Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kandidátů na vicemistra je pět

22 2003
Třebíč - Fanoušci automobilových soutěží si o víkendu přijdou na své. Nejen, že se jede předposlední podnik světového šampionátu v Katalánsku, ale ve stejné době vrcholí české mistrovství. Už jistým obhájcem prvenství je po vítěztví v srpnové Barum rallye Václav Pech, ale v okolí Třebíče se bude v pátek a v sobotu při Horácké Rallye rozhodovat o titulu tuzemského vicemistra. Kandidátů je pět. Nejblíže ke stříbru má Karel Trněný, ale ani zatím sedmý Jan Kopecký není bez teoretické šance.

Ze zájemců o střbrnou příčku jsou na tom nejlépe piloti plzeňské stáje OMV Karel Trněný a Karel Trojan. Zatím k ní má nejblíže Trněný, jenž je druhý. Ovšem ve hře je i Trojan na čtvrtém místě s minimální bodovou ztrátou. Třetí muž průběžné klasifikace Roman Kresta v Třebíčí nebude, neboť ve stejné bodě startuje v Katalánské Rallye. Přijde ke slovu týmová taktika? Zdá se, že na ni může dojít.

„Stříbro pro Karla Trněného je jednoznačnou prioritou naší stáje. Veškeré dění v Třebíči tomu přizpůsobíme,“ prohlásil manažer stáje OMV Jiří Jirovec.

Trojan považuje úvahy o týmové taktice za předčasné. „Uvidíme v sobotu odpoledne, jaké budou průběžné výsledky rallye. Pak se můžeme na tohle téma bavit,“ konstatoval Trojan.

Oba jezdci plzeňského týmu startují s vozy Škoda Octavia WRC. „Auto máme po příbramské soutěži kompletně repasované. Oprava byla nakonec rozsáhlejší, než jsme předpokládali. Repasí prošlo také Trojanovo auto,“ sdělil Trněný.

Dalšími soky v bitvě o stříbro jsou Emil Triner (Seat Cordoba WRC), Štěpán Vojtěch (Peugeot 206 WRC) a Jan Kopecký (Škoda Octavia WRC). Triner pojede po delším čase opět s navigátorem Milošem Hůlkou, protože jeho letošní spolujezdec Emil Horniaček má nemocná záda. „Bodové odstupy jsou minimální. Předpokládám, že vyhraje Kopecký. A jak to bude v Třebíči dál, to je ve hvězdách,“ prohlásil Trojan.

Třebíčská soutěž má podle vyjádření pořadatelů letos pozměněnou trať. Zkušený matador českých rallye, domažlický pilot Marcel Tuček, míní, že hlavní slovo může mít počasí.
 
„Touto dobou bývají na Třebíčsku pořádné mlhy. Proto bude důležitý páteční večer, kdy mlha ve spojení se tmou může být hodně tvrdým oříškem a o překvapení nemusí být nouze. Podobné to může být také v sobotu brzo po ránu,“ mínil Tuček, který bude s vozem Proton Perth bojovat o bronz ve skupině N.

Předpovědi počasí hovoří o ochlazení a o sněhových přeháňkách. „Hlavně, ať se počasí nemění v polovině erzety. To ja pak hodně nepříjemné. Když bude pršet, tak mně voda nevadí. Ale neustálé změny počasí by z rallye udělaly pneumatikovou ruletu,“ doplnil Karel Trojan.

Horácká Rallye, závěrečný podnik mezinárodního mistrovství Česka v automobilových rallye, startuje v pátek ve 14.30 hodin v Třebíči. Páteční etapa má na programu osm rychlostních zkoušek a konči zhruba ve 23 hodin. Soutěž pokračuje v sobotu od 6.45 hodin a posádky čeká deset testů. Cíl rallye je naplánován na 18. hodinu do Třebíče.

Bodový stav šampionátu před Horáckou Rallye: 1. Pech 129, 2. Trněný 68, 3. Kresta 60, 4. Trojan 58, 5. Š. Vojtěch 52, 6. Triner 51, 7. Kopecký 49.
Vítěz soutěže získává 30 bodů, druhý v cíli 24, třetí 19, čtvrtý 15 atd.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze