Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kamarádi se poperou o medaili

Dvořák, Šeberle - Tomáš Dvořák (vlevo) a Roman Šeberle, dva velcí kamarádi a zároveň i soupeři, na letišti Ruzyně před odletem na HME do Gentu. | foto: iDNES - Petr Býma

23 2000
P r a h a - Česká atletická reprezentace odletěla ve středu krátce po 16. hodině na třídenní halové mistrovství Evropy v belgickém Gentu. V posledních letech namlsala fanoušky atletiky několika cennými kovy, a i tentokrát očekávají neúprosná média a veřejnost medailovou žeň. Snad nejžhavějšími kandidáty na medaile jsou dva vytáhlí sedmibojaři Dukly Praha. Roman Šebrle, český halový rekordman (6358) a vedoucí muž letošních tabulek, a světový rekordman v desetiboji Tomáš Dvořák.

Dva výborní kamarádi se v posledních letech přetahují o pomyslnou vícebojařskou korunu. Zatímco Šebrle využívá svých předností v hale, Dvořák je díky vrhačským soutěžím lepší pod odkrytou střechou. Média tedy pasovala na jedničku týmu Romana Šebrleho, očekává se ale tuhý boj.

Roman Šebrle dorazil na sraz na Ruzyňském letišti jako jeden z prvních a okamžitě ho obklopily televizní kamery a sportovní redaktoři. Svou formu potvrdil na nedávném mistrovství republiky, kde sklidil největší potlesk při skoku do dálky, který vyhrál pokusem 778 cm. Vyzkoušel si po nějaké době opět tvrdší tyče a zaběhl si osobní rekord na 60 m. Navíc je držitelem českého halového rekordu, který má hodnotu 6358 bodů.

Tomáš Dvořák doléčil zraněné koleno ze závodu v Tallinu a na mistrovství republiky si jen zlehka otestoval svou připravenost. V letošním roce zatím žádný sedmiboj neabsolvoval, ale jeho bilance z posledních třech šampionátů má vzestupnou bodovou tendenci, což by mohlo být pro Gent velkým příslibem. Svůj dosavadní osobák 6309 bodů by moc rád pokořil.

Co osobně očekáváte od HME v Gentu?

R. Šebrle: Samozřejmě tam jedu zaujmout co nelepší příčku. Čím výš, tím líp.
T.Dvořák: Já snad ani nic konkrétního neočekávám. Prostě si tam jedu zazávodit, ale nepopírám, že bych byl rád, kdybych si přivezl medaili. Naposledy se mi to povedlo v roce 1996 ve Stockholmu a už po halové medaili dost toužím.

Považujete se za favorita na zlato?

R.Šebrle: Nesmíme zapomenout, že kromě Tomáše tam budou nejméně čtyři další adepti na medaili.
T.Dvořák: Momentálně ne. Zatím vůbec nevím, jak to může vypadat. S žádným přímým cílem tam nejedu. Spíš než na zlato myslím na jakoukoliv medaili.

Zranění vás často zradilo v té nejnevhodnější chvíli. Jaký je váš aktuální zdravotní stav těsně před odletem?

R.Šebrle: Je to asi poprvé, co se cítím opravdu dobře. Zatím nic nebolí, netahá, a přestože mám s vrcholnými akcemi špatné zkušenosti nesmím na to myslet. Momentálně se prostě těším na závod.
T.Dvořák: Zdravotně jsem na tom docela dobře. Prakticky jsem se o tom utvrdil teď na mistrovství republiky, kde jsem závodil docela dobře a nic mě nebolelo. Otázkou zůstává, jak se to bude vyvíjet v Gentu. Jsem ale dobře připravený. Hodně bude záležet na momentální pohodě.

Působíte pod jedním trenérem, v jednom týmu, jste dobří kamarádi. Platí to i před tak důležitým závodem?

R. Šebrle: Rozhodně. Jsme s Tomášem kamarádi pořád. Určitá rivalita mezi námi sice panuje, ale je to taková ta zdravá, sportovní, která k tomu všemu patří.
T.Dvořák: Samozřejmě, ale určitě se budeme trochu popichovat.

Preferujete spíš sedmiboj nebo desetiboj?

R.Šebrle: Oboje je úplně jiné, ale oboje mám rád. Je pravda, že sedmiboj mi víc sedí, protože se tam klade větší důraz na skokanské disciplíny, ale desetiboj má zase své kouzlo.
T.Dvořák: No já už jsem spíš ten desetibojař, přestože mé první úspěchy byly v halovém sedmiboji. Nějak jsem dorost do desetibojaře a je mi příjemnější závodit venku, než v hale. Ne že by mne to nebavilo, ale ta hala je hodně ošidná. Jakmile vám nevyjde jedna disciplína, tak už to v těch našlapaných závodech nemáte kde nahradit.

Sedmibojaři se v hale v Gentu představí poprvé v pátek 25. února ve dvanáct hodin v závodě na 60 metrů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze