Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Další úspěšný návrat z mateřské: kajakářka Mrůzková má stříbro ze sjezdu

Michaela Mrůzková (vpravo) úspěšně kombinuje sjezd na divoké vodě a "hladké" závody. | foto: ČTK

11 2014
Šest let nezávodila a z prvního startu po mateřské má světové stříbro. Takový návrat na divokou vodu předvedla kajakářka Michaela Mrůzková. Ve sjezdu na mistrovství světa v italské Valtellině nestačila pouze na Alke Overbeckovou z Německa.

Mnohonásobná mistryně světa ve sjezdu a vicemistryně světa v rychlostní kanoistice Mrůzková, za svobodna Strnadová, je přitom stále ještě na mateřské dovolené. Před závodem hovořila o tom, že její účast na šampionátu nelze považovat tak úplně za návrat. Přesto okamžitě vyjela stříbrnou medaili.

Podobně úspěšně se v minulém týdnu vrátily na světovou scénu mimo jiné oštěpařka Barbora Špotáková či střelkyně Kateřina Emmons. "Před závodem jsem na zisk medaile ani nepomyslela, chtěla jsem mít jen dobrý pocit z jízdy," prohlásila Mrůzková, dvojnásobná olympionička v rychlostní kanoistice.

V cíli dlouhého závodu přiznala, že dobrý pocit rozhodně chyběl. "V horní části trati jsem chybovala, cítila jsem, že trénink na divoké vodě mi chybí, a ani stopa nebyla ideální," řekla v tiskové zprávě.

Úspěšná sjezdařka se proslavila zejména přestupem na "rovnou vodu" před dvanácti lety. V rychlostní kanoistice startovala už na olympiádě v Aténách v kategorii K1, má bronz z ME v Poznani 2005 na kilometru a stříbro vybojovala o rok později na MS v Szegedu společně s Janou Blahovou na olympijské pětistovce.

Mrůzková se přitom rozhodla startovat na MS jen dva týdny před závodem, když doplnila tým jako čtvrtá kajakářka. Nominovala se v poslední možné chvíli. "A protože bych na závody stejně jela jako trenérka, řekla jsem si, proč vlastně nezávodit?" popisovala Mrůzková.

Deblkanoisté Rygel a Veselý jsou zlatí

Úspěch české výpravy podtrhli deblkanoisté Marek Rygel s Petrem Veselým, kteří vyhráli a získali pro českou výpravu individuální titul po osmi letech. O zisk dalšího stříbra se zasloužil singlkanoista Ondřej Rolenc, v kajaku vybojoval bronz dlouholetý úspěšný reprezentant Kamil Mrůzek.

Rygel s Veselým se postarali o obrovské překvapení, neboť jeli společně na prvním velkém závodu. Rygel je mistrem světa mezi singlíři, loni se vrátil k závodění po tříleté pauze, po níž musel začínat v podstatě od začátku a zhubnout 13 kilogramů.

Rygel s Veselým tak navázali na osm let staré tituly Mrůzka a Mrůzkové z dlouhých závodů v Karlových Varech, které byly pro český sjezd na divoké vodě dosud posledními zlatými medailemi.

Řeka Adda je po závodníky hodně náročná, s horní nejobtížnější pasáží se pojede také závod ve sprintu. "Udělal jsem tam několik chyb, voda je tu opravdu silná v porovnání s tím, na jaké jsme letos odjeli většinu nominačních závodů," uvedl Mrůzek.

Ve čtvrtek je na programu týmový závod v dlouhém sjezdu, v pátek týmový závod ve sprintu a v sobotu vyvrcholí mistrovství světa individuálním závodem ve sprintu.

MS ve sjezdu na divoké vodě ve Valtellině (Itálie)

Dlouhý závod

MUŽI
K1: 1. Bong (Něm.) 13:09,48, 2. Pete (Fr.) 13:17,29, 3. K. Mrůzek (ČR) 13:21,68
C1: 1. Milihram (Chorv.) 14:17,77, 2. Rolenc (ČR) 14:24,13, 3. Weber (Něm.) 14:27,25, ...9. Novosad (ČR) 14:46,33
C2: 1. Rygel, Veselý (ČR) 14:27,22, 2. Debray, Lapointe (Fr.) 14:28,53, 3. Nies, Pesch (Něm.) 14:30,46, ...6. Uncajtik, Lisický (ČR) 14:44,54.

ŽENY
K1: 1. Overbecková (Něm.) 14:18,45, 2. Mrůzková (ČR) 14:20,03, 3. Hostensová (Fr.) 14:21,91
C1: 1. Hecquetová (Fr.) 14:24,98, 2. Eichenbergerová (Švýc.) 14:29,04, 3. Valíková (ČR) 14:35,10.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze