Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kam mizí tenisové talenty?

26 2000
P r a h a - Rozpor mezi excelentními výsledky juniorských tenistů a dospělým průměrem, v němž se aspoň začíná blýskat talent nastupující sedmnáctileté Daniely Bedáňové, trvá. Zatímco čeští junioři léta vyhrávají, co se dá, a letos vedou žebříček národů Evropské tenisové asociace, vychovat dospělou světovou špičku se už nedaří. Bedáňová, semifinalistka nedávného turnaje ženské WTA Tour v Tokiu, vyrůstá mimo dohled svazu, jen díky obětavé rodině.

"Máme přes padesát mužů i žen na žebříčcích ATP a WTA Tour, jenže v první třicítce nikoho," ohlíží se prezident tenisového svazu Ivo Kaderka. "Dospívajícím tenistům evidentně chybí motivace, protože hrát umějí. Jenže jakmile si vydělají na první BMW, touha prosadit se už není taková, jako byla v juniorském věku," myslí si Kaderka. "Snažím se mluvit s talenty, dovědět se, jestli chtějí na sobě pracovat. Všichni říkají, že ano, ale pak se to někde zlomí."

Podle prezidenta tenisový svaz letos investoval do juniorů téměř 23 milionů korun. "Junioři dostali, co mohli. Otázka je, zda místo kvantity nedat přednost kvalitě. Možná by se měl určit expert, který položí hlavu na špalek a řekne: tihle tři hráči se mohou povést a do nich se musí dát všechno," uvažuje Kaderka, podle něhož svaz sice nemá na rozdávání, ale letos hospodaření vyjde beze schodku.

Pro širší výběr talentů je naopak Jiří Medonos, nejnovější posila tenisového svazu ve funkci sportovního ředitele. "Pokud se soustředíme jen na pár tenistů, potenciál ostatních nám unikne," myslí si Medonos, v osmdesátých letech kapitán trojnásobných vítězek Poháru federace, navrátivší se z trenérských misí v Dánsku a Egyptě. Jak Medonos, tak Kaderka se vyslovili pro návrat turnaje ATP Tour do Česka. Letos bylo Czech Open mužů po třinácti letech zrušeno kvůli penězům, a domácí hráči přišli o možnost prorazit.

"O ATP Tour se chceme pokusit, i když začít se musí na nejmenší dotaci. Milion dolarů na turnaj dnes nikdo nedá," konstatuje Kaderka, podle něhož se rýsuje možnost střídavého pořadatelství Česka a Slovenska.


NEJLEPŠÍ VÝSLEDKY JUNIORŮ 2000:
ME do 14 let: 1. Strýcová a 1. družstvo dívek 
ME do 16 let: 1. debl Cetkovská, Janásková, 2. Minář
ME do 18 let: 1. debl Voráčová, Plačková
Družstvo dívek do 16 let vítězem World Youth Cupu

NEJLEPŠÍ VÝSLEDKY SENIORŮ 2000 ATP Tour:
Novák semifinále Toronto WTA Tour: Chládková finále

 

Daniela Bedáňová při jednom z obtížných úderů v zápase proti třetí nasazené Amelii Mauresmové.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze