Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kanadský slalomář chce vyhrávat za Česko

1 2000
Š p i n d l e r ů v M l ý n - Dost svérázným způsobem se loni v květnu po osmi letech rozloučila kanadská lyžařská federace s šestadvacetiletým Stanleyem Hayerem. "Nechali mi vzkaz na záznamníku, že bych měl dělat něco jiného. Z očí do očí mi to neřekli, protože věděli, že dělají chybu," tvrdí sebevědomě Hayer, syn českých emigrantů, trojnásobný mistr Kanady ve slalomu z let 1994-1996. Podle starého hodnocení dokonce osmý slalomář žebříčku FIS se vrhl do nové éry, dohodl se s českou federací a reprezentuje vlast svých rodičů. Absolvoval dvacet závodů, ve slalomu získal 24 FIS bodů, je na hranici stovky, tedy z reprezentantů nejvýš.

Přes léto Hayer pracoval u kamaráda v USA, učil děti lyžovat. "Sice jsem netrénoval, ale lyžoval jsem," říká. Musel si vydělat, protože do sezóny vstoupil bez zabezpečení. O kanadském zázemí si mohl nechat zdát. "Tam nám dávali první poslední, cítil jsem se jako král. Z mužstva se ale vytratil dobrý duch, nálada nestála za nic."

Teď si vše platí sám, získal nějaké sponzory, materiálně mu vypomohl trenér Milan Trnka z jeho českého Ski Klubu Brema. A stačí mu to. "Jen já vím, co je pro mě dobré. Jsem perfekcionalista a individualista," charakterizuje se Hayer.

"Jezdím více srdcem než dřív, věřím si, to je moje nová síla. Každý závod chci vyhrát, jinak to nejde," doplňuje Hayer.

Motivace a sebevědomí mu rozhodně mu nechybí. "Nejsem starý, teď přichází ten pravý čas, něco dokázat," tvrdí rodák z Edmontonu. Do Evropy přijel z Kanady loni v listopadu a objíždí jeden závod za druhým. Už na mistrovství světa v St. Antonu za rok chce uspět, loni na MS ve
Vailu dojel slalom šestnáctý. "Skončím ještě lépe," předpovídá.

"Chci Kanadě dokázat, že udělali chybu," odhaluje svoji touhu. V nadcházejícím slalomu a obřím slalomu na domácím šampionátu ve Špindlerově Mlýnu patří k favoritům. "Oba závody chci vyhrát," poslal vzkaz soupeřům.

Za těch pár měsíců, co stačil poznat české sjezdaře, odhalil některé jejich neduhy. "Ještě nemám právo moc kritizovat, ale mám dojem, že některým stačí, když budou nejlepší na domácích svazích. To je v lyžování málo," míní.

S češtinou má ještě drobné problémy, občas hledá správný výraz. "Doma na mě táta mluvil pořád česky, ale já mu odpovídal anglicky. V novinách si ještě moc nepočtu, jsou tam slova, která neznám," přiznal.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze