Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šampionát měl divácký vrchol v Hradci, basketbalistky dojali malí fandové

Kamil Novák hovoří při zahájení ženského Eurobasketu v Hradci Králové a Praze. | foto: FIBA

25 2017
Mezinárodní basketbalová federace FIBA je spokojená s průběhem evropského šampionátu žen i s českou organizací turnaje, konaného v Praze a Hradci Králové. Chválí zejména projekt, ve kterém si školáci adoptovali jednotlivé týmy, což přitáhlo do hal téměř šest tisíc dětí a zvedlo návštěvnost v základních skupinách.

„Jsme velice spokojeni,“ řekl českým novinářům ředitel evropské části FIBA Kamil Novák.

„A to jak po organizační, tak i po sportovní stránce, kdy byl šampionát plný překvapení. Většinou nějaké překvapení je, ale tady je jich hodně. Pozitivním překvapením je účast Belgie a Řecka v semifinále, to trochu oživilo scénu. Samozřejmě je překvapením i vypadnutí Srbska jako obhájce a neúčast Česka ve vyřazovacích bojích. Pozitivní je, že dnes je osm devět mužstev, které mohou hrát semifinále, to dřív nebylo. Hodně se to vyrovnalo,“ hodnotil český funkcionář.

Belgické basketbalistky děkují za podporu svým fanouškům.

Belgické basketbalistky děkují za podporu svým fanouškům.

Velmi pozitivně FIBA vnímala, že do hlediště chodily školy, které si dopředu vybraly tým, kterému budou fandit. Například Italky tak měly v základní skupině téměř domácí prostředí a jak v Hradci Králové, tak v Praze na Královce se povedlo halu z velké části zaplnit.

„I týmy z toho byly velice mile překvapené a viděl jsem u cizinek i emoční slzy, když zjistily, že jsou v hledišti stovky dětí, které je povzbuzují. Bylo to i pro ně velice příjemné,“ řekl Novák.

„Reakce škol na projekt adopcí týmů byla překvapením pro všechny. Třeba školy, které adoptovaly Itálii, se na to měsíc a půl připravovaly, vyráběly si pomůcky. Zcela to splnilo náš cíl,“ řekl generální sekretář ČBF Michal Konečný.

Podle oficiálních údajů se díky projektu do hal dostalo 5 700 dětí. „Kdyby se povedlo každé čtvrté u basketbalu udržet, bylo by to skvělé. FIBA k tomu chce pomoci. Schválili jsme finanční podporu pro projekty ve výši čtyři miliony eur ročně a navíc přidáme 500 tisíc eur na speciální projekty, které přitáhnou malé holčičky k basketbalu. Takže doufám, že ČBF má databázi všech dětí, co přišly, a bude je moci znovu brzy přitáhnout k basketbalu,“ dodal Novák.

Na druhou stranu vypadnutí českého celku už ve skupině se podepsalo pod to, že návštěvnost ve finálové části nenaplnila očekávání.

„Obvykle to bývá tak, že s diváky je problém v základní části a chodí až na finálovou část, tady je to naopak. Po tom, co jsem viděl v Hradci Králové, tak si troufám tvrdit, že by bylo reálné zaplnit O2 Arenu, kdyby zde hrály Češky. I kdyby to byl jen jeden zápas, tak by se to odrazilo v číslech,“ mínil Novák.

Italské basketbalistky slaví výhru nad Běloruskem. V popředí Cecilia...

Italské basketbalistky slaví výhru nad Běloruskem. V popředí Cecilia Zandalasiniová.

Ačkoli se turnaj konal v jeho rodné zemi, jako zástupce FIBA to na sobě nesměl nechat znát. „Já jsem v tomto směru studený profesionál, to ani nijak nejde. Samozřejmě je pro mě speciální, že jsme v zemi, kde jsem se narodil a kterou jsem reprezentoval. Ale v rozhodovacích procesech to neplatí. Je manuál a podle něj je třeba se řídit,“ uvedl Novák.

Organizaci turnaje částečně ovlivnil problém s dotacemi od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Částku 23 milionů korun dostala ČBF až dva týdny před startem šampionátu.

„Museli jsme oddalovat platby. Naštěstí jsme peníze těsně před začátkem šampionátu dostali a okamžitě protekly federací k hotelům, dopravcům, stravováním a podobně. Spíše jsme kvůli problémům s dotacemi přišli o dva partnery,“ popsal Konečný, který šéfuje organizačnímu výboru.

„Pracujeme s menším rozpočtem než při mistrovství světa 2010. Je nižší i z komerční stránky, jelikož dříve partneři více sponzorovali sport než dnes. Dostaneme se lehce do červené nuly,“ připustil, že turnaj neskončí ziskem.

„Nepostup českého týmu je samozřejmě komplikace, ale příjem ze vstupného pro nás není nosnou částkou, která by nám měla zachránit rozpočet. Ale samozřejmě to zamrzí,“ dodal Konečný.

O příští ME se podělí Lotyšsko a Srbsko

Mistrovství Evropy basketbalistek v roce 2019 se uskuteční v Srbsku a Lotyšsku. Evropské vedení FIBA jim při hlasování v Praze dalo přednost před kandidaturou Ruska.

Dvě základní skupiny se odehrají v Rize, zbylé dvě skupiny budou hostit srbská města Niš a Zrenjanin. Finálová část se odehraje v Bělehradě v Kombank Areně.

O účastnících turnaje se rozhodne v kvalifikaci, která bude rozlosována 4. července v Mnichově.

Autoři: ,


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze