Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kalinovská na mistrovství Evropy osmnáctá

30 2003
Ústí nad Labem - Až osmnáctá skončila nejlepší česká pětibojařka na evropském šampionátu. Alexandra Kalinovská zůstala daleko za nejvyššími příčkami a tím i za přímým postupem na olympijské hry. "Byl to takový podivný závod," přiznala se česká závodnice. Zlato v Ústí nad Lamem, kam se mistrovství po odřeknutí Madridu přesunulo, Georgina Harlandová z Velké Británie.

Za osmnáctou Kalinovskou klesla Lucie Grolichová v běhu na 24. místo a juniorka Sylvie Marčevová skončila pětatřicátá.

V družstvech bylo české trio sedmé. Olga Voženílková kvůli zranění po šermu odstoupila a trenér ji šetřil na pondělní štafetu.

"Jsme ze hry o přední příčky individuálně i v soutěži družstev. Je to takový závod o ničem. Každý den se bohužel nedaří," opouštěl národní trenér Jakub Kučera nevesele už plavecký bazén, v němž skončila teprve třetí disciplína.

Kalinovská letos doběhla třetí při závodu Světového poháru v Mostu a před šesti týdny na mistrovství světa v Pesaru, ale v Ústí na tyto výkony nenavázala. "Nechala jsem to asi na všech disciplínách. Ani s jednou nejsem úplně spokojená," řekla Kalinovská pro ČTK.

Trochu jí vadila dlouhá pauza mezi vrcholnými podniky sezony. Běžně bývá nejdříve evropský šampionát a po něm světový, ale s menším časovým odstupem. Kalinovská cítila čtrnáct dnů po MS v Itálii velkou formu.

"Chtěla jsem tady předvést svůj optimální výkon, ale nepodařilo se. Škoda," posteskla si Kalinovská. Česká závodnice zastřílela průměr, když jí několik ran
skončilo jen desetinu pod vyšší hodnotou. "Kruh výše je dvanáct bodů navíc. Možná mě to trochu rozhodilo," připustila závodnice.

V šermu nezačala špatně, ale ke konci se dostala do sporu s trenérem o techniku. "Mně to připadalo koncepčně v pořádku a on říkal, že to není ono. Na tréninku šermu jsem se cítila hrozně dobře, a proto jsem víc věřila své hlavě než jeho. A to byla chyba."

V bazénu plavala svůj druhý letošní čas, ale v parkúru sedmkrát shodila překážku. Měla koně po Lotyšce, která dvakrát zasekla těsně před překážkou.

"Nezvládla to, rozhodila koně a trochu i moji psychiku," řekla Kalinovská. V běhu se posunula z třiadvacátého na osmnácté místo. "Líp to nešlo," špitla. Harlandová začala na sebe nadprůměrnou střelbou.

"Tím vykročila k vítězství. Ona je fyzicky o dvě stě bodů lepší než zbytek závodního pole," řekl Bártů, který u britských pětibojařek působí již pět let. "Samozřejmě používám zkušenosti získané z domova a mám i českého trenéra šermu, takže jsme tam českou školu přenesli," přikývl Bártů, že je to trošku i český úspěch.

Výsledky:
1. Harlandová (Brit.) 5548 b., 2. Vorošová (Maď.) 5488, 3. Boesniszová (Pol.) 5456, 4. Füriová (Maď.) 5400, 5. Corsiniová (It.) 5396, 6. Raisnerová (Něm.) 5372, ...18. Kalinovská 5124, 24. Grolichová 4944, 35. Marčevová 4016. Voženílková (všechny ČR) odstoupila po druhé disciplíně.
Družstva:
1. Maďarsko (Vorošová, Füriová, Simókaová) 16064, 2. Polsko 15860, 3. Velká Británie 15648, ...3. ČR (Kalinovská, Grolichová, Marčevová) 14084.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze