Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dukláci jako esa, králové a královny. Kalendář nafotil slavný Saudek

Autor kalendáře si po boku Martina Fuksy zavzpomínal na někdejší vodácké časy. | foto: Ivana Roháčková

19 2015
Vypadá to docela jednoduše, a přitom jde o umělecké dílo. Světoznámý fotograf Jan Saudek vytvořil po roční odmlce kalendář, jehož hlavními postavami jsou sportovci Dukly. Kalendář na olympijský rok 2016 si objednala jedna bankovní společnost a mistr sáhl do osvědčeného soudku. Už posedmé zalovil mezi hvězdami Dukly a vznikl kalendář pod názvem Karty.

„Dlouho jsem přemítal, proč mi celé to portrétování šlo tak pěkně od ruky,“ popsal osmdesátiletý Saudek fotografování. „A pak jsem na to přišel - do Dukly berou jen hezké a příjemné sportovce! To za mých časů nebylo, dřív měli někteří závodníci pěknou trhu,“ dodal s úsměvem.

Kalendář nafotil s osmnácti předními sportovci, kteří se ocitli na dvanácti stranách. A proč zrovna karty?

„Asi před padesáti lety mě napadlo nafotit dvě fotografie a udělat z ní jednu v podobě dvouhlavé karty. Nelíbilo se mi, že na hracích kartách je král zespoda a seshora ten samý. Proč to nějak neoživit?“ vysvětlil Saudek.

Kalendář se sportovci Dukly

LEDEN: Civilista a závodník - lyžař Ondřej Bank
ÚNOR:  Snowboardistka Šárka Pančochová a akrobatický pilot Petr Kopfstein.

Začal proto fotit pro kartu lidi oblečené a nahé. A když nyní dostal zakázku kalendáře, rozhodl se pro podobný způsob. „Ale použil jsem jen symboly eso, král a kluk, ostatní by bylo zavádějící.“

Také sportovci byli spokojení. „Opět to bylo příjemné focení a bezvadné setkání s mistrem. Fajn bylo i jak se nám tam motaly obě děti, náš Janeček byl nadšený z malé Josefínky, mistrovy nejmladší dcerky. Pan Saudek mě přesně vystihl, jsou to moje dvě tváře, moje dvě já. Vždyť to teď řeším - kolik času strávím se synem a kolik věnuju přípravě na olympiádu v Riu,“ svěřila se oštěpařka Barbora Špotáková, dvojnásobná olympijská vítězka.

Právě zmíněná Saudkova dcerka se v kalendáři objevila rovněž. Na straně zasvěcené měsíci srpnu ji třímá mistr světa na kajaku a člen úspěšného čtyřkajaku Josef Dostál, dvoumetrový obr.

„Tak má vypadat chlap!“ rozplýval se Saudek. „Směl jsem ho fotografovat poprvé v životě - a když už tam stál, polonahý a obrovský, strčil jsem mu do těch mocných paží i svou poslední dceru, kterou jsem fotografoval rovněž poprvé za jejích osm měsíců. Tak se přiživuju na slávě opravdových sekáčů... Promiň, Pepo! To dítě je totiž taky Pepina,“ usmál se.

Ani rychlostní kanoista Martin Fuksa se nemračil. „Spolupráce s panem Saudkem byla na vysoce profesionální úrovni, věděl, co přesně chce. Udělal cvak cvak, byla to rychlá skvělá práce,“ pochvaloval si mistr světa a Evropy a potěšila jej i Saudkova slova o tom, že v mládí se s bratrem Kájou v pražském Blesku rovněž věnovali rychlostní kanoistice. Proto teď vznikla i „mimokalendářní“ fotografie dvou kanoistů.

„Martin byl skvělej! Jen ať takový zůstane dál,“ opáčil Saudek, který měl slova obdivu a uznání i pro všechny další sportovce. „On, jeden z nejrychlejších bílých sprinterů planety, představuje živoucí optimismus. Kéž jsem jej fotografiemi nezklamal, snad se mu obrázek zalíbí. Anyway: Ready-set - go!“ komentoval spolupráci s halovým mistrem světa a Evropy Pavlem Maslákem.

Mistr složil poklonu i živoucí legendě vodního slalomu Štěpánce Hilgertové. „Tahle drobná dívka je div přírody, má okouzlující úsměv. A v kalendáři je to vidět!“ pravil, a Hilgertová mu nezůstala nic dlužná. „Na kartě pan Saudek vystihl dvě naše tváře - sportovní a civilní, a těší mě, že mě vidí jako vílu,“ neskrývala.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze