Seven Rivers Cycling Team) -11, 10. Averin (Synergy Baku Cycling Project) -11.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze