Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Snad nepotkáme jedovatého hada. Slalomáři dobývají svět v Brazílii

PRO MEDAILE? Čeští vodáci v čele s dvojnásobným mistrem Evropy Jiřím Prskavcem vyrazili do Brazílie pro světové medaile. | foto: ČSK

10 2015
Milovník čokolády, fanynka Jaromíra Jágra a parťačka Vávry Hradilka. To je část českých medailových nadějí vyjíždějících na mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let ve vodním slalomu ve Foz do Iguaçu. Početná výprava českých vodáků vyrazila až do daleké Brazílie, kde se o globální tituly od 22. do 26. dubna utká více než 300 závodníků ze 45 zemí světa.

Největší medailovou nadějí bude dvojnásobný kajakářský mistr Evropy Jiří Prskavec, ambice však mají i talentovaná Karolína Galušková, nebo kanoistky Monika Jančová a juniorka Martina Satková. Mezi juniory obhajují loňské zlato deblíři Michael Matějka a Jan Větrovský.

„Rozhodně závod beru jako obrovskou zkoušku před seniorskou sezonou, ale je to mistrovství světa a každá medaile se určitě bude počítat,“ říká 21letý Prskavec, který má z posledních tří let kompletní sbírku kovů a rád by přidal další medaili, ideálně tu nejcennější.

„Na závod jsem určitě maximálně připraven, doufám, že mi vydrží zdraví i přes dlouhé cestování a budu moct trať najezdit co nejlépe. Je to přeci jenom po dlouhé době trať, na které jsem nikdy nejezdil, takže dva týdny na trénink budu muset využít na maximum.“

Slalomová dráha se nachází v nádherné lokalitě pod přehradou Itaipu na řece Paraná, která byla donedávna považovaná za největší hydroenergetické dílo na světě.

I pro zkušeného cestovatele Prskavce je Brazílie speciální destinací. „Je pravda, že v Brazílii jsem ještě nikdy nebyl a určitě se na to moc těším. Rád objevuji nové věci a rozhodně mě tato země vždy lákala. Navíc už se na stejné trati odehrálo mistrovství světa v roce 2007, takže věřím, že závod proběhne bez problémů.“

Kromě závodů měli vodní slalomáři více důvodů, na co se na dlouhé cestě těšit. „Rozhodně Brazílii beru jako lepší možnost, než známé a často navštěvované evropské tratě. Navíc jsem vášnivou cestovatelkou a v Brazílii jsem nikdy nebyla,“ přiznává kanoistka Monika Jančová. „Loni jsme závodili v Austrálii a je to příjemné zpestření sezony, když můžeme během závodů vidět i takto exotické země,“ říká 23letá Jágrova fanynka.

„Já osobně se těším na místní přírodu a na krásné vodopády poblíž naší trati. Na druhou stranu ale doufám, že nepotkám nějakého jedovatého brazilského hada nebo pavouka. Slyšel jsem, že je tam výborné jídlo a to samozřejmě ocením,“ doplňuje gurmán, „čokoládový“ Prskavec.

Za rok se v Brazílii budou konat olympijské hry, takže by to pro mladé slalomáře mohla být i dobrá zkouška místního klimatu. „Na olympiádu se musím nejdřív kvalifikovat a to bude hodně těžký úkol, protože může reprezentovat pouze jeden z kategorie. Na olympijskou nominaci zatím rozhodně nemyslím, soustředím se na to, co je tady a teď. Navíc se olympiáda pojede na úplně jiné trati v Riu,“ vysvětluje svěřenec svého otce a také jmenovce Jiřího.

Letos si ale čeští slalomáři na medaile věří. Zlato na juniorském světovém šampionátu loni vybojovali v australském Penrithu deblkanoisté Matějka - Větrovský, a tak opět myslí na nejvyšší pozice. „Myslím, že konkurence bude podobná jako v loňském roce, ale přeci jenom je to první závod sezony, takže nějaké překvapení může vzniknout. Jasně, že si věříme, doufáme ve zlato,“ přemýšlí Matějka.

Loni byla prvním rokem v kategorii do 23 let i kajakářka Galušková, ale chybou ve finále na medaili nedosáhla. „Chtěla bych být s každou závodní jízdou spokojená, dostat se do finále, a když půjde všechno ve finálové jízdě tak, jak má, pak by cenný kov mohl klapnout,“ říká opatrně kajakářka, která se na podzim připojila do skupiny k Hradilkovi a Vítu Přindišovi.

„Kdybych si nevěřil na vítězství, tak bych sem přeci ani nemusel jezdit,“ uzavírá součet ambicí suverénní Prskavec. Po nedávném vítězství v Markkleebergu má právo myslet na nejvyšší stupně.Najdete na iDNES.czmobilní verze