Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sagan do Bory? Může to být pravda? Peníze by mohl doplatit i Tiňkov

Peter Sagan ve třetí etapě Kolem Švýcarska | foto: AP

1 2016
Tak Peter Sagan, nejdražší cyklista na přestupovém trhu, nepůjde ani do Treku, ani do Sky, ani do Etixxu a ani do Astany (ano, o těchto všech uchazečích o slovenskou megastar se v posledních měsících hovořilo). Rybník jim má vyfouknout druhodivizní německý tým Bora. A nebo ne?

S informací o Saganově možním přestupu přišel již dříve německý server radsport-news.com. „Ale nepovažovali jsme ji za příliš důvěryhodnou,“ podotkl Jan Bárta, český cyklista Bory.

Ve čtvrtek ji však zveřejnil coby „zaručenou“ informaci rovněž belgický list Het Nieuwsblad a ten má zpravidla velmi přesné zákulisní informace. V roce 2010 například mezi prvními informoval o chystaném přestupu Romana Kreuzigera z Liquigasu do Astany.

Bora podle Het Nieuwsbladu už za rok nebude druhodivizní, ale postoupí do nejvyšší kategorie.

A že na pětimilionového Sagana (tak drahý údajně je) nemůže mít dostatek peněz stáj, jejíž roční rozpočet se pohyboval okolo 6 až 7 milionů eur? To už podle listu neplatí.

Do stáje včera oficiálně vstoupil druhý sponzor. K Boře, výrobci digestoří, přibude na tři roky firma Hansgrohe, vyrábějící koupelnové doplňky.

A především, kola má týmu dodávat firma Specialized, která opustí mocnou Astanu. U Bory má nahradit dosavadního dodavatele kol Argon 18, který naopak nabízí své služby vznikajícímu bahrajnskému týmu.

Právě Specialized je klíčem k Saganovi. Jeho šéf Mark Sinyard totiž letos prohlásil: „Peter bude jezdit i v další sezoně jedině na našich kolech.“ Zároveň dal Sinyard najevo, že firma bude v příští sezoně podporovat pouze dva worldtourové celky. Tedy Etixx a Boru?

Může to být pravda?

Jistě, ve čtvrtek následovala odpolední tisková konference Bory, kde její manažer Ralph Denk nepotvrdil přestup Sagana: „Je pro nás příliš velkým a drahým jezdcem. Byl by sen mít ho v týmu. Ale mám seriózní rozpočet, nejsme sponzorovaní ruskou společností jako Tinkoff.“

Ovšem Denk přestup ve skutečnosti ani potvrdit nesměl, protože dle pravidel UCI stáje nemohou do 1. srpna přestupy zveřejňovat.

Manažer Bory nicméně uvedl, že s novým sponzorem, vyšším budgetem a „některými hvězdnými jmény“ jedoufá, že nebude problém získat od UCI prvodivizní licenci.

Přechod na kola Specialized zatím neoznámil. Skutečnost, že Argon od Bory odchází, je nicméně zjevná.

Kolik lidí ví, jak je to se Saganem doopravdy, bychom možná spočítali na prstech dvou ruk.

Jezdcův agent Giovanni Lombardi zatím mlčí. Ani Sagan vzniklé vzrušení kolem jeho osoby zatím na sociálních sítích nekomentuje. Ve čtvrtek večer si užíval v Mont St. Michel slavnostní prezentace týmů na Tour de France a ujal se i role dočasného konferanciéra, který představil celý tým Tinkoff. Od soboty bude bojovat o svůj už pátý zelený dres vítěze bodovací soutěže na Tour.

S platbou za Sagana by údajně mohl pomoci Oleg Tiňkov, v jehož stáji Tinkoff měl Slovák podepsaný kontrakt do konce roku 2017. Tiňkov cyklistiku letos opouští a stáj rozpouští. Je možné, ža část přislíbeného Saganova platu v roce 2017 převede na konto týmu Bora.

Slovenskou hvězdu mají do Bory z Tinkoffu následovat i jeho bratr Juraj, krajané Baška a Kolář a Polák Majka. Do německé stáje má údajně namířeno rovněž bývalý mistr světa v časovce Tony Martin z Etixxu.

Spekulovalo se též o návratu Leopolda Königa, kterému ve Sky končí smlouva, a rovněž o Romanu Kreuzigerovi, dalším jezdci Tinkoffu.

„Ale mě zatím nikdo nekontaktoval,“ uvedl pro iDnes.cz sám Kreuziger. „Manažer mi říká, že než budou mít nové stáje Sagan a Contador, s dalšími přestupy se bude čekat.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze