Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kalifornské pobřeží přivítá druhý major. Evropa na výhru na US Open čeká 40 let

V Pebble Beach se od čtvrtka odehraje 110. ročník US Open | foto: AP

15 2010
Od čtvrtka začne na kalifornském pobřeží druhý ze čtyř majorů, nejprestižnějších turnajů sezony. US Open měl v posledních čtyřiceti letech jen vítěze z USA, Jižní Afriky, Austrálie, Nového Zélandu a Argentiny. Evropa i Asie vyšly naprázdno. Změnit to mohou třeba mladíci McIlroy a Išikava, kteří na hřiště Pebble Beach vyrazí se slavným golfistou, který by věkově mohl být jejich dědou a který se před 28 lety na stejném hřišti z vítězství US Open radoval. Řeč je o Tomu Watsonovi.

Do Kalifornie zamířila početná evropská skupina hráčů, aby prolomila čtyřicetiletý půst. Posledním hráčem starého kontinentu, kterému se na americkém majoru podařilo vyhrát, byl v roce 1970 Angličan Tony Jacklin. V předchozích 109 ročnících turnaje z Evropanů dokázali na přelomu devatenáctého a dvacátého století vyhrávat kromě Angličanů jen Skotové. Evropanům mimo Britské ostrovy se získat titul na US Open zatím nepodařilo. Stejně tak asijským golfistům.

Právě Angličané v posledních měsících zažívají skvělé časy, což dokládá i to, že v první desítce jsou hned čtyři, stejně jako Američanů.

Lee Westwood, třetí kolo Masters 2010.

Někteří evropští hráči do Ameriky zamířili dřív a odehráli pár turnajů před majorem. Na tom posledním v Memphisu konečně po dvanácti letech půstu na americké půdě vyhrála evropská jednička a světová trojka Lee Westwood. Jak jinak než Angličan. I díky tomuto triumfu bude patřit mezi hlavní favority, vždyť i na dubnovém Masters, prvním a nejprestižnějším majoru sezony, hrál dlouho o vítězství a nakonec skončil druhý za Philem Mickelsonem.

I další Angličan, osmý hráč světa Ian Poulter pomýšlí na vítězství. Čtyřiatřicetiletý extravagantně oblékající se hráč proto absolvuje extra tréninky, zejména cvičí přesnost hry z fairwayí. "Jsou tu opravdu malé greeny. Musíte být přesní a zůstat pod jamkou."

Tavistock Cup, Lake Nona, Ian Poulter

Velký fanoušek Arsenalu si však našel čas i na fotbalové mistrovství světa, ale z výkonu Anglie proti USA radost neměl. "Špatný výsledek, i když je to jen zápas ve skupině. V příštím mači se musí hodně zlepšit, to je jasné," řekl svůj názor na výběr Albionu.

Čejka, děda a zajíčci

Na US Open si po letech zahraje i český rodák Alex Čejka. Německý reprezentant minulý týden úspěšně prošel kvalifikací a na americkém majoru si zahraje poprvé od roku 2004, kdy skončil na 60. místě. Jeho nejlepší výkon na US Open se datuje čtrnáct let zpět, kdy skončil padesátý.

Alex Čejka, čtvrté kolo Zurich Classic 2010.

Svůj 64. major po sobě si zahraje i jeden u nejúspěšnějších golfistů posledních dvaceti let Vijay Singh. Vedla k tomu však docela spletitá cesta - chvíli před turnajem totiž po dlouhých osmnácti letech vypadl z první padesátky světového žebříčku, která měla účast jistou. Proto požádal o výjimku, ale ta mu udělena nebyla. Následně pohrozil, že se kvalifikace nezúčastní a rázem přišlo vedení turnaje s tím, že Singhovi výjimku udělí.

Výjimku si vysloužil i šedesátiletý veterán Tom Watson. Další zajímavostí je, s kým Američan na hřiště vyrazí - s mladíky a vycházejícími hvězdami Rorym McIlroyem a Rjem Išikavou. McIlroyovi je 21 let, Išikava má dokonce o tři roky méně. Věkový rozdíl mezi japonskou hvězdou a Tomem Watsonem, který na Pebble Beach vyhrál US Open v roce 1982, tudíž když Išikava ještě nebyl na světě, je 42 let.

Tom Watson, první kolo Masters 2010.

O další silný příběh se postaral Erik Compton. Třicetiletý Američan již podstoupil druhou transplantaci srdce, i přes to se dokázal kvalifikovat na US Open. A to v pořádném zápřahu na jeho srdce. Nejprve měl za sebou čtyři dny hry na Memorialu, kdy mu podle vlastních slov docházely síly a závěrečné kolo pokazil. Příští den však zvládl dramatickou kvalifikaci na major, když po 36 jamkách musel do play-off a po třech jamkách se mohl radovat ze vstupenky na Pebble Beach.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze